Już od jakiegoś czasu mówi się o rowerach typu gravel, gdyż zyskują one popularność na rynku kolarskim. Zdania na ich temat są jednak podzielone – jedni uważają, że jest to innowacyjne rozwiązanie, inni, że to tylko marketing i w rezultacie niesprawdzający się rower. Zobaczmy więc czym właściwie jest gravel, do jakiej jazdy się nadaje i jakie modele warto wybrać, jeśli zdecydujemy się na zakup. 

Czym jest rower gravel i co go wyróżnia?

Gravel to typ roweru, który często jest mylony rowerami szosowymi, jednak ten rodzaj, zwany też szutrówką, jest dużo bardziej uniwersalny. Cechuje się przede wszystkim szerszymi oponami pozwalającymi na większą stabilność i przyczepność oraz obniżonym środkiem suportu ramy zwiększającym komfort i kontrolę podczas jazdy. 

Rowery gravel są też wyposażone w hamulce tarczowe, które działają momentalnie i w każdych warunkach. Dzięki temu są one najbardziej uniwersalne z wszystkich rowerów i przy tym sprawdzają się na naprawdę wielu powierzchniach. 

Do jakich terenów nadaje się gravel?

Jak mówi nazwa – gravel z angielskiego żwir – rower ten jest dostosowany do jazdy po drogach szutrowych, czyli leśnych, polnych, piaszczystych itp. To jednak nie wszystko dzięki swojej budowie nadaje się on także do drogi asfaltowej, a także nieutwardzonej, gdyż osiągana przez ramę i koła dynamika i zwrotność pozwalają szutrówkom radzić sobie także na szosach czy miejskich ścieżkach rowerowych

Stąd właśnie pewne zastrzeżenia odnośnie graveli, gdyż nadając się do każdej drogi, tak naprawdę nie są dostosowane do żadnej w 100%, ale wszystko zależy od tego, w jakich celach wykorzystuje się ten typ roweru. 

Jakie style warto praktykować na gravelach?

Szutrówki sprawdzając się w każdym terenie nadają się zarówno do jazdy trekkingowej, turystycznej, wyścigowej oraz rekreacyjnej, jednak praktykując wyłącznie jeden z tych rodzajów jazdy, warto postawić na rower do niej dostosowany. Jeśli zaś wolimy być wszechstronni i próbować każdej z możliwości po trochu, to gravel jest do tego idealny. 

rower

Miłośnicy rowerów gravel poruszają się nimi zarówno do pracy, jak i wybierają się na dłuższe rowerowe wycieczki, nawet górskie. Mówi się, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia i to właśnie domena graveli. Nadają się na wiele terenów, warunków i do wszelakiej jazdy, ale jeśli wymagamy od nich tylko jednego aspektu, wówczas mogą nie być zbyt użyteczne. 

Czy gravel jest dobry dla początkujących?

Nas tą kwestią również nieraz się zastanawiano, ale tutaj odpowiedź jest prawie jednoznaczna. Osoby początkujące nieraz nie wiedzą jaki typ jazdy lubią i na jakim terenie czują się dobrze. Wybierając gravel mogą sprawdzić każdą opcję i dzięki temu zdecydować czego właściwie chcą od kolarstwa

Warto jednak dodać, że rowery gravel są nieco cięższe od np. szosowych lub mniej zwrotne od rowerów górskich, dlatego wybierając gravel nie można w pełni skupić się na jednym terenie, gdyż przystosowanie się do niego może nas na dłuższą metę zniechęcić. Rowery te są więc dobre dla osób lubiących rekreację i które nie poprzestają tylko na jednym sposobie jazdy. 

Jakie modele rowerów gravel warto wybrać?

Popularność graveli przyszła do nas z USA dlatego nic dziwnego, że na rynku jest tych modeli tak dużo i ciężko wybrać odpowiedni. Dlatego też przed zakupem warto poczytać o gravelach, zobaczyć co oferują producenci i jakie konkretnie parametry będą dla nas odpowiednie. Warto zajrzeć na kilka sklepów i porównać dane produkty. Przykładowo na stronie PM Bike znajdują się rowery gravel od popularnych producentów, w tym np. KROSS czy TREK. Największą popularnością cieszą się właśnie modele TREK Checkpoint ALR 4 lub 5, gdyż to właśnie na nich można poznać wszystkie właściwości graveli – ich trwałość, wytrzymałość, komfort jazdy czy możliwość dostosowania dodatków do naszych potrzeb. 

Widać więc, że rowery gravel mając swoich zwolenników i przeciwników, są naprawdę dobrym rozwiązaniem na miarę XXI wieku. Uniwersalność w kolarstwie nie musi być zła, zwłaszcza jeśli jeszcze nie wiemy, jaka jazda sprawia nam najwięcej przyjemności i w jakiej najlepiej się sprawdzimy – w tym wypadku gravel będzie idealnym rozwiązaniem.