Powrót do zdrowia po wypadku czy złamaniu jest czasochłonny i wymaga od pacjenta sporo cierpliwości. Ważny jest nie tylko proces leczenia, ale przede wszystkim czas rekonwalescencji, mającej na celu przywrócenie pacjentowi pełnej sprawności i nowych sił.

Czym charakteryzuje się proces rehabilitacji?

Sprawność naszego ciała jest istotna w codziennym funkcjonowaniu. Wyćwiczone i zdrowe ciało znacznie wpływa na jakość życia prywatnego i zawodowego. Z tego też powodu lekarze zalecają swoim pacjentom podjęcie rehabilitacji, która pozwoli im na szybki powrót do zdrowia po wypadku, urazie czy długotrwałej chorobie.

Na czym polega rehabilitacja?

Czym właściwie jest rehabilitacja? Jako pacjenci wiemy, że rehabilitacja jest nam niezbędna do tego, aby szybciej powrócić do zdrowia po wypadku czy urazie. Podczas leczenia mamy świadomość, że wraz z końcem choroby, rozpoczniemy mozolny proces rehabilitacji, dzięki któremu zakończymy etap leczenia i powrócimy do codzienności pełni sił. Tym też właściwie jest kompleksowa rehabilitacja – procesem, mającym na celu jak najszybsze przywrócenie sprawności i umożliwienie pacjentowi samodzielne funkcjonowanie w społeczeństwie.

Rehabilitacja medyczna kierowana jest przede wszystkim do osób, które w wyniku wypadku czy choroby utraciły pełną sprawność. Na rehabilitację pacjenci są najczęściej kierowani przez swojego lekarza prowadzącego.

Rehabilitacja jest procesem długotrwałym i może trwać od kilku tygodni do nawet kilkudziesięciu miesięcy. Warto zatem uzbroić się podczas jej trwania w cierpliwość. Z racji tego, że rehabilitacja jest integralnym procesem leczenia, zakres wykonywanych ćwiczeń i zabiegów będzie się od siebie różnił. Przede wszystkim wyróżnia się leczenie poprzez ruch (kinezyterpia), różnego rodzaju masaże, a także fizykoterpię.

Czy możliwa jest rehabilitacja w domu?

Obecnie rehabilitacja jest prowadzona w różnorodny sposób. Oczywiście oprócz tradycyjnej rehabilitacji medycznej, należy kontynuować ćwiczenia przyspieszające powrót do zdrowia w domu. Uzupełnienie tradycyjnej rehabilitacji pod okiem specjalisty, warto uzupełnić proces ćwiczeniami wykonywanymi w domu. Wbrew pozorom jest doskonały sposób, aby potrzymać ciągłość rehabilitacji, a także jeszcze bardziej przyspieszyć ten proces.

Rehabilitacja prowadzona w domu wymaga jednak od pacjentów w zaopatrzenie się w specjalistyczny sprzęt. Przyrządy do rehabilitacji ułatwią wykonywanie ćwiczeń, a także pomogą wzmocnić poszczególne partie ciała. Jaki sprzęt będzie niezbędny do rehabilitacji w domu?

Przyrządy do rehabilitacji w domu – rodzaje

Przyrządy, jakie mogą przydać się podczas rehabilitacji w domu, to nic innego jak specjalistyczne akcesoria fizjoterapeutyczne. Dzięki odpowiednio dobranemu sprzętowi, a także ćwiczeń zaleconych przez rehabilitanta, możliwy jest szybki powrót do pełnej sprawności. Najbardziej skuteczne przyrządy do rehabilitacji w domu:

  • taśmy rehabilitacyjne do ćwiczeń,
  • tubingi i linki do ćwiczeń,
  • trenery i poduszki sensoryczne,
  • piłki do ćwiczeń,
  • trampoliny i maty do ćwiczeń,
  • różnego rodzaju obciążniki.

Taśmy rehabilitacyjne występują w różnych kolorach, które najczęściej oznaczają poziom i oporu. Gumy oporowe będą znakomitą alternatywą dla innych, dużo droższych akcesoriów do ćwiczeń, a jednocześnie wykonywane przy ich pomocy ćwiczenia zwiększą wytrzymałość mięśni.

Taśmy wspomogą także zachowanie koordynacji ruchowej. Alternatywą dla taśm będzie tzw. tubing. Jego funkcjonalność jest bardzo zbliżona do gum oporowych, z tą różnicą, że są one zakończone rurkami. Najczęściej tubing przydaje się w procesie rehabilitacji mięśni po urazach dolnych kończyn.

sprzęt do rehabilitacji

Do rehabilitacji domowej świetnie sprawdzą się także wspomniane wyżej piłki do ćwiczeń. Są one szczególnie polecane osobom, które zmagają się z bólem po urazach kręgosłupa bądź innych narządów ruchu. Ćwiczenia wykonywane na piłce rehabilitacyjnej wzmacniają mięśnie głębokie, co znacznie wpływa na poprawę postawy ciała.

W rehabilitacji domowej nie może zabraknąć także maty antypoślizgowej, która zabezpieczy nasze ciało przed upadkiem, a także pozwoli na wykonywanie różnych ćwiczeń w podporze.

Oprócz akcesoriów warto również w swoim domu posiadać taki sprzęt jak orbitrek czy rowerek stacjonarny, które znaleźć można na stronie www.x-reh.pl. Osoby powracające do zdrowia po długiej chorobie bądź kontuzji, powinny rozważyć zakup bieżni rehabilitacyjnej.

To właśnie na tych urządzeniach łatwiejsze będzie utrzymanie ruchu, a także dostosowanie intensywności ćwiczeń do własnych możliwości. Sprzęt do rehabilitacji w domu warto zamawiać jedynie ze sprawdzonych sklepów, specjalizujących się w sprzedaży tego typu przyrządów.