Tenis to dyscyplina sportu, która ma bardzo wielu miłośników na całym świecie. Część z nich tylko ogląda rozgrywki, a inni próbują również swoich sił na kortach tenisowych.

Tenis wymaga oczywiście posiadania odpowiednich umiejętności, aby móc czerpać przyjemność z gry i odnosić jakieś sukcesy w tej dyscyplinie. Nie bez znaczenia jest w tym przypadku także sprzęt, jakim dysponujemy. Wiele osób, a w szczególności tych początkujących, skupia się najbardziej na wyborze rakiety tenisowej.

Oczywiście jest to bardzo ważny element wyposażenia każdego tenisisty, ale piłki tenisowe również odgrywają tutaj bardzo ważną rolę, o czym spora część osób zapomina. Podczas ich zakupu musimy zwracać uwagę nie tylko na jakość wykonania, ale także na rodzaj piłek tenisowych i ich przeznaczenie.

Piłki ciśnieniowe

Pierwszym rodzajem piłek tenisowych, jakie można spotkać w sprzedaży, są piłki ciśnieniowe. Wytwarzane one są z dwóch części, które łączy się w atmosferze bardzo wysokiego ciśnienia (nawet do 6 atm), przez co w ich wnętrzu uwieziony zostaje gaz, nadający im odpowiedniej sprężystości. Piłki tego typu pakowane są zazwyczaj w hermetycznych opakowaniach np. specjalnych puszkach, po to, aby podczas ich magazynowania nie ulotnił się z ich wnętrza gaz.

Piłki ciśnieniowe wykorzystywane są najczęściej przez profesjonalistów w trakcie zawodów. Jest to spowodowane tym, że mogą one osiągać spore prędkości po uderzeniu (nawet do 250 km/h), a oprócz tego są lekkie i dość miękkie, przez co dużo łatwiej jest nad nimi zapanować i nadawać im rotację. Wadą piłek ciśnieniowych jest to, że po czasie tracą one swoje właściwości, przez to zawodnicy w trakcie turniejów tak często wymieniają piłki na nowe.

Piłki bezciśnieniowe

Piłki bezciśnieniowe wykonuje się z grubego kauczuku i nie wypełnia się ich żadnym gazem. To sprawia, że są one bardzo trwałe i wytrzymałe, ale minusem takiej konstrukcji jest to, że piłki bezciśnieniowe są znacznie cięższe i twardsze, co pogarsza komfort gry i utrudnia kontrolę nad nimi.

Piłki tego typu najczęściej wykorzystywane są do rekreacyjnej lub treningowej gry, a także przez osoby początkujące. Piłki bezciśnieniowe sprzedawane są zazwyczaj na sztuki lub w opakowaniach zbiorowych, nie wymagają jednak hermetycznego przechowywania, tak jak ma to miejsce w przypadku piłek ciśnieniowych.

Piłki gąbczaste

Są to piłki wykonane ze specjalnej gąbki, które charakteryzują się bardzo niską wagą i miękkością, przez co są stosowane najczęściej w przypadku najmłodszych dzieci, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tenisem. Są one zdecydowanie wolniejsze w locie od innych piłek tenisowych i dużo niżej się odbijają. Dzięki temu gra za ich pomocą będzie dla najmłodszych dużo łatwiejsza i bezpieczniejsza, przez co znacznie szybciej nauczą się podstaw gry w tenisa.

tenis

Czym kierować się podczas zakupu piłek do tenisa?

Decydując się na zakup piłek do tenisa, w pierwszej kolejności należy określić nasz poziom umiejętności wiek oraz to, w jaki sposób będziemy te piłki wykorzystywać. Do treningów, rekreacyjnej gry oraz w celu zaczęcia swojej przygody z tenisem warto zakupić piłki bezciśnieniowe, które będą dużo wytrzymalsze, trwalsze i tańsze.

Nie zapewnią one nam tak dobrej kontroli nad piłką, jak modele ciśnieniowe, ale pozwolą na przyjemną grę i skuteczną naukę. Piłki ciśnieniowe powinniśmy wybierać, jeśli jesteśmy zaawansowanymi tenisistami i chcemy np. wziąć udział w zawodach. Tego typu piłki zapewnią nam bardzo dobrą kontrolę, spore możliwości rotowania i innych ciekawych zagrań. Piłki ciśnieniowe mają jednak ograniczoną trwałość i z tego względu nie są zalecane początkującym.

Podczas wyboru piłek tenisowych dla dzieci należy zwrócić uwagę na ich rodzaj. Wyróżnić można cztery typy piłek juniorskich:

  • STAGE 3 – piłki w kolorze czerwonym dla dzieci w wieku 5 – 8 lat.
  • STAGE 2 – piłki pomarańczowe, dla dzieci w wieku 9 – 10 lat.
  • STAGE 1 – piłki zielone dla dzieci w wieku powyżej 11 lat
  • Piłki gąbczaste dla najmłodszych dzieci w wieku poniżej 5 lat.