W niejednym rodzaju pracy, musimy zakładać rękawice robocze, które znacznie ułatwią nam wiele czynności. Wykonywanie różnych zadań będzie o wiele prostsze, dzięki bezpieczeństwu, jakie zapewniają nam rękawice. Możemy zakupić rękawice ocieplane, powlekane, ze specjalną dodatkową ochroną oraz takie, które są stworzone do konkretnego rodzaju prac. Typy rękawic są naprawdę przeróżne, jednak można wyróżnić niektóre z nich. Konstrukcja rękawic pozawala ochronić przede wszystkim nasze dłonie, jednak nierzadko możemy dostać rękawice robocze, które sięgają aż za nadgarstek. Nie w każdym przypadku jednak długie rękawice się sprawdzą. Należy więc zapoznać się z zasadami BHP i dowiedzieć się, jak dobierać rękawice.
Materiały wykorzystywane do produkcji rękawic:
- Skóra licowa,
- Drelich,
- Dwoina bydlęca,
- Bawełna,
- Brezent,
- Rękawice powlekane lateksem, nitrylem lub PVC,
- Rękawice ocieplane.
Dzisiaj dostaniemy rękawice robocze do każdego typu prac. Przede wszystkim, takie rękawice są potrzebne w przypadku wykonywania czynności takich jak spawanie. Istnieje więc osobny rodzaj rękawic spawalniczych, które ochronią nas przed temperaturą i przed odpryskami stali.
Rękawice robocze, jak wiadomo są dopasowane do dłoni, by maksymalnie zwiększyć wydajność w czasie pracy. Często, rękawice są powlekane różnymi tworzywami, by stanowić lepszy rodzaj ochrony i zapewnić przyczepność. Wszystkim nam zapewne znane są białe rękawice robocze, powlekane od wewnętrznej strony dłoni.
Charakterystyka rękawic BHP
Znaczna większość rękawic roboczych jest pięciopalczasta, jednak zdarzają się tylko dwupalczaste. To, jaki typ rękawic wybierzemy, w dużej mierze zależy od pracy jaką wykonujemy.
Najczęstszym, dodatkowym typem ochrony jest nakrapianie wewnętrzne rękawic. Nakrapiane rękawice robocze zwiększają efektywność pracy. Materiały oraz przedmioty nie wyślizgują nam się z rąk. Dodatkowo, często możemy spotkać rękawice służące do pracy w tzw. środowisku zaolejonym. Rękawice przystosowane są do konkretnych warunków, dzięki czemu możemy skorzystać na tym wielokrotnie. Przede wszystkim, chronimy nasze dłonie, które często mogą być narażone na działanie niektórych kwasów i substancji chemicznych. Nieobca jest nam ochrona dłoni przed zbyt niskimi temperaturami.
Co ciekawe, rękawice robocze to również te, które wykorzystywane są w laboratoriach chemicznych. Są to rękawice elektroizolacyjne. Chronią one dłonie przed kwasami, olejami, ozonem oraz działaniem skrajnie niskich temperatur.
Dość popularnymi są też rękawice antyprzepięciowe. Stworzone często z powłoką nitrylową, rękawice te zapewniają nam bezpieczeństwo nawet w takich miejscach, jak tartak czy hala produkcyjna. Jak sama nazwa wskazuje, rękawice tego rodzaju będą nas chronić przed ostrymi przedmiotami.
Rękawica ze skosu dostępna na stronie http://www.bhp-gabi.pl/k16,ochrona-rak.html
Jak wiadomo, rolą rękawic roboczych jest ochrona naszych dłoni. Czynniki, jakie stanowią niebezpieczeństwo dla dłoni, to żrące chemikalia, drzazgi, odpryskujący stopiony metal, iskry i wiele innych. Należy tak wybrać rękawice, by zapewnić sobie dostateczną ochronę w pracy. Ze względu na ogromną różnorodność rękawic roboczych, trzeba pamiętać by wybrać te, najbardziej nadające się do naszej pracy. Nie założymy bowiem tego samego rodzaju rękawic na halę produkcyjną, co do laboratorium. Najczęściej, w każdej pracy jest nam zapewniona odpowiednia ilość rękawic roboczych. Każdy pracownik może więc wykonywać różne czynności na danym stanowisku. Dłonie stanowią jeden z podstawowych części ciała, dzięki którym jesteśmy w stanie bardzo precyzyjnie wykonać każde zadanie. Trzeba więc odpowiednio dbać o nasze dłonie, by zapewnić im bezpieczeństwo i nie narażać na oparzenia, skaleczenia i inne zagrożenia.
Rękawice można zakupić pojedynczo oraz hurtowo.