Stres w pracy pojawia się wtedy, gdy obowiązki i wymagania przerastają możliwości pracownika. Konkretna osoba nie jest w stanie sprostać oczekiwaniom i zaczyna czuć się za bardzo obciążona zadaniami. Dowiedz się, jak ten problem wygląda w polskich firmach.

Jakie są przyczyny stresu zawodowego?

Wymienia się wiele czynników stresogennych, na przykład monotonną pracę i brak zróżnicowania w obowiązkach służbowych. Może to być zbyt dużo lub zbyt mało zadań bądź praca pod presją czasu. Inne przyczyny to między innymi brak bezpieczeństwa zatrudnienia, brak możliwości awansowania, posiadanie zbyt wysokich lub zbyt niskich kwalifikacji, konflikt ról w pracy, nieprawidłowe relacje między współpracownikami i wiele, wiele więcej. 

Jakie są źródła stresu w pracy?

Wymienia się różne źródła stresu w pracy. Mogą to być czynniki związane ze sposobem organizacji w pracy, na przykład system zmianowy, przeciążenie pracą, niejasno określone godziny w pracy, częsta zmiana miejsca czy praca wysoce zautomatyzowana. Kolejnym obszarem godnym uwagi są czynniki związane ze sposobem funkcjonowania w organizacji, czyli niejasne kryteria oceniania, zupełny brak możliwości decydowania o sposobie wykonywania swojej pracy. Inne zagadnienia dotyczą czynników związanych z relacjami interpersonalnymi w miejscu pracy, a więc brak kontaktów nieformalnych, wyścig szczurów, mobbing i brak porozumienia między pracownikami. W badaniach wyróżnia się jeszcze czynniki związane z możliwościami rozwoju i wpływem pracy na życie pozazawodowe. 

Co to jest wypalenie zawodowe?

Ze stresem zawodowym związane jest zjawisko wypalenia w pracy. Wśród jego symptomów wyróżnia się wyczerpanie. Pojawia się też cynizm i brak efektywności w pracy. Człowiek odczuwa brak przydatności do wykonywanej przez siebie pracy, a także niedocenienie i zaniżoną samoocenę. 

Stres w pracy i jego konsekwencje

Stres w pracy może stać się przyczyną spadku wydajności i wypalenia zawodowego. Ponadto prowadzi także do niezadowolenia, nerwic, depresji ze stanami lękowymi. Mogą to być też dolegliwości związane z napinaniem mięśni, czyli bóle w okolicy kręgosłupa. Inne konsekwencje to przepracowanie, przeciążenie, nerwobóle czyli dolegliwości psychosomatyczne czy nadciśnienie tętnicze.

medytacja

Jak radzić sobie ze stresem zawodowym?

Ważna jest dobra atmosfera w pracy, ponieważ tym sposobem można osiągnąć bardzo wiele. Sprawdzają się rozwiązania, które polegają na dofinansowywaniu aktywności pracowników, na przykład zajęć fitness czy na siłowni. Warto zapewniać pracownikom owoce i warzywa w biurach, soki i czas na odpoczynek, a także relaksację. Pracownicy powinni być otwarci w stosunku do siebie i komunikować się bez przeszkód. Sposoby rozładowywania napięcia mogą być różnorodne. Warto szukać swoich pasji, skupiać się na niej lub na dobrej książce lub filmie. Duże profity przynoszą masaże, joga czy medytacja. W toku dnia należy uwzględnić czas na odpoczynek, chwile z bliskimi i wykonywanie czynności, które pomogą się zrelaksować. Nie bez znaczenia jest też zdrowa dieta i wprowadzenie dobrych nawyków żywieniowych. Należy znaleźć zajęcie, które pokrywa się z naszymi zainteresowaniami. Może to być nauka jakiegoś języka obcego, bieganie, jazda na rowerze, kurs tańca, czytanie, garncarstwo, czyli wszystko, co pomaga oderwać myśli w pracy. 

Techniki oddechowe na stres

W przypadku stresu bardzo dobrze sprawdzają się ćwiczenia oddechowe na stres. Wspaniałe rezultaty przynosi głęboki oddech przeponowy. Należy wykorzystywać całe płuca, a w szczególności dolne płaty. Świadome oddychanie podczas medytacji pozwala żyć chwilą tu i teraz oraz oderwać się od problemów dnia codziennego. Brzmi to banalnie, ale jest to wspaniałe recepta. Wystarczy nabrać powietrza przez wypchnięcie brzucha, policzyć do pięciu i powoli wypuścić powietrze. Taka praktyka powinna być powtórzona kilka razy. Warto to robić tak często w ciągu dnia ile się da.