Robiąc remont lub urządzając dom od podstaw, trzeba zadbać o liczne kwestie, a jedną z nich jest wybór materiału ociepleniowego. Obecnie na rynku znajduje się duży wybór tych materiałów, dlatego nie zawsze wiadomo, czym się kierować przy wyborze. My podpowiadamy, na jakie materiały warto zwrócić uwagę i porównujemy ich ceny. Dzięki temu wybierając się na zakupy, jesteś w stanie od razu wykluczyć lub zwrócić uwagę na poszczególne propozycje.

Ocieplanie – o czym pamiętać?

Nie ma wątpliwości, że ocieplenie domu i poszczególnych jego części jest jedną z najważniejszych spraw, ponieważ od niego zależy samopoczucie i zdrowie domowników. Ważnym pomieszczeniem domu, o którym często się zapomina, jest poddasze. To przez poddasze ucieka z całego budynku najwięcej ciepła i to tam przenika zimne powietrze. Właśnie dlatego warto zadbać o odpowiednie ocieplenie najwyższego pokoju, nawet jeśli nie jest on użytkowany. Co więcej, ocieplanie poddasza chroni również przed rozwojem grzyba i pleśni.

Dobierając materiał do ocieplenia, warto pamiętać o tym, że w zależności od budynku mogą sprawdzić się różne materiały. Warto zatem zapoznać się ze wszystkimi dostępnymi informacjami i oczywiście z ceną.

Ocieplenie pianką poliuretanową

Jednym z najpopularniejszych sposobów ocieplenia poddasza jest użycie pianki poliuretanowej. Izolacja poddasza pianką poliuretanową jest wykonywana przez specjalistę, który używa do tego odpowiedniego aplikatora i nanosi piankę metodą natrysku. Jeśli chodzi o zalety tego materiału do ocieplania, pianka jest zdecydowanie wartościowym wyborem. Po pierwsze, jest niezwykle elastyczna, co sprawia, że wypełnia wszystkie szczeliny, a tym samym przystosowuje się do pozostałych elementów pomieszczenia. Po drugie, jest mocna, dlatego przez lata nie ma potrzeby odnawiania tego typu ocieplenia. Jeśli chodzi o cenę, izolacja natryskowa kosztuje średnio od 37 zł do 45 zł za m2 w przypadku wyboru pianki mającej 10 cm. Im grubsza pianka i większa powierzchnia do ocieplenia, tym cena jest wyższa. Jest to jedynie koszt poglądowy, ponieważ większość firm wykonujących tę usługę przygotowuje kosztorys. Oprócz średniej ceny trzeba wziąć pod uwagę również to, jak daleko pracownik firmy będzie musiał dojechać oraz jak duży jest dany budynek do ocieplenia. Należy jednak pamiętać, że pianka sprawdza się przez długie lata i działa tak skutecznie, że już pierwsze rachunki za ogrzewanie są znacznie niższe, niż wcześniejsze.

Ocieplanie wełną

ocieplanie wełnąWełna mineralna mająca postać płyt lub granulatu jest popularna zarówno do ogrzewania budynków, jak i do wyciszania pomieszczeń, dzięki swojej grubości. Wełna jest też paro przepuszczalna, co jest ważne w każdym budynku. W przypadku tego materiału warto wiedzieć, że wełna jest stosunkowo ciężkim materiałem, ale jednocześnie bardzo łatwo można ją obciąć i dostosować do potrzeb w czasie ocieplania. Oprócz tego wełną można ocieplać samemu, jeśli wie się, jak to robić.

Pod względem cenowym, za metr kwadratowy maty wełny zapłacisz od 39 zł do 45 zł. Tutaj również należy wziąć pod uwagę, że maty mają różne grubości, a im grubsza mata, tym wyższa cena. Sama instalacja ocieplenia to dodatkowy koszt, zależy to od cennika danej firmy oraz odległości danego miejsca od jej siedziby.

Styropian do ocieplania

styropianInnym rodzajem materiału do ocieplania jest popularny styropian. Jako materiał ociepleniowy ma on postać płyt i najczęściej jest wykorzystywany do ocieplania podłóg, a także przydaje się w piwnicach oraz ścianach zewnętrznych. Jest on znacznie lżejszy od wełny, lecz nie izoluje tak dobrze dźwięków i łatwo się kruszy, co niektórym przeszkadza podczas montażu. Pod względem cenowym styropian oznacza koszt od około 55 zł za m2, w zależności od grubości płyt i firmy towaru. Do tego trzeba doliczyć koszty samej usługi oraz wziąć pod uwagę, że poszczególne firmy mają swoje cenniki.

Ceny wszystkich trzech materiałów są zatem bardzo podobne. Wiele zależy od tego, od jakiego producenta dany produkt pochodzi i jaką ma grubość. Całkowity koszt ocieplenia danego miejsca zależy z kolei od tego, jak duży jest budynek, które obszary chcesz ocieplić i jaka firma to ocieplenie wykonuje.