Specjalistyczne drukarnie są często miejscem, w którym panuje naprawdę duży hałas. Ogromne maszyny, które są cały czas w ruchu, generują szum i inne nieprzyjemne dźwięki o stosunkowo wysokim natężeniu.

Dlaczego warto przeprowadzić pomiary hałasu w drukarni i jakie parametry są w tej kwestii najważniejsze? Czy badania akustyczne warto wykonywać regularnie, czy wystarczy przeprowadzić je tylko raz? Dowiedz się więcej na ten temat i już teraz zadbaj o komfort pracy w Twojej drukarni. 

Na czym polegają pomiary hałasu w drukarni i po co się je przeprowadza?

Duże, nowoczesne drukarnie to miejsca, w których każdego dnia zadrukowywane są tysiące stron książek, gazet i czasopism różnego rodzaju. Duże maszyny odpowiadające za wykonywanie druku oraz te, które taśmowo przesuwają kolejne strony, a następnie składają je w całość, powodują naprawdę duży hałas. Dotyczy to także nieco mniejszych miejsc tego typu, które zajmują się drukowaniem materiałów marketingowych dla klientów z różnych branż. Stałe natężenie hałasu na wysokim poziomie jest niebezpieczne dla ludzkiego słuchu. Oznacza to, że osoby pracujące w drukarni mogą być narażone na jego poważne choroby i problemy, a nawet na jego utratę.

Dlatego też, aby mieć pewność, że w Twojej drukarni pracownicy mają zapewnione odpowiednie warunki do pracy i hałas na odpowiednim poziomie, należy przeprowadzić profesjonalne pomiary hałasu w drukarni. Są one potrzebne również w innych miejscach, na przykład na halach produkcyjnych czy magazynach, w których towar jest przepakowywany na taśmach oraz w wielu, wielu innych miejscach.

pomiary hałasu w drukarni

Pomiar hałasu w firmie z dowolnej branży polega na przeprowadzeniu testów specjalistycznych za pomocą odpowiednich narzędzi do mierzenia częstotliwości oraz natężenia dźwięku. Muszą być one o odpowiedniej mocy oraz dobrze skalibrowane, aby mogły dać rzetelne wyniki. Poprawność pomiaru odgrywa tutaj znaczącą rolę, ponieważ dopuszczalne natężenie dźwięku w zakładzie pracy jest ustalone prawnie. Pracodawca ma obowiązek przestrzegać tych norm. W przeciwnym wypadku pracownicy będą mogli pociągnąć go do odpowiedzialności prawnej i finansowej za ich problemy zdrowotne, a w przypadku kontroli BHP na właściciela firmy nałożone mogą zostać bardzo wysokie kary pieniężne.

Przeprowadzenie pomiarów hałasu pozwoli uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji oraz zagwarantuje naprawdę komfortowe warunki pracy Twoim podwładnym, co nie tylko przełoży się na ich lepsze samopoczucie fizyczne i psychiczne, ale także przyczyni się do większej wydajności pracy.

Profesjonalne pomiary hałasu

Chcąc uzyskać naprawdę wiarygodne pomiary akustyczne, warto zdecydować się na skorzystanie z usług profesjonalnej firmy z doświadczeniem w tej branży. Podczas dokonywania pomiarów hałasu w drukarni lub w jakiejkolwiek innej firmie produkcyjnej, gdzie pracują nie tylko ludzie, ale także maszyny o dużych gabarytach, generujące hałas o dość dużym natężeniu, ważny jest nie tylko odpowiedni sprzęt, ale także doświadczenie i wiedza osoby, która będzie wykonywała badanie hałasu. Dlatego też, zamiast ryzykować, warto wybrać sprawdzoną firmę zajmującą się tego typu usługami.

kiedy pomiary hałasu w drukarni?

Jest to bardzo ważne, ponieważ tylko wtedy można mieć pewność i gwarancję, że podane wartości pomiaru hałasu są rzeczywiście zgodne z prawdą, a nie wymyślone w celu naciągnięcia klienta na dodatkowe inwestycje, które w gruncie rzeczy mogą okazać się całkowicie zbędne.

Do pomiarów akustycznych wykorzystuje się nowoczesne sprzęty, które bardzo precyzyjnie określają poziom hałasu i wszelkie jego parametry. Ich dokładne zmierzenie jest bardzo istotne, ponieważ normy hałasu w miejscu pracy są określone przez prawo i zasady BHP. Dlatego też w przypadku przekroczenia jakichkolwiek dopuszczalnych norm poszczególnych parametrów hałasu, konieczne jest zapewnienie odpowiedniej ochrony pracownikom przed chorobami i utratą słuchu. W niektórych przypadkach taką funkcję mogą pełnić specjalne nauszniki ochronne, a w innym niezbędne będzie zbudowanie specjalnej kabiny dźwiękochłonnej, która skutecznie odizoluje hałas maszyn pracujących na hali produkcyjnej lub w innym miejscu w firmie.

Poszukiwania firmy zajmującej się pomiarami hałasu i budową specjalnych kabin i barier dźwiękochłonnych, warto rozpocząć od sprawdzenia informacji nie tylko na temat oferty, ale także dotychczasowych realizacji i opinii klientów, którzy do tej pory korzystali z ich usług.

Profesjonalne pomiary hałasu w drukarni i nie tylko może przeprowadzić dla nas firma Longar.