Rehabilitacja dzieci to szczególny przykład leczenia opierającego się nie tylko na sprawdzonych metodach pracy nad motoryką, ale i zabawie ułatwiającej dzieciom przyswajanie określonych zachowań i ruchów.

Pośród metod stosowanych obecnie najczęściej wymienia się przede wszystkim NDT Bobath, Integrację Sensoryczną, Metodę PNF oraz Metodę Vojty. Wszystkie wykorzystują w jakimś stopniu dedykowany sprzęt rehabilitacyjny dla dzieci, w tym także niezastąpione podłogi dydaktyczne zapewniające bezpieczeństwo zabawy i ćwiczeń podczas rehabilitacji. Jakie rodzaje podłóg i dywaników dydaktycznych można wyróżnić i jak się je wykorzystuje także w rehabilitacji domowej?

Profesjonalne podłogi rehabilitacyjne Paviplay

Marka Paviplay już od wielu lat specjalizuje się w tworzeniu specjalistycznych, piankowych podłóg i dywaników dydaktycznych dla dzieci wykorzystywanych zarówno podczas rehabilitacji i pracy nad motoryką, jak i w przedszkolach, szkołach czy żłobkach. Bezpieczne i higieniczne podłogi składające się z prostych do ułożenia części/klocków już same w sobie stanowią element zabawy i zachęcają dzieci do uczestniczenia w zajęciach, choć dzięki specjalnym nadrukom ich funkcjonalność została przez producenta zwielokrotniona.

Podłogi dydaktyczne Paviplay zostały zaprojektowane ze szczególnym uwzględnieniem wszystkich zasad bezpieczeństwa i higieny kierowanych w stosunku placówek opieki nad dziećmi. Wykorzystanie specjalnej pianki umożliwiło pełną ochronę podłogi przed rozwojem bakterii i grzybów niebezpiecznych dla zdrowia dzieci, ale też zagwarantowało że nawet upadek podczas zabawy nie będzie dla dziecka wyjątkowo bolesny i niebezpieczny. Rozwiązanie takie sprawdza się szczególnie dobrze tam, gdzie dzieci bawią się w grupach i są bardziej narażone na przewrotki czy zabawę bezpośrednio na podłodze. Jak się jednak okazuje, w swoich domowych projektach pokojów do zabaw korzystają z nich coraz częściej także rodzice.

Rodzaje dywaników dydaktycznych

W ofercie sklepów internetowych oferujących oryginalne podłogi dydaktyczne Paviplay dostępnych jest kilka różnych wariantów podłóg i dywaników sprzyjających zabawie i rehabilitacji ruchowej dzieci. Wśród najciekawszych można wymienić między innymi podłogi z nadrukowanym schematem do gry w chińczyka, klasy, młynek, Twister, czy signals – grę polegającą na pełnej integracji ruchowej i koordynowaniu przeskakiwania na kolejne pola z zadaniami wskazanymi na poszczególnych elementach planszy.

rehabilitacja dzieci sprzęt

Podłogi dydaktyczne do rehabilitacji dzieci znajdziesz w sklepie internetowym X-REH.PL

Wszystkie gry i zabawy, które były inspiracją dla producentów podłóg dydaktycznych Paviplay zawierają w sobie elementy ruchu i różne zadania testujące sprawność ruchową i mobilność dzieci. To właśnie z tego powodu tak chętnie wykorzystuje się je podczas rehabilitacji, gdzie dzieci z czasem są zdolne wykonywać swoje zadania lepiej, sprawniej i brać bardziej czynny udział w zabawie grupowej lub pracy indywidualnej z fizjoterapeutą.

Obok podłóg dydaktycznych, jedną z kategorii pianek proponowanych przez Paviplay są klasyczne podłogi-puzzle pozwalające na stworzenie miękkiej i bezpiecznej podłogi w całym ośrodku rehabilitacyjnym czy sali przedszkolnej. Tam, gdzie jeszcze do niedawna stosowano materace w trakcie ćwiczeń leżących dziś możliwe jest zastąpienie ich wygodną podłogą poprawiającą komfort dziecka i pracującego z nim rehabilitanta. Z reguły więc podłogi dydaktyczne są bezpośrednio wkomponowane w klasyczne podłogi piankowe i stanowią stały element wyposażenia placówek rehabilitacyjnych dla dzieci – maluchy mogą korzystać z nich nawet w przerwie od ćwiczeń z rehabilitantem.

Zakup sprzętu rehabilitacyjnego przez Internet – czy warto?

Podłogi dydaktyczne wykonane z pianki i wykorzystywane szeroko w obiektach rehabilitacyjnych, szkołach czy przedszkolach należy traktować jako pełnoprawny sprzęt rehabilitacyjny i w pierwszej kolejności szukać ich właśnie w dedykowanych sklepach prowadzących sprzedaż tego typu akcesoriów i wyposażenia. Zakupy w Internecie mogą okazać się w tym przypadku wyjątkowo korzystne, oferując znacznie większy asortyment produktów niż sklepy stacjonarne i pozwalając na dopasowanie wielkości zamówienia do wymaganej do pokrycia podłogą piankową powierzchni sali rehabilitacyjnej.

Korzystanie ze sprawdzonych źródeł i specjalistycznych sklepów internetowych prowadzących sprzedaż sprzętu i wyposażenia medycznego jest bezpieczne i niejednokrotnie tańsze, niż zakupy w sklepach stacjonarnych. W przypadku podłóg dydaktycznych wykorzystywanych szeroko w rehabilitacji i planowaniu aktywności fizycznej dla dzieci, zakup w sklepie internetowym wydaje się najkorzystniejszym rozwiązaniem gwarantującym różnorodną ofertę, ale i gwarancję jakości, atestów i odpowiednich certyfikatów potwierdzoną przez dostawcę i producenta.