Serwisowanie pieca gazowego, to obowiązek każdego jego użytkownika. Zdarza się jednak, że w sezonie grzewczym lub w przypadku pieców ogrzewających wodę całorocznie wystąpią niechciane komplikacje. Czasami może okazać się, że usterka jest drobna i możemy samodzielnie ją zlikwidować.

Nieprawidłowości w temperaturze

Może zdarzyć się, że w temperatura w mieszkaniu będzie zbyt ciepła lub zbyt zimna albo brakuje ciepłej wody. Jeśli piec ogrzewa wodę do za niskiej lub wysokiej temperatury, może okazać się, że zabrudziły się filtry. Wystarczy wymienić je lub wyczyścić. Jeżeli taka operacja nie przyniesie oczekiwanych rezultatów — zgłoś tę sprawę fachowcowi. Możemy jeszcze sprawdzić, co zaleca w tej sytuacji producent i dostosować termostat do jego wskazań.

Z pieca cieknie woda

Jeżeli z naszego pieca wycieka woda, należy jak najprędzej znaleźć miejsce rozszczelnienia i wymienić część, która winna jest wyciekowi. Jeżeli nie zrobimy tego odpowiednio szybko, możemy zalać elektroniczne części pieca, a to może doprowadzić już do zwarcia, a nawet zepsucia się pieca. Cieknącą część możemy wymienić samodzielnie, jednak zaleca się wezwanie do tej czynności fachowca. Po wymianie części może okazać się, że zmieniło się ciśnienie w kotle, a to może prowadzić do bulgotania na skutek zagotowywania się wody w kotle.  Warto przed jego uruchomieniem sprawdzić wszystkie parametry, a najlepiej poddać sprzęt przeglądowi.

Przepalony bezpiecznik

W przypadku przerw w dostawach prądu może okazać się, że nie działa ogrzewanie wody i mieszkania. Sprawdźmy, czy prąd i gaz są dostarczane do urządzenia. Jeśli nasz piec wyposażony jest w lampki kontrolne, a te się nie palą — najprawdopodobniej przepalił się bezpiecznik. Możemy wezwać fachowca lub zmienić go samodzielnie.

Zbyt niskie ciśnienie gazu

Jeśli zamontujemy kocioł do starej instalacji gazowej, może okazać się, że filtr gazowy został zanieczyszczony opiłkami lub innymi materiałami, które pojawiły się przez lata w starych rurach. W dodatku spadki gazu mogą pojawiać się zimą, kiedy wzrasta pobór gazu. Czasami możemy przypadkiem sami przymknąć zawór od gazu. Warto to sprawdzić. Jeżeli gaz nie został przymknięty w mieszkaniu — należy zaobserwowany spadek zgłosić pogotowiu gazowemu.

Po wykonaniu naprawy usterki naszego pieca (my polecamy zgłosić się do firmy Radwin), powinniśmy sprawdzić, czy nie zadziała ona negatywnie na pozostałe podzespoły pieca. Warto też skorzystać z porady fachowca, który poinstruuje nas, jak na przyszłość uniknąć podobnych usterek. Jeżeli piec coraz częściej psuje się, warto zastanowić się nad zakupem nowego lub przeglądem instalacji w całym budynku. Takie prośby należy zgłaszać do spółdzielni. Pamiętajmy też, że na piec gazowy składa się nie tylko samo urządzenie, ale też jego wentylacja, którą należy regularnie przeczyszczać.