Konie to piękne i bardzo przydatne zwierzęta hodowlane, które niestety są bardzo delikatne i wrażliwe na to, jakie pożywienie spożywają. Jest to spowodowane głównie bardzo wrażliwym przewodem pokarmowym tych zwierząt, dlatego niezbędne jest karmienie ich odpowiednią paszą, jednocześnie przestrzegając wszelkich niezbędnych reguł dotyczących karmienia. Warto więc wiedzieć, do jakich zasad żywienia koni należy się stosować, aby mieć pewność, że zwierzęta te będą rozwijały się prawidłowo i będą w pełni zdrowe i sprawne fizycznie.

Pasza dla koni o odpowiedniej jakości

Konie to zwierzęta, których pożywienie ogranicza się w znacznej części do siana lub trawy oraz owsa. Nie jest to więc zbyt skomplikowana dieta, jednak należy pamiętać, że z racji wysokiej wrażliwości układu pokarmowego koni niezbędne jest pilnowanie tego, aby pożywienie, jakie one dostają, było wysokiej jakości. Należy więc zwrócić uwagę np. na to, czy trawa, jaką spożywają, jest pozbawiona sztucznych nawozów, oprysków lub innych potencjalnie szkodliwych dla zwierząt substancji. Niektóre gleby mogą zawierać również szkodliwe dla koni pestycydy czy metale ciężkie, na co również należy zwrócić uwagę. Oprócz tego typu produktów pożywienie dla koni powinno zawierać również różnego rodzaju komercyjne mieszanki, które również muszą charakteryzować się wysoką jakością, aby ich stosowanie dało zamierzony efekt.

Pożywienie bogate w niezbędne składniki odżywcze

Pożywienie dla koni powinno być również bogate we wszelkiego rodzaju składniki odżywcze, które są niezbędne dla organizmu zwierzęcia. Wybierając odpowiednią paszę dla koni, trzeba pamiętać o tym, że pokarm dla tych zwierząt musi zawierać odpowiednią ilość włókna pokarmowego, białka, składników mineralnych, witamin oraz kalorii. Optymalne pożywienie dla koni to pasza, która zawiera zbilansowaną ilość minerałów i witamin. Zapotrzebowanie koni na dane składniki odżywcze może się jednak różnić w zależności od tego, czy jest to koń pracujący, sportowy, wystawowy itd.

Odpowiednia ilość oraz proporcje pożywienia dla koni

Warto pamiętać, że żołądek konia jest dość niewielki jak na spore gabaryty tego zwierzęcia. Z tego względu, aby zapewnić mu optymalną ilość pokarmu, zazwyczaj nie należy przekraczać 2 kg pożywienia na 100 kg masy ciała konia dziennie. Trzeba również utrzymywać odpowiednie proporcje pożywienia, a w razie wprowadzania zmian w diecie, należy robić to stopniowo. Latem konie należy karmić nawet 5 razy dziennie i warto zachowywać w tej kwestii regularne godziny karmienia.

Dodatki do paszy dla koni

Oprócz standardowych pasz, w diecie koni powinny znaleźć się również warzywa, owoce i zielone rośliny pastewne. Z tego względu do pożywienia koni warto dołączyć również marchew, jabłka, gruszki, maliny, buraki, dynie, seler, trawę łąkową, kukurydzę oraz koniczynę.

Właściwe nawodnienie

W żywieniu koni bardzo ważną rolę odgrywa również ich odpowiednie nawodnienie. Koń powinien mieć stały dostęp do wody pitnej, ponieważ zwierzę każdego dnia potrafi wypić od 30 do nawet 70 L wody, a latem często jest to nawet kilkukrotnie więcej. Zapotrzebowanie na wodę u koni jest sprawą dość indywidualną i zależną od wieku zwierzęcia, rasy, jego stanu zdrowia, sposobu karmienia czy też warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz.

koń

Dlaczego sianokiszonka to dobre pożywienie dla koni?

Sianokiszonka to fermentowana objętościowa pasza, która charakteryzuje się zróżnicowaną wartością odżywczą, w zależności od tego, czy do jej produkcji zostanie użyta młoda zielonka, czy też dojrzałe trawy. W jej składzie można znaleźć wszelkiego rodzaju, niezbędne dla koni składniki odżywcze, przez co jest to jedna z popularniejszych maszyn stosowanych przez hodowców koni. Przygotowywanie sianokiszonki jest również dość proste i szybkie, przez co tak wiele osób decyduje się na to rozwiązanie. Ponadto sianokiszonka charakteryzuje się wysoką aromatycznością i smakowitością, przez co konie z  ogromną chęcią korzystając tego pokarmu i sprawdza się on nawet w przypadku najbardziej wybrednych zwierząt. Warto jednak pamiętać, że przygotowanie i przechowywanie sianokiszonki, wymaga stworzenia odpowiednich warunków i jej zabezpieczenia. W tej roli znakomicie spisuje się folia do owijania bel, dzięki której można składować sianokiszonkę w bardzo wygodny sposób.