Kiedy decydujemy się na zakup paneli fotowoltaicznych, musimy dokonać wielu wyborów m.in. producenta, umiejscowienia, wielkości i mocy.
Oprócz tego często trzeba zdecydować się, które z dostępnych na rynku paneli wybrać polikrystaliczne, czy monokrystaliczne. Jakie są wady i zalety każdego z tych rozwiązań?
Jakie są różnice pomiędzy panelami mono a polikrystalicznymi?
Wydajność – w fotowoltaice oznacza procent energii, który jest dostarczany przez słońce, a następnie przekształcany na energię elektryczną.
Panele polikrystaliczne zwykle osiągają wydajność na poziomie ok. 14-16%. Wynika to z tego, że łączone kryształy nie są w stanie zapewnić dostatecznej swobody ruchu elektronom. Ogniwa polikrystaliczne lepszej jakości odznaczają się większymi kryształami, a im ich mniej, tym więcej elektronów mają przestrzeni do poruszania się.
To oznacza, że ogniwa mają większą wydajność. Ponadto słabsza wydajność jest pochodną czystości kryształu. Panele monokrystaliczne mają o wiele większą wydajność, co jest ich największą zaletą. Potrafią osiągnąć nawet do 25% wydajności, a ich średnia to 16-20%. Co ważne panele monokrystaliczne lepiej radzą sobie z bardzo wysokimi temperaturami niż polikrystaliczne. To wszystko sprawia, że panele monokrystaliczne generują więcej prądu, dzięki czemu ilość instalowanych modułów może być mniejsza, a to z kolei znacznie obniża koszty.
Wygląd
Panele polikrystaliczne ma kształt idealnego kwadratu o boku 16 cm ,a złożone z nich panele tworzą jednorodną płytę. Dzięki zastosowaniu powłoki antyrefleksyjnej panele polikrystaliczne odróżniają się mocno wyrazistym odblaskowym kolorem. Po dogłębnej analizie można zauważyć, iż wszystkie ogniwa składają się z kilku kryształów. Z kolei panele monokrystaliczne przypominają kształt kwadratu, lecz boki są ścięte, a rogi zaokrąglone. Wszystko, dlatego że wycina się je z walca.
Przez puste przestrzenie są widoczne dolne warstwy paneli, co tworzy wrażenie kropek na czarnym tle. Czarne ogniwa łatwiej wkomponują się z otoczeniem i mniej rzucają się w oczy. Producenci proponują również panele całe czarne, co lepiej wygląda, lecz generuje niewielki spadek w wydajności. Warto wziąć także pod uwagę wagę panel. Zwykłe moduły mieszczą się w przedziale 18-25kg. Ich ciężar wzrasta w przypadku niestandardowych wymiarów bądź zastosowanej dodatkowej ochrony.
Cena
Średni koszt paneli polikrystalicznych jest o 15% mniejszy, jednak różnica mocy wynosi 11%. Wniosek: panele polikrystaliczne są znacznie tańsze od ich monokrystalicznych odpowiedników w przeliczeniu na złotówki a moc panelu. Wpływają na to dwa główne czynniki:
– łatwiejszy proces produkcji – prostsza metoda produkcji paneli polikrystalicznych przekłada się na krótszy wymiar czasu pracy i koszty związane z produkcją,
– mniejsza ilość odpadów – z racji ergonomicznego kształtu produkowane jest mniej odpadów, co z kolei zmniejsza koszty produkcyjne.
Panele polikrystaliczne Thir o mocy 280Wp może być tańszy nawet o kilkanaście procent od swojego odpowiednika monokrystalicznego o tej samej wydajności i jakości. Dopiero moc 300Wp i więcej przekłada argument wykorzystania paneli monokrystalicznych.
Indywidualne warunki
W tym przypadku każdy musi odpowiedzieć sobie sam, jaki rodzaj paneli wybrać w zależności od panujących warunków. Kiedy jest wystarczająco dużo miejsca do montażu paneli fotowoltaicznych we Wrocławiu, warto wybrać polikrystaliczne, gdyż są tańsze. Jednak jeśli ilość miejsca jest bardziej ograniczona, lepiej zastosować panele monokrystaliczne. Warto wziąć pod uwagę dziesięciolecia, na jakie fotowoltaika jest montowana, z tego względu warunki mogą się zmienić.
Oprócz tego dochodzi również kwestia estetyki i piękna, które jest względne. Panele monokrystaliczne są czarne i wtapiające się w kolor dachu, zwłaszcza te wyprodukowane całe na czarno. Z kolei panele polikrystaliczne mają wyróżniający się niebieski kolor, który zwraca na siebie uwagę. Z tego względu każdy z nas powinien wybrać takie panele, jakie mu się podobają i współgrają z otoczeniem nieruchomości.
Panele monokrystaliczne są o wiele bardziej wydajne i lepiej wtapiają się w kolor dachu, nie zwracając na siebie uwagi, jednak są znacznie droższe od paneli polikrystalicznych. Z kolei właśnie te moduły są tańsze dlatego że ich wydajność jest kilkanaście procent niższa od monokrystalicznych. Poza tym ich ergonomiczny wygląd przyciąga uwagę.