Domy w stylu nowoczesnym są w dalszym ciągu najpopularniejszą formą wybieraną podczas projektowania nowych nieruchomości. Zarówno architekci, jak i użytkownicy dostrzegają w nich pewien minimalizm, prostotę i ponadczasowość, która jednocześnie wygląda klasycznie i stylowo w obecnych czasach i w obliczu aktualnych trendów wnętrzarskich.

Jednym z kluczowych elementów wystroju zewnętrznego i wewnętrznego domów nowoczesnych są okna i drzwi, których rolą jest nie tylko dostarczanie dużych ilości światła naturalnego do wewnątrz. Nowoczesne okna mają wpasowywać się w estetykę całego wnętrza, współgrać z kolorystyką domu i pozwalać na wykonywanie dużych, atrakcyjnych przeszkleń bez znaczącego obniżenia właściwości termoizolacyjnych stolarki okiennej. Jakie okna i drzwi wybrać do nowoczesnego domu? 

Najważniejsze cechy drzwi i okien w nowoczesnym domu

Wybierając okna i drzwi do domów nowoczesnych warto przede wszystkim zwrócić uwagę na stolarkę PCV lub aluminiową. Obydwa warianty oferują stosunkowo szeroki wybór opcji w zakresie estetyki i wykończenia ram okiennych oraz szansę na wykonanie dość dużych przeszkleń tak pożądanych w nowoczesnych wnętrzach. Styl nowoczesny stawia na budowanie otwartej przestrzeni, której duże przeszklenia wpuszczające naturalnie światło zdecydowanie sprzyjają. W domach takich będzie naturalnie mniej drzwi, a te które pojawią się w domu będą przede wszystkim proste, klasyczne i w duchu prostoty i minimalizmu. 

Ważną rolę w nowoczesnych wnętrzach odgrywa budowanie wrażenia harmonii i spójności. Wybierając drzwi i okna warto dopasować je wzajemnie do siebie, jak i do całego wystroju mieszkania wewnątrz i na zewnątrz. Dopuszczalne jest wykonanie ram okiennych w kolorze innym, niż biały, o ile nie będzie to kłóciło się z estetyką wnętrza oraz elewacji. Dobrym pomysłem, szczególnie w minimalistycznych wnętrzach, jest też przełamanie prostej aranżacji kolorami kontrastowymi. W związku z tym dużą popularnością,  szczególnie w nowoczesnych domach urządzanych w stylu industrialnym dobrze sprawdzają się aluminiowe okna z czarną, matową stolarką. 

okna

Jakie drzwi wybrać do domu nowoczesnego?

Podobnie jak w przypadku stolarki okiennej, która w nowoczesnym budownictwie odchodzi coraz częściej od klasycznego drewna, drzwi w domach nowoczesnych nie muszą być wykończone na wzór tradycyjnych drzwi drewnianych. Kwestia ta dotyczy zarówno drzwi zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Te ostatnie pojawiają się w nowoczesnych wnętrzach znacznie rzadziej, niż w domach tradycyjnych, głównie ze względu na modę na tworzenie wnętrz z dużą, otwartą przestrzenią. Stolarka drzwiowa może być więc aluminiowa, w kolorach dopasowanych do aranżacji danego wnętrza lub bardzo prosta i minimalistyczna, tak by nie zwracała na siebie większej uwagi. 

W przypadku drzwi zewnętrznych oraz drzwi okiennych warto upewnić się, że stolarka drzwiowa będzie idealnie dopasowana do stolarki okiennej, szczególnie pod kątem kolorystyki i materiału wykonania. PCV nie harmonizuje się najlepiej z drewnem, nieco lepiej wygląda w zestawieniu z aluminium, ale jeśli chcemy domu prawdziwie nowoczesnego, warto zachować w tej kwestii pewną spójność. 

Kiedy podejmujemy decyzję o wyborze drzwi i okien? 

Wybranie pomiędzy różnymi materiałami na stolarkę drzwiową i okienną następuje już na etapie projektowania nieruchomości lub tworzenia projektów jej renowacji. Ze względu na możliwości, ale i wymagania np. po stronie stolarki aluminiowej, architekt będzie w stanie stworzyć znacznie ciekawsze propozycje geometrii domu mając świadomość, że wybrane okna będą wykonane z aluminium, a nie np. oparte w ramach drewnianych. Warto przedyskutować też z architektem różne opcje dostępne w zasięgu Twojego budżetu i projektu – być może okna aluminiowe, tak doskonale prezentujące się w nowoczesnym budownictwie, z perspektywy Twojej inwestycji lepiej będzie zastąpić stolarką PCV?