Nieruchomościami zawsze nazywamy mieszkania i domy. Są to w pojęciu prawnym rzeczy, jeżeli rozumiemy je przez prawo cywilne. W polskim prawie wyróżniamy trzy rodzaje nieruchomości. Pierwszą jest nieruchomość gruntowa. Definicja ta odnosi się do gruntu i wszystkich budowli czy maszyn, które znajdują się na terenie danego obszaru gruntu. Wszystko to jednak musi należeć do właściciela gruntu. Natomiast nieruchomość budynkowa polega na posiadaniu przez właściciela gruntu wszystkiego, co się na danym gruncie znajduje. Nieruchomością lokalową możemy na przykład nazwać garaż.

Jak i gdzie szukać nieruchomości?

Szukanie nieruchomości, która będzie spełniać wszystkie nasze oczekiwania nie należy do najłatwiejszych. Istnieją bowiem pewne różnice między szukaniem mieszkania, a konkretnej nieruchomości, czyli najczęściej już wybudowanego domu. Oferty z przeróżnym rodzajem nieruchomości jest wiele. Można je znaleźć wszędzie. Począwszy od Internetu, w którym znajduje się tyle ogłoszeń, że nie da rady wszystkich przejrzeć. Wiele różnych portali, na których można znaleźć ogłoszenie o nieruchomości na sprzedaż może pomóc nam w poszukiwaniach i nieco przybliżyć ceny, z jaką będzie trzeba się oswoić.

Jak podjąć decyzję?

nieruchomości LubinPodobnie, jak przy szukaniu mieszkania, niektóre rzeczy najbardziej zasługują na uwagę. Przede wszystkim ważny jest typ i zamierzone przeznaczenie nieruchomości, jaką chcemy zakupić. Decyzję nie jest podjąć łatwo, jednak odpowiednio długi czas szukania i poznanie rynku pozwoli nam wybrać najlepiej. Decyzję należy podjąć opierając się o nasze własne doświadczenia i potrzeby. Jeżeli szukamy domu dla nas – musimy znaleźć odpowiednią lokalizację, z której wszyscy domownicy będą mieli blisko do pracy, szkoły czy przedszkola. Ważne jest to, żebyśmy mieli dobry dostęp do wszelakich miejsc publicznych, takich jak basen, siłownia, supermarket czy chociażby jedna galeria handlowa. Jest  to ważne, ponieważ jeśli znajdujemy dom, który pasuje do większości naszych oczekiwań – możemy wszystkie te czynności ze sobą łączyć. Jeżeli mamy wszędzie blisko, nasze życie będzie łatwiejsze, ponadto zużyjemy jak najmniej czasu na dojazdy.

Nieruchomość jako lokal użytkowy?

Natomiast, jeżeli szukamy nieruchomości użytkowej – lokalizacja również będzie jedną z najważniejszych rzeczy. Otwierając sklep lub restaurację, zależy nam na tym, żeby mieć jak najwięcej klientów, a co za tym idzie – większe zyski. Ponadto, okolica nieruchomości powinna być dość atrakcyjna i zaludniona. Warto w tym przypadku wybierać centrum miasta, a nie obrzeża. Każdą trzeba oczywiście wykończyć po swojemu, więc może upłynąć trochę czasu, zanim nasz nowy zakupiony lokal zacznie przynosić zyski. Warto jednak szukać nieruchomości, na której nam zależy, czy byłby to lokal użytkowy czy nasz przyszły dom. Owa nieruchomość może spełnić nasze marzenia czy oczekiwania, jeżeli miejsce będzie trafione.