Współcześnie każdy samochód, który posiada silnik wysokoprężny jest wyposażony w filtr DPF. Jednocześnie mechanicy uważają, że jest to najbardziej problematyczna część każdego pojazdu, poddawana cyklicznej wymianie. Od czystego filtra DPF uzależnione jest poprawne działanie samochodu, ale nowy filtr jest kosztowny.  Nasze środowisko naturalne jest mocno zanieczyszczone spalinami, które wydobywają się z samochodów. Stąd też nowe modele pojazdów z silnikami wysokoprężnymi są wyposażone w specjalne filtry DPF, które oczyszczają spaliny ze szkodliwej sadzy. Poprzez intensywną eksploatację samochodu, a także jazdę jedynie po mieście, filtr zapycha się znacznie szybciej. Prowadzi to do różnego rodzaju usterek, które zmuszają nas do oddania pojazdu do mechanika.

Jak wygląda i działa filtr DPF?

Filtr DPF, wraz całym wnętrzem jest skonstruowany z perforowanego metalu. Część, której zadaniem jest oczyszczanie spalin ze szkodliwej sadzy jest uzupełniona metalową siateczką z papierem bądź materiałem ceramicznym. W ten sposób zanieczyszczenia wydobywające się z silnika zatrzymują się na filtrze, a do środowiska przedostają się jedynie filtrowane spaliny. W ten sposób nie tylko dbamy o lepsze powietrze, ale również o poprawne działanie samochodu i jego dróg wydechowych.

Głównym zdaniem filtra DPF jest eliminacja sadzy i tlenków węgla, które pochodzą z gazu spalinowego. Jest to o tyle istotne, że nieprzefiltrowane spaliny są niezwykle szkodliwe dla człowieka.

Dlaczego samodzielne usunięcie filtra jest karane?

Z racji tego, że filtr DPF jest niezwykle kosztowny, a jego wymiana przy nieodpowiedniej eksploatacji samochodu konieczna, wiele osób decyduje się na samodzielne usunięcie filtra. Warto pamiętać, że wyjęcie filtra jest nielegalne i surowo karane. Nierzadko podczas zwykłej kontroli, kierowca, w którego samochodzie stwierdzono brak filtra DPF, może otrzymać wysoką karę, która sięga nawet kilku tysięcy złotych.

Samodzielne usuwanie DPF może także doprowadzić do komplikacji podczas przeglądu rejestracyjnego, co równie dobrze może zakończyć się wysoką karą pieniężną. Bez filtra trudniej będzie także sprzedaż samochód.

Zawsze pozostaje jeszcze kwestia wpływu spalin samochodowych na środowisko i jakość powietrza, którym oddychamy. Dlatego nielegalnie usuwając filtr DPF dokładamy się do wzrostu zanieczyszczenia i spadku jakości życia na świecie.

eco car

Alternatywa dla usunięcia zanieczyszczonego filtra DPF

Z racji tego, że wymiana zanieczyszczonego filtra DPF jest kosztowna, a samodzielnego jego usunięcie jest nielegalne, istnieje alternatywa, z której coraz częściej korzystają właściciele samochodów. Chodzi o czyszczenie DPF, czym zajmują się profesjonalne pralnie DPF.

Do specjalistycznych pralni można oddać niemal każdy filtr, jeśli jeszcze nie upłynął obowiązkowy termin jego wymiany. Profesjonaliści przed rozpoczęciem czyszczenia przeprowadzają konkretną procedurę, dzięki której są w stanie określić poziom zanieczyszczenia filtra. W dalszej kolejności wkładają go do specjalistycznej maszyny, gdzie usuwane jest prawie 100 procent wszystkiego, co się na nim znalazło. Po czyszczeniu ponownie wracają do pierwszego kroku, aby stwierdzić jaki poziom zanieczyszczeń pozostał na filtrze.

Pralnie filtrów DPF usuwają z nich cząstki pyłu PM10 oraz olej.

Profesjonalne czyszczenie filtrów DPF

Zanieczyszczenie środowiska jeszcze nie nigdy nie było na tak wysokim poziomie. Z tego też powodu producenci samochodów montują w samochodach z silnikami wysokoprężnymi specjalne filtry DPF, które mają za zadanie filtrowanie spalin, które przedostają się do atmosfery. Z racji tego, że filtry bardzo szybko się zatykają, a ich wymiana jest kosztowna, powstały profesjonalne pralnie, które zajmują się ich czyszczeniem. Specjaliści są w stanie zregenerować filtr DPF i doprowadzić go do pierwotnego stanu.