Kac jest jednym z najbardziej znanych nam, nieprzyjemnych uczuć, jakie towarzyszą nam po spożyciu zbyt dużej ilości alkoholu. Kac może pojawić się również wtedy, gdy zmieszamy różne rodzaje alkoholi ze sobą. Najczęściej mówi się, że kac ściśle wiąże się z odwodnieniem naszego organizmu.


Każdy z nas częściej lub rzadziej, miał ‘okazję’ doświadczyć tego nieprzyjemnego uczucia. Bóle i zawroty głowy, przemęczenie i brak sił, to podstawowe objawy kaca. Niekiedy, spożycie alkoholu jest tak duże i tak różnorodne, że pojawiają się wymioty, boleści układu pokarmowego i inne następstwa.

mdłości na kacu
Wielu osobom kac objawia się poprzez silne wymioty, które jeszcze bardziej utrudniają normalne funkcjonowanie.

Jak walczyć z kacem? – Otóż, istnieje wiele sprawdzonych domowych sposobów, które pozwalają pozbyć się kaca. Zastosowanie ich umożliwi nam ewentualnie uśmierzyć pojawiające się objawy. Każdy z nas ma swoje sprawdzone sposoby, jednak przypomnimy te, które są najbardziej znane.

Domowe sposoby na kaca

Jako że kac jest stanem, w którym nasz organizm jest odwodniony, jednym z lepszych sposobów będzie picie dużych ilości wody. Warto więc przygotować sobie wcześniej kilka butelek wody, by móc je wypić przed snem lub rano – już podczas występowania dolegliwości. Do wody warto wcisnąć cytrynę, grejpfruta lub innego cytrusa. Dobrym sposobem jest również wkrojenie kilku plastrów jabłek oraz innych owoców.

Wiele osób, z samego rana, przygotowuje tłustą jajecznicę lub rosół. Obecność dużej ilości tłuszczy, uchroni nasz organizm przed nadmiernym wchłanianiem się alkoholu. Warto więc zjeść porządny i tłusty posiłek z samego rana.

Dość popularne na kaca są specjalne tabletki, które mają za zadanie opóźniać wchłanianie się alkoholu. Ewentualnie, na walkę z kacem stosuje się popularne probiotyki, ubogacające florę bakteryjną w jelitach.

Według różnych źródeł i doświadczenia niektórych osób, równie dobrym sposobem na szybkie zwalczenie kaca, jest banan. Owoc ten jest bogaty w potas, którego nam brakuje, gdy jesteśmy odwodnieni. Ogólnie, zalecane jest jedzenie dużej ilości soczystych owoców, by wzmocnić swoją gospodarkę wodną.

owoce na kaca
Owoce stanowią świetne lekarstwo na kaca. Na przykład banany zawierają dużą ilość potasy, który skutecznie zmniejsza objawy zatrucia alkoholowego.

Pomijając jedzenie i picie, które mają zbawienny wpływ na organizm, zwłaszcza w tym stanie, należy się dobrze wyspać, by zregenerować organizm.

Jak zapobiegać powstawaniu kaca? – Najlepszym sposobem na to, by nie obudzić się z kacem następnego ranka, jest zastosowanie powyższych sposobów jeszcze przed piciem oraz w jego trakcie. Tłuste potrawy oraz duża ilość wody, ułatwi nam strawienie alkoholu. Poza tym, podczas picia alkoholu, nie staniemy się zbyt szybko pijani.

Detoks alkoholowy

Po zbyt dużej ilości wypitego alkoholu, warto przeprowadzić detoks alkoholowy. Jak to zrobić? – Otóż, można spróbować metod domowych lub udać się do specjalisty. Odtrucie organizmu ze szkodliwego działania alkoholu, pomoże nam szybko wrócić do formy i uzupełnić wszelkie niedobory.

Detoks alkoholowy jest przeznaczony przede wszystkim dla osób, które piją praktycznie codziennie. Regularne picie alkoholu w dużych ilościach, prowadzi do częstego uczucia kaca i zaburzeń w organizmie.

Detoks taki polega na podawaniu pacjentowi w dużej ilości składników takich jak:

  • Witamina B1,
  • Magnez,
  • Potas.

Celem przeprowadzania detoksu, jest załagodzenie objawów zespołu abstynencyjnego. Bezsenność, zmęczenie, drgawki, rozdrażnienie oraz agresja, to podstawowe problemy, jakie mogą dotyczyć osób, które piją regularnie.

Alkohol pity często w nadmiarze, przyczynia się w znacznej mierze do uszkodzenia wątroby oraz innych organów. Detoks jest początkiem walki, jednak warto mu się poddać, by wzmocnić swój organizm.