Prostata czyli inaczej gruczoł krokowy jest nieparzystym narządem mięśniowo-gruczołowym będącym elementem męskiego układu płciowego. Jest ona umiejscowiona poniżej pęcherza moczowego, a przez jej miąższ przebiega cewka moczowa, dlatego tak często przy przeroście owego narządu występują problemy z oddawaniem moczu.
Problemy z prostatą pojawiają się często, zwłaszcza u mężczyzn powyżej 40-45 roku życia, dlatego tak ważne jest oby odpowiednio wcześnie rozpocząć badania profilaktyczne, które umożliwią wdrożenie stosownego leczenia tuż po zauważeniu pierwszych niepokojących objawów. Do kogo udać się w celu zbadania prostaty? Jak przebiega wizyta kontrolna?
Jaki lekarz nam pomoże?
Specjalistą zajmującym się leczeniem oraz profilaktyką chorób układu moczowo-płciowego jest urolog. Wizyta u specjalisty w wielu osobach wywołuje lęk i obawę, jednak będąc przygotowanym na jej przebieg znacznie łatwiej skorzystać z pomocy lekarza. Każdy mężczyzna powinien regularnie badać narząd krokowy, a profilaktyka powinna stać się podstawowym elementem dbania o zdrowie.
Do lekarza specjalisty należy koniecznie udać się za każdym razem gdy zostaną zaobserwowane niepokojące, pierwsze symptomy choroby – KCM Clinic informuje aby nie bagatelizować sprawy i dodaje: Niezbędna będzie wizyta u urologa w sytuacji problemów z nietrzymaniem moczu, odczuwaniu bólu przy oddawaniu moczu, zaobserwowaniu zmian koloru moczu, przy obrzęku i bólu jąder.
Niekiedy badanie będzie potrzebne przy symptomach, które mogą nie wskazywać bezpośrednio na problemy z prostatą np. ból dolnej części pleców, obrzęki nóg czy bóle w okolicach podbrzusza. Co więcej każdy mężczyzna po ukończeniu 40 roku życia powinien regularnie kontrolować prostatę wykonując badania u urologa. Zwłaszcza jeśli problemy z układam moczowo-płciowym występowały w rodzinie istnieje wysokie prawdopodobieństwo na zachorowanie. Szybkie wykrycie pierwszych oznak choroby umożliwia włączenie stosownych leków, które zahamują jej rozwój przed pojawieniem się bardziej bolesnych i nieprzyjemnych objawów.
Jak wygląda wizyta u urologa?
Podstawowym elementem każdej wizyty jest dokładny wywiad z pacjentem. Lekarz w pierwszej kolejności musi dowiedzieć się z jakimi problemami zmaga się pacjent. Urolog w zależności od indywidualnych problemów wykona stosowne badania. W większości przypadków wykonywane jest badanie per rectum czyli palcem przez odbyt. W ten sposób lekarz jest w stanie zdiagnozować nieprawidłowości już w początkowych stadiach. Badanie wykonywane jest z zachowaniem zasad higieny, a lekarz aby zagwarantować jego szybki przebieg stosuje profesjonalny żel zwiększający poślizg. Badanie prostaty jest bezbolesne jednak powoduje oczywisty dyskomfort zarówno fizyczny jak i psychiczny. Samo badanie trwa kilka – kilkanaście sekund i wykonywane jest przeważnie w pozycji stojącej lub leżącej na boku. Pacjent, który udaje się na wizytę do urologa nie musi przychodzić na czczo lub specjalnie przygotowywać się do badanie per rectum., jednak z wiadomych względów powinien on zadbać o higienę osobistą.
Jak przygotować się na wizytę u urologa?
Aby móc przyspieszyć rozpoznanie choroby i rozpoczęcie leczenia warto już przed pierwszą wizytą wykonać podstawowe badania takie jak badanie krwi i badanie moczu. Dzięki temu urolog będzie mógł przy pierwszym spotkaniu zapoznać się ze stanem zdrowia pacjenta. Lekarz z pewnością zapyta o przyjmowane leki, dlatego warto również przypomnieć sobie ich nazwy i stosowane dawki. Dobrym pomysłem będzie przypomnienie sobie kuracji lub leczenia, które zostało zakończone w ostatnim czasie. Ponadto każdy pacjent powinien zadbać o własną higienę, dzięki czemu badanie przebiegnie w bez skrępowania.
Jak zadbać o prostatę by zapobiec chorobom?
Według prowadzonych badań zarówno styl życia jak i dieta mają spory wpływ na stan prostaty. Ograniczenie tłustego mięsa oraz wszystkich tłuszcz pochodzenia zwierzęcego może zapobiec uszkodzeniom komórek prostaty oraz zmniejszyć ryzyko pojawienia się miażdżycy. Dieta powinna obfitować w orzechy, siemię lniane, kukurydzę czy słonecznik. Zawarte w nich witaminy takie jak witamina E, C oraz pierwiastki np. selen i cynk skutecznie zadbają o gruczoł krokowy. Pojawianie się problemów z prostatom jest znacznie bardziej prawdopodobne u osób palących papierosy, dlatego odstawienie używek zdecydowanie wpłynie pozytywnie na nasz układ moczowo-płciowy. Zalecana jest również aktywność fizyczna, która także oddali niebezpieczeństwo pojawienia się problemów zdrowotnych.