Bilard jest gra prosta do opanowania, nie ma trudnych zasad. Koniecznym elementem jest tu precyzja i skupienie.
Rozpocznijmy zatem grę w bilard:
Przygotowanie stołu: biała bila rozgrywając zostaje umieszczona na środku stołu, pozostałe bile nie mogą stykać się z biła a jedynie wszystkie między sobą. Ułożenie w charakterystyczny trójkąt zdecydowanie temu służy. Trójkąt, w który ustawia się bile wykonany jest zazwyczaj z plastiku lub aluminium. Pierwsze uderzenie rozpoczyna się od uderzenia białą bilą.
Uwaga – ważne są tylko uderzenia końcówką kijka, czubkiem (tzw. kapka) Uderzenie inną częścią kija to faul.
Niecelny strzał do łuzy, chybienie powoduje utratę kolejki, stratę.
Gra właściwa rozpoczyna się poprzez wyłonienie zawodnika, który rozpocznie grę, wykona pierwsze rozbici kul. Wyłonieniu osoby ma służyć rozgrywka wstępna. Wykorzystujemy tutaj wyłącznie bile o jednakowej masie, jednokolorowe, białe lub te z prążkiem.
Gracze ustawiają bile na bazie po obu stronach punktu bazowego, następnie uderzają w nie jednocześnie stojąc z przeciwnych stron. Bilę zagrywa się w stronę górnej bandy, od której może odbić się tylko raz. Pierwszeństwo gry uzyskuje ten zawodnik, którego bila znajdzie się po odbiciu bliżej dolnej bandy. Zatem pamiętajmy w rozgrywce wstępnej bila nie może przejść na stronę przeciwnika, musi odbić się od górnej bandy tylko jeden raz, nie może wpaść do łuzy, ani wypaść poza stół bilardowy. Jeśli pierwsza rozgrywka wstępna w grze bilardowej nie przyniesie zwycięzcy, nie da się na przykład rozstrzygnąć, która bila jest bliżej, wtedy uderzenia powtarza się do skutku.
Grę można także rozpocząć poprzez losowanie zawodnika, typowe: orzeł, reszka. To drugie nie może być stosowane podczas rozgrywek oficjalnych. Ten, kto wygrał rozgrywkę wstępną zaczyna grę lub odstępuje ten zaszczyt przeciwnikowi. Grę rozpoczyna biała bila. Złe, niecelne zagranie, ominięcie linii bazy powoduje stratę kolejki, faul. Wtedy przeciwnik dokonuje rozbicia lub oddaje bilę, poprzedników, by powtórzył rozdanie. Jednak, gdy ten ponownie chybi, przegra całą partię.
Bilę trzeba wbić do kieszeni. Zawodnik podczas oddawania strzału musi stać co najmniej jedną nogą na podłodze. Faulem jest wykonanie strzału, gdy nawet jedna z bil (w tym biała) są w ruchu. Strzał kończy się w momencie, gdy żadna z bil już nie porusza się. Gry bilardowe są zatem bardzo precyzyjne, dokładne. Jeśli chodzi o faule, to każdy powoduje utratę kolejki. Uderzenia oddane po faulu nie są zaliczane. Dobry strzał to ten, w którym białą bila styka się z kolorową i popycha ją do łuzy, dokonuje odbicia od bandy. Niecelny strzał białą bilą to faul.
Biała bila nie może wpaść do kieszeni, ani też dotknąć innej bili w niej się już znajdującej, tam wbitej.
Faul to także zetknięcie się bili z innym przedmiotem, ciałem, podpórką, itp. Uderzamy tylko czubkiem kija do bilarda.
Zawodnik nie może zmieniać pozycji bil po dokonaniu strzału, nawet jest był to faul.
W trakcie ustawiania białej bili nie może dojść do dotknięcie, nawet przypadkowego z innymi bilami. Układanie białej bili, przygotowanie je do strzału to pozycjonowanie. Gdy białą bila nie dotknęła bili rozgrywanych, ale jest w bardzo bliskiej odległości gracz może powtórzyć strzał, ale tylko jednym uderzeniem, na dodatek tak, by biała bila w powrocie od krótkiego uderzenie nie dotknęła kijka, bo to jest faul.
Każda bila, która wpadnie do kieszeni jest punktowana. W grach szybkich, ósemki, dziewiątki, rozgrywki koleżeńskie, zwycięzca jednej partii otwiera następną. Jeżeli biała bila uderza w inną, która usytułowana jest przy bandzie, to taki strzał musi zakończyć się celnie.
A może kręgle
Kręgielnia to miejsce powszechnie odwiedzane przez studentów i osoby pracujące, które chcą się odstresować po pracy. Mogą się zabawić, spotkać z przyjaciółmi, ciekawie spędzić czas. Nie wszyscy znają jednak zasady gry w kręgle. Kula do kręgli wydaje się im ciężka, a tor trudny do pokonania. Wystarczy tylko zagrać w kręgle, albo pójść orientacyjnie do kręgielni z przyjaciółmi, żeby zauważyć, że kręgle to łatwa i przyjemna gra, podobnie, jak bilard.
Poniżej przedstawiamy podstawowe i wystarczające zasady gry w kręgle:
- Kręgielnia to miejsce, gdzie znajduje się kilka torów do kręgli, kule, stoliki i ławki, przy których można podyskutować.
- Kula do kręgli jest lekka i nie wyślizgnie się z ręki bo ma trzy otwory na palce (dwa na środkowe, jeden na kciuka). Zatem się nie obawiaj. Zresztą praktyka gry uczyni Cię mistrzem.
- Inna nazwa gry w kręgle to bowling.
- Tor bowlingowy wyposażony jest w maszyny, które zwracają kule z powrotem, nie musisz za nią chodzić.
- Także maszyna liczy punkty. Przed wyrzutem kuli nabierz rozbiegu, zazwyczaj ze cztery kroki.
- Kulę trzymaj na wysokości klatki piersiowej, przed wyrzutem zrub wyrzut jednej nogi i przykucnij.
- Po wyrzucie wyprostuj rękę i unieś do góry.
Jak liczone są punkty za grę w kręgle?
- Gra w kręgle trwa 10 rund, ale może zakończyć się wcześniej, jak wszystkie kule zostaną zrzucone.
- Zrzucenie wszystkich kul to 10pkt. + punkty za kręgle strącone w dwóch kolejnych rzutach, jeden kręg – jeden punkt.
- Zrzucenie wszystkich kul przy podejściu drugim to także 10 pkt. i punkty po jednym od sztuki za kręgle zrzucone w kolejnym podejściu.
- Maksymalnie można uzyskać do 300 punktów.
Podstawowe pojęcia w grze w kręgle:
- zrzucenie wszystkich kul za jednym zamachem – to strike
- zrzucenie wszystkich kul za drugim podejściem – to spare
- jeśli minęło 10 rund, a wszystkie kule nie zostały zrzucone – mówimy, że to open frame