Kamienie nerkowe to skrystalizowane minerały i sole. Przeważnie są one usytuowane w nerkach, jednak mogą przemieścić się także do takich narządów, jak moczowód czy pęcherz. Kamienie w organizmie tworzą się wtedy, gdy ciało nie jest już w stanie dalej rozpuszczać pewnych związków. Czasami kamica nerkowa jest chorobą bolesną i może utrudniać życie, niemniej jednak często jedyne co się przy niej czuje, to tępy ból w okolicy lędźwiowej. Do jej powstania może dojść przez nieodpowiednią dietę, zażywanie zbyt dużej ilości witaminy D, przy zażywaniu niektórych leków oraz wtedy, gdy dostarcza się do organizmu zbyt mało wody (wtedy dochodzi do zagęszczenia moczu).

Na szczęście kamicę nerkową można leczyć i to w sposób małoinwazyjny. Nie trzeba poddawać się bolesnym zabiegom tradycyjnym, po których okres rekonwalescencji jest długi. Zawsze można wybrać taki sposób leczenia, który nie będzie stwarzał niepotrzebnych zagrożeń. Dobrym przykładem zabiegu małoinwazyjnego jest laserowe usuwanie kamieni nerkowych. W wielu przypadkach jest to najlepsza z możliwych opcji, ponieważ podczas jej wykonywania nie dochodzi do nakłuwania nerki i ingerencji w jej miąższ.

chirurdzy i pacjent

Jak wygląda przebieg laserowego usuwania kamieni nerkowych?

Na samym początku warto wiedzieć, że laserowe usuwanie kamieni nerkowych nie jest wykonywane na wszystkich rodzajach kamieni. Tego zabiegu mogą podjąć się wyłącznie osoby, których kamienie mają średnicę od 0,5 cm do 2,5 cm. Jeżeli więc osoba ma kamienie większe niż 3 cm, to niestety nie nadaje się do zabiegu laserowego ich usuwania. Jak jednak wygląda taki zabieg? Cóż, do jego wykonywania jest używany najnowszej generacji, bezpieczny laser holmowy. To właśnie za jego pomocą złogi w nerkach będą niszczone.

Warto wspomnieć, że laser holmowy niszczy trwale nawet te najtwardsze kamienie! Także ważną informacją jest to, że usuwanie w ten sposób kamieni nerkowych pozwala lekarzowi na zbadanie nerek i to w sposób dokładny.

Tak więc, zabieg ten jest małoinwazyjny i wykonywany zawsze pod kontrolą lekarzy. Podaje się przy nim znieczulenie ogólne, a w jego trakcie nie dochodzi do kłucia nerki i ingerencji w miąższ nerkowy. Laserowe usuwanie kamieni nerkowych dotyczy wyłącznie kamieni, które nie przekroczyły 3 cm średnicy. Podczas zabiegu wprowadza się endoskop przez cewkę moczową i właśnie w ten sposób dociera się do nerki.

Jak wygląda rekonwalescencja po zabiegu laserowego usuwania kamieni nerkowych?

Ze względu na to, że laserowe usuwanie kamieni nerkowych jest zabiegiem małoinwazyjnym, to i rekonwalescencja trwa zazwyczaj krótko. Przeważnie pacjent po zabiegu zostaje w szpitalu na kolejne 1-2 dni. Po tym czasie pacjent może wrócić do normalnego funkcjonowania. Dzięki nienakłuwaniu nerki i ingerencji chirurgicznej w jej miąższ zabieg taki jest znacznie bardziej bezpieczny, a ryzyko powikłań zostaje zminimalizowane.

Jest więc to zabieg idealny dla tych ludzi, którzy chcą po nim jak najszybciej wrócić do normalnego funkcjonowania i aktywności zawodowych. Rekonwalescencja jest nadzwyczaj szybka i nie wymaga długiej hospitalizacji.

kamienica nerkowa - badanie

Kamica nerkowa w wielu przypadkach nie jest jakoś szczególnie uciążliwa, jednak czasami sprawia niewyobrażalny wręcz ból, który promieniuje ku przodowi. Jeżeli więc zostały zdiagnozowane kamienie nerkowe, to zdecydowanie lepiej jest się ich pozbyć w jak najwcześniejszym stadium, gdy ich średnica jest jeszcze mała. Wtedy właśnie będzie można użyć tego laserowego zabiegu ich usuwania, który jest małoinwazyjny i wykonywany za pomocą lasera holmowego. Rekonwalescencja po takim zabiegu jest na tyle mała, że nie dotknie w żaden sposób obszaru zawodowego.

Warto już na samym początku zdiagnozowania choroby walczyć z nią w sposób skuteczny, ale również bezpieczny. Przy małych kamieniach nerkowych nie warto jest więc wybierać poważniejszych operacji, które mogą być wykonywane wtedy, gdy na laserowe usuwanie jest już za późno. Wcześniej, gdy ma się jeszcze wybór, warto jest wybrać coś znacznie bardziej bezpiecznego, po czym jest minimalne ryzyko wystąpienia jakichkolwiek powikłań.