Zarówno Dolny Śląsk, jak i Czechy Wschodnie to miejsca, w których czeka na Ciebie wiele atrakcji.

Jedną z nich jest możliwość zwiedzenia niezwykle urokliwych zamków, spośród których każdy może poszczycić się bogatą historią, atrakcyjnymi propozycjami na czas wolny, licznymi legendami, a przede wszystkim przeżyciami, które pozostaną w Twojej pamięci na długie lata. Przed Tobą lista najpopularniejszych zamków, obejmujących budowle zarówno po stronie polskiej, jak i czeskiej. Nie czekaj! Usiądź wygodnie i poznaj nieco bliżej cel swojej wakacyjnej podróży!

Najpopularniejsze zamki na Dolnym Śląsku

Zamek Sarny

Powstały w XVI wieku, umiejscowiony między górami Sowimi a Stołowymi, zaczyna swoją historię od wzniesionej przez rycerzy wieży, o której nie wiemy dzisiaj zbyt wiele, lecz piwnice i dom bramny mogą stanowić swego rodzaju wskazówkę co do jej wyglądu i umiejscowienia. Warte uwagi są m.in. gotyckie sklepienia krzyżowe, które swoją genezę mają w końcowych latach XVI wieku i którym udało się przetrwać w niezbyt mocno zmienionym stanie aż do dzisiaj. Miłośnicy natury ucieszą się na przepiękny park, w którym aż 10 drzew szczyci się zasłużonym tytułem pomnika przyrody.

Pałac Pakoszów

Pochodzący z 1725 roku, stworzony dla określającego się królewskim kupcem Johanna Martina Gottfrieda. Zbudowany w stylu barokowym, podobnie jak wiele innych zamków i pałaców, przechodził z rąk do rąk, by dziś pełnić funkcję hotelu, restauracji i ośrodka SPA, do którego zawitać może praktycznie każdy. We wnętrzu w dużej mierze zachowały się pomieszczenia z kolebkowym sklepieniem i stolarka w stylu klasycystycznym, co jest bez wątpienia warte zobaczenia. Możemy podziwiać również pochodzące z XVIII wieku kafelki sprowadzone z Delft, będące odwzorowaniem stylu holenderskiego, co miało za zadanie podkreślać ożywione wówczas stosunki handlowe z Holandią.

Zamek Książ

Określany jako jeden z największych zamków na Dolnym Śląsku, stanowi istotny element Szlaku Zamków Piastowskich. W dawnych czasach był określany mianem “Perły Śląska”, choćby ze względu na sukcesywne łączenie w sobie licznych stylów architektonicznych i imponującą liczbę aż 400 pomieszczeń, w tym imponującą palmiarnię, której wnętrze jest ponoć wyłożone kamieniem pochodzącym aż z wulkanu Etna. W okresie XIX i XX wieku wśród znamienitych postaci, które odwiedziły zamek, znalazły się Izabela Czartoryska, Winston Churchill, czy też Zygmunt Krasiński. W XXI wieku możesz zawitać tam z kolei właśnie Ty.

zamki czechy

Co mogą Ci zaoferować Czechy Wschodnie?

Pałac Slatiňany

Znajduje się on u stóp Gór Żelaznych, w pobliżu Pardubic, słynących z tradycji wyścigów konnych. Pierwszym właścicielem zamku był Bohuslav Mazanec z Frymburka, po czym zamek miał jeszcze wielu właścicieli pochodzących z różnych możnych rodów. Od zakończenia II wojny światowej, pałac mieści w sobie muzeum hipologiczne, oraz park w stylu angielskim. Miłośnicy architektury sakralnej mogą zwiedzić również przylegający do pałacu, pochodzący z XIV wieku, zabytkowy kościół. 

Zamek Svojanov

Pochodząca z 1265 budowla na początku stanowiła własność Przemysława Otokara II, miała za zadanie strzec szlaku handlowego, biegnącego na trasie Litomyśl – Brno. W kronice zbravslavskiej ma on niemiecką nazwę Fürstenberg, lecz oficjalnie się ona nie przyjęła, w związku z tym zamek zaczerpnął nazwę od miejscowości, w której się znalazł. Zamek przeżył liczne pożary i rekonstrukcje, przy czym dziś znajduje się w częściowej ruinie. Jest on udostępniony dla zwiedzających, a szczególnie atrakcyjnym czasem jest sezon imprez plenerowych.

Zamek Košumberk

Według zachowanej dokumentacji, za datę powstania zamku uważa się rok 1312. Osobliwą ciekawostką na temat budowli może być to, że jego wnętrze było odnawiane w licznych stylach architektonicznych, od gotyku aż po renesans, co odzwierciedla bogatą historię zamku i zróżnicowane upodobania jego kolejnych właścicieli. W XVI wieku na terenie budowli mieściła się Szkoła Braci Czeskich, a następnie szkoła jezuicka, lecz funkcja edukacyjna placówki zakończyła się stosunkowo szybko, po czym już od XVIII wieku zamek zaczął popadać w ruinę. Nie zmienia to jednak faktu, że nadal warto się tam wybrać.

Więcej szczegółów na stronie castlesandpalaces.eu/pl/shoot-and-win