Każdy fotograf dąży do tego, aby praca przez niego wykonywana z sesji na sesję była coraz lepsza. Rozwój, jak w każdej innej dziedzinie, to oczywiście własna satysfakcja, ale również więcej zleceń. A, że zawód fotografa i firma, którą prowadzi to biznes, jak każdy inny – jego zwiększona dochodowość, to również odniesiony sukces.
Kursy i warsztaty fotograficzne
Wydaje się, że praktycznie każdy fotograf uczęszczał na choćby jeden kurs fotograficzny. Zarówno ci, którzy z biznesem dopiero startują, jak i ci, którzy na rynku znajdują się już od jakiegoś czasu, zgodnie twierdzą, że odpowiednio wybrane warsztaty, to idealne pogłębienie umiejętności fotograficznych.
Bywa, że firmy je organizujące proponują zajęcia grupowe, gdzie razem z pozostałymi uczestnikami ćwiczymy różne metody fotografowania, poznajemy kolejne tajniki zawodu i dzielimy się doświadczeniami i obserwacjami. Bywa również, że mamy możliwość wyboru kursu online. Oczywiście wszystko zależy od naszych potrzeb i myśli przewodniej danego kursu, jednak takie rozwiązanie jest szczególnie przydatne dla tych, którzy z różnych przyczyn nie mogą lub nie chcą pojawić się osobiście. Wystarczy usiąść się przed komputerem i podłączyć do Internetu.
Indywidualne konsultacje dla fotografów
Innym rozwiązaniem są też indywidualne konsultacje dla fotografów. Ci, którzy cenią sobie spotkania sam na sam z prowadzącym, bardzo chętnie z nich korzystają. Program „One2One” oferuje na przykład Grzegorz Płaczek, zdobywca wielu prestiżowych nagród z zakresu fotografii ślubnej – zarówno w Polsce, jak i za granicą. Zastrzega on sobie jednak, że rocznie z takich spotkań może skorzystać tylko trzech fotografów. Program wymaga bowiem od niego bardzo indywidualnego podejścia do uczestnika i spędzenia z nim sporej ilości czasu.
Zapoznając się z sylwetką tego utytułowanego fotografa odkryć można, że proponuje on również szereg autorskich książek, które także stanowić mogą sporą dawkę wiedzy. Zarówno dla początkujących fotografów, jak i tych, którzy w zawodzie są od dawna, jednak na chwilę obecną szukają kolejnych inspiracji.
Książki i eBooki dla fotografów
W ostatnich latach fotograf stworzył na przykład cztery eBooki – „Biblia fotografa ślubnego, „Tajemnice Photoshop”, „Zrozumieć światło” i „Kamasutra fotografa”. Ci, którzy wolą jednak tradycyjne formy wydawnicze zainteresować powinni się pozycją – „Profesjonalna fotografia ślubna. Od perfekcyjnego warsztatu do dochodowego biznesu ”. Książka ta powstała przy współpracy z wydawnictwem Helion w 2011 roku i rozeszła się całym nakładem, a patronat nam nią objęli Optyczne.pl, plfoto.com oraz Obiektywni.pl.
Pozycja ta stanowi propozycję dla wszystkich fotografów, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z fotografią ślubną, jak i tych, którzy stanęli w miejscu i szukają bodźców do dalszego rozwoju. Co prawda, książka nie omawia kwestii związanych z edycją zdjęć, jednak informacje w niej zawarte są równie cenne. Dotyczą bowiem codziennej pracy fotografa ślubnego, szans i zagrożeń tego zawodu oraz kierunków potencjalnego rozwoju.
Wydaje się, że wszystkie omówione w artykule drogi mają swoje zalety. W zależności od potrzeb i możliwości finansowych możemy więc w nich przebierać. A z pewnością warto to robić. Zawód fotografa ślubnego, to w końcu zawód funkcjonujący w rzeczywistości normalnego biznesu i aby odnieść sukces, należy zrozumieć zasady funkcjonowania rynku ślubnego w Polsce. Mając tyle możliwości nie należy więc narzekać, tylko porządnie wziąć się do pracy i szkolenia swoich umiejętności.