Łączenie ze sobą materiałów kojarzy nam się zawsze z takimi akcesoriami jak igła, maszyna do szycia, nitka, nożyczki. Okazuje się, że również klej jest niezastąpiony przy szyciu sztuki odzieży, dlatego skuteczne kleje do tkanin znaleźć można w pasmanteriach. W ich ofercie znajdują się kleje w proszku, arkuszu, a także marki Gutermann. Istotna kwestią jest w ich przypadku metoda mocowania tkaniny na zimno lub na gorąco.

W jakich sytuacjach wykorzystuje się kleje do tkanin?

Klej do tkanin wykorzystywany jest przede wszystkim przy mocowaniu niektórych elementów lub wykonywaniu poprawek krawieckich. To doskonały produkt do wprowadzania nie tylko szybkich poprawek, ale również do mocowania aplikacji. Dobrze sprawdza się także przy dekorowaniu odzieży, na przykład przyklejaniu na ubrania haftowanych naszywek, łatek na dżinsy lub inne części odzieży, czy innych ozdób. Dzięki niemu krawcowe mogą uniknąć w newralgicznych miejscach widocznych szwów. Doskonale nadaje się do zaklejania dziur, mocowania mankietów, podwijania i skracania rękawów, spódnic oraz spodni.

Rodzaje klejów do tkanin na gorąco?

Pasmanterie oferują dwa rodzaje klejów do tkanin na gorąco. Jeden z nich ma postać proszku, a drugi arkusza. Obydwa rodzaje tego produktu łączy metoda przyklejania tkanin z wykorzystaniem żelazka rozgrzanego do temperatury 160 stopni Celsjusza, którą określa się jako klejenie na gorąco.

Zalety klejenia tkanin na gorąco?

Do podstawowych zalet metody klejenia tkanin na gorąco należy:

  • Szybkie przeprowadzenie poprawek krawieckich.
  • Możliwość zastosowania kleju w sytuacjach awaryjnych bez korzystania z pomocy specjalisty.
  • Pozbycie się widocznych na materiale szwów w miejscu, w którym pragniemy ich uniknąć.
  • Trwałość połączenia, gdyż klej do łączenia materiałów na gorąco można bez obaw prać w pralce w umiarkowanych temperaturach przy użyciu detergentów.
  • Łatwość mocowania z wykorzystaniem tego rodzaju produktu zarówno w proszku, jak i arkuszu.

W jaki sposób stosuje się klej do tkanin w proszku?

Połączenie tkaniny za pomocą kleju w proszku jest niezwykle proste. Tego rodzaju produkt stosuje się w następujący sposób. Posypuje się nim miejsce na tkaninie, na które ma trafić łatka lub aplikacja, przykłada się ją i przyprasowuje. Klej na gorąco może trwale przymocować większe aplikacje bez obaw o ich odpadnięcie. Doskonale nadaje się do zaklejania dziur, skracania lub podwijania rękawów. Utrwalenie za pomocą tego rodzaju produktu i wysokiej temperatury sprawi, że łączenie jest wytrzymałe, a klej nie ulegnie rozpuszczeniu. Stąd ubrania, w których go zastosowano można bez problemu prać w pralce, gdyż jest odporny na działanie detergentów i wysokich temperatur.

Przy łączeniu tkanin procedura postępowania jest następująca. Należy posypać materiał, który ma być połączony z inną tkaniną klejem w proszku. Rozgrzać żelazko do temperatury 160 stopni Celsjusza. Kolejnym krokiem jest przykrycie materiału papierem do pieczenia lub lnem i na koniec zaprasowanie tkaniny żelazkiem przez około 30 sekund. Metodę tę określa się jako klejenie na gorąco.

Jak stosuje się klej do tkanin w arkuszu?

Klej do mocowania tkanin metodą na gorąco może mieć postać arkusza. Procedura jego stosowania jest również prosta, tak jak w przypadku kleju w proszku. Pierwszym krokiem jest wycięcie odpowiedniego kształtu w arkuszu i umieszczenie go na tkaninie. Następnie należy usunąć papier z warstwy klejącej i przyłożyć do tkaniny, następnie utrwalić wszystko żelazkiem. Tego rodzaju produkt doskonale sprawdzi się w przeprowadzaniu wszelkich napraw odzieży i tekstyliów, przyklejania naszywek i aplikacji krawieckich.

ubrania

Do jakiego typu tkanin stosuje się klej do klejenia na gorąco?

Profesjonalna krawcowa, a także osoby początkujące i szukające wyzwań w przerabianiu odzieży potrzebują dobrej jakości kleju. Dzięki zastosowaniu kleju do tkanin na gorąco można trwale łączyć ze sobą nie tylko mniejsze tkaniny, ale także większe powierzchnie. Stosuje się go nie tylko do mocowania różnego rodzaju materiałów w postaci aplikacji krawieckich, naszywek do odzieży, ale także do naprawy tekstyliów. Pasmanterie internetowe oferują najlepsze kleje do tkanin na gorąco, które spełnią oczekiwania klientek tego rodzaju sklepów.