Dbanie o zdrowie psa jest obowiązkiem każdego właściciela, podobnie jak troska o jego sierść.
Systematyczne kąpiele i wyczesywanie czworonoga są wyrazem właściwej opieki i zaangażowania w zapewnienie pupilowi komfortu życia. Długa sierść wymaga podejmowania w domu systematycznych zabiegów.
Jak pielęgnować długą sierść psa?
Higiena i zdrowie psa zależą przede wszystkim od zaangażowania właściciela. Pupil nie jest w stanie sam zadbać o siebie, dlatego to właśnie właściciel powinien przykładać się do systematycznego wyczesywania i kąpania psa, szczególnie jeśli pupil posiada długą sierść, wymagającą szczególnych zabiegów i troski.
Celem pielęgnacji psiej sierści jest:
- pozbycie się martwych i zniszczonych włosów,
- wspomaganie wzrostu sierści,
- pozbycie się roztoczy, pcheł, kleszczy,
- zapobieganie pojawieniu się egzemy.
W okresie linienia sierść psa wymaga częstszych zabiegów pielęgnacyjnych. Warto w tym czasie zastosować również specjalne produkty do pielęgnacji, dzięki którym łatwiej będzie usunąć zbędną sierść i podszerstek. Trzeba zaopatrzyć się w specjalne akcesoria do pielęgnacji sierści takie jak: szczotki, grzebienie i furminatory do usuwania podszerstka, szczególnie u psów z włosem powyżej 5 centymetrów.
Dzięki nim właściciel będzie mógł skuteczniej niż za pomocą szczotki lub grzebienia usunąć nadmiar podszerstka. Poza tym regularna pielęgnacja jest sposobem nie tylko na wspólne spędzenie czasu, ale również wzmocnienie więzi pomiędzy opiekunem a czworonogiem.
Jaki szampon zastosować do pielęgnacji długiej sierści psa?
Psy mają różne wymagania jeśli chodzi o wybór szamponu dla psów długowłosych. Absolutnie nie wolno stosować dla czworonogów szamponów przeznaczonych dla ludzi, gdyż ich pH jest odmienne, zazwyczaj nieco zasadowe lub obojętne. Wybierając ten produkt należy zwrócić uwagę na skład. Im bardziej naturalne składniki, tym lepiej dla sierści i skóry pupila. Wybór produktu zależy od rodzaju sierści pupila.
Preparat musi odpowiadać jego potrzebom. Rynek oferuje specjalne szampony dla długowłosych psów, które mają problemy z plątaniem i kołtunieniem sierści. Odpowiednio dobrany produkt zapewni wygładzenie sierści i ułatwi jej rozczesywanie. Jego działanie warto podtrzymać specjalną odżywką lub sprayem, ułatwiającym rozczesywanie splątanej sierści.
Jaki szampon dla psa o białej i czarnej sierści?
Rynek oferuje szampony dla psów długowłosych o czarnej i białej sierści. Te o ciemnej mają często problemy z jej blaknięciem, spowodowanym działaniem promieni UV, dlatego należy kupić dla pupila produkt przeznaczony do jego koloru sierści. Podobnie jest z białymi psami, których okrywa włosowa ma tendencje do zażółceń.
Specjalny szampon dla takich czworonogów usunie plamy i sprawi, że sierść będzie lśniąca i biała, bez odbarwień. Delikatny produkt intensywnie odżywi okrywę włosową, zapobiegnie jej kołtunieniu, pozwoli utrzymać w czystości skórę, odżywi włos, nadając mu jedwabisty połysk i piękny kolor.
Jak wykąpać psa długowłosego w domu?
Kąpiel psa długowłosego powinna być poprzedzona jego wyczesaniem, co zdecydowanie ułatwi suszenie i czesanie już po kąpieli. Dzięki temu można usunąć martwą okrywę włosową, co ułatwi zabiegi pielęgnacyjne.
Należy zadbać o odpowiednią temperaturę wody. Powinna być zbliżona do temperatury ciała czworonoga, która wynosi od 37 do 39º Celsjusza. Jeśli będzie nazbyt gorąca, pupil nie będzie kojarzył kąpieli z pozytywnymi doznaniami.
Podczas kąpieli trzeba uważać na uszy, nos i oczy. Jeśli woda dostanie się do uszu czworonoga kąpiel może się skończyć ich zapaleniem. Najkorzystniej jest zabezpieczyć jedną ręką ucho przed dostaniem się płynu i lać wodę z góry. To zmniejszy prawdopodobieństwo dostania się płynu do uszu lub nosa czworonoga.
Po namoczeniu sierści trzeba nałożyć odpowiednio dobrany szampon i wymyć pupila. Po kąpieli należy psa dokładnie osuszyć ręcznikiem, a potem suszarką, ale chroniąc czworonoga przed gorącym powietrzem. Warto po zakończeniu kąpieli nagrodzić psa przysmakiem.