Wybór odpowiedniego roweru na kolejny zakup może być nie lada wyzwaniem nawet dla zapalonego rowerzysty. Bez względu na to, czy sięgamy po swój pierwszy w życiu rower MTB, chcemy podnieść klasę swojej szosówki, czy szukamy optymalnego rozwiązania do codziennych dojazdów do pracy i weekendowych wycieczek rodzinnych, wybór rowerów oferowanych przez topowych producentów jest naprawdę szeroki. Jednym z łatwiejszych sposobów na dokonanie wstępnej selekcji jest spojrzenie w stronę bestsellerów w danej kategorii i sprawdzenie, które modele zostały przez klientów szczególnie docenione. Po które rowery sięgali Polacy najchętniej w ciągu ostatniego roku?

Najpopularniejsze rowery wśród Polaków – kryteria selekcji

Przygotowania do poniższego artykułu rozpoczęliśmy od sprawdzenia nie tylko naszej wewnętrznej listy bestsellerów rowerowych z ostatniego roku, ale także zaczerpnięcia informacji z portali zewnętrznych zbierających informacje o najlepiej sprzedających się produktach w danej kategorii na przestrzeni wielu sklepów internetowych. Pod uwagę braliśmy jedynie te rowery, których producenci są na rynku widoczni i rozpoznawalni, pomijając modele z supermarketów i sieciowych sklepów sportowych, których jakość i cena często znacząco odbiegają od standardów, w które w PmBike wierzymy. Listę podzieliliśmy według kategorii rowerów, tak by nie przesycić jej jedynie rowerami MTB i trekkingowymi, które zdecydowanie zdominowały rynek w ostatnim roku. Które modele trafiły ostatecznie do naszego zestawienia?

Najpopularniejsze rowery MTB

KROSS HEXAGON 5.0 2019 to zdecydowanie jeden z bardziej uniwersalnych, przystępnych cenowo rowerów MTB dedykowanych dla początkujących i średnio zaawansowanych wielbicieli jazdy po nierównym terenie. Jako rower mieszczący się cenowo w półce do 2 tysięcy złotych, Hexagon 5.0 jest w dalszym ciągu modelem, po który sięga się nawet przy ograniczonym budżecie, mając pewność inwestycji w dobrą jakość przekładającą się na wieloletnie użytkowanie roweru bez szwanku. KROSS od dawna pokazuje już, że rowery na każdą kieszeń to specjalność marki. Odpowiedź rynku zdaje się to potwierdzać.

E-Bike MTB

HAIBIKE SDURO HARDSEVEN LIFE 2.0 2019 zasługuje w naszym zestawieniu na szczególne uznanie, bo zdaje się że to właśnie w ostatnim roku elektryczne rowery górskie zaczęły być prawdziwie doceniane nie tylko przez amatorów, ale i wieloletnich wielbicieli sportowej jazdy. Marka Haibike doskonale opanowała sztukę tworzenia sprawnych, wytrzymałych i niezwykle estetycznych rowerów elektrycznych, a przy tym zdołała zróżnicować jakość stosowanych komponentów na tyle, by proponować swoje jednoślady nie tylko dla ludzi z bardzo zasobnym portfelem, ale i tych, którzy przy nieco niższych wymaganiach sprzętowych chętnie skorzystają z pomocy elektrycznego napędu w rowerze. Model SDURO Hardseven Life 2.0 jest obecnie jednym z najtańszych w serii i jednym z ogólnie najczęściej kupowanych rowerów elektrycznych w Polsce.

rowerNajczęściej wybierane rowery turystyczne w Polsce

KROSS TRANS 3.0 2019. Rowery trekkingowe są tym, czym jeszcze kilkanaście lat temu był dla Polaka rower górski – uniwersalnym jednośladem, który doskonale spisze się w mieście, ale i na wyjazdach poza ubite szlaki. To rower wycieczkowy, do którego z łatwością zamontujemy bagażnik, błotniki, sakwy czy dodatkowe oświetlenie i którym z powodzeniem dojedziemy do pracy czy na większe zakupy. W przypadku modelu 3.0, czynnikiem decydującym o jego popularności zdaje się być nie tylko uniwersalność, ale i cena – 1699 zł za model z obecnego rocznika to budżet, na który może pozwolić sobie każdy, kto szuka porządnego roweru w dobrej cenie i wie, że modele z marketu nie sprawdzają się w tej kwestii najlepiej.

Rowery miejskie

Klasyczny, elegancki, idealny na dojazdy do szkoły i pracy – rower miejski z obniżoną ramą, szeroką kierownicą i charakterystyczną geometrią wymuszającą wyprostowaną pozycję na siodełku przeżywa w ostatnich latach swoją drugą młodość. Jego niebanalną estetykę doceniają przede wszystkim kobiety, które w ciągu ostatniego roku sięgały najczęściej po model DIAMANT TOPAS DELUXE 28″ 7 SPEED 2018. To rower, który nie tylko spełnia swoją funkcję, ale i robi dobre wrażenie wizualne i zwyczajnie nie może się nie podobać.

Najpopularniejsze rowery szosowe ostatniego roku

Nasze zestawienie popularnych rowerów wśród Polaków zamykają specjalistyczne rowery szosowe, które choć wykorzystywane w bardzo specyficznych warunkach jazdy, regularnie trafiają na listy bestsellerów w PmBike. W ostatnim czasie często pojawia się na niej między innymi model ze średniej półki cenowej – TREK DOMANE AL 4 2019. Rower ten nie należy do najtańszych według standardów stosowanych w rowerach MTB czy trekkingowych, jednak jak na szosę jest naprawdę dobrą okazją dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z szybką jazdą.

Zawężenie listy najczęściej wybieranych rowerów do wyłącznie jednego modelu w każdej kategorii jest sporym wyzwaniem, ale skutecznie pokazuje jak dużą różnorodność cen, jakości i stylistyki wybierają klienci poszukujący modeli idealnych do konkretnego stylu jazdy. Najbardziej interesującym wnioskiem z powyższego zestawienia wydaje się być fakt, że Polacy odchodzą powoli od tendencji poszukiwania najtańszych rowerów i zdają się doceniać jakość idącą w parze z wieloletnią radością z jazdy.