Kombajn to maszyna rolnicza, która jest niezbędna w każdym gospodarstwie prowadzącym uprawę zbóż i innych roślin uprawnych. Wykorzystuje się ją podczas żniw do zbierania uzyskanych plonów.

Z tego względu warto inwestować w sprawdzone kombajny Deutz-Fahr, które cenione są za swoją wysoką jakość oraz niezawodność przez wielu rolników na całym świecie. Dzięki swojej konstrukcji wykonują one pracę kilku pojedynczych maszyn, przez co wszelkie czynności mogą być realizowane szybciej i dużo sprawniej.

Kombajn można zakupić na własność lub wynajmować, co jest często wybieraną opcją. Bez względu na to czy posiadamy go na własność, czy też nie, do jego prowadzenia potrzebujemy odpowiednich uprawnień i spełnienia pewnych wymagań, aby prace w polu przebiegały w pełni bezpiecznie i w zgodzie z obowiązującymi przepisami.

Wymagania formalne

Aby móc prowadzić kombajn należy spełnić pewne wymagania formalne, które narzucają przepisy. Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym określa kombajn jako wolnobieżny pojazd silnikowy, co oznacza, że jest to pojazd silnikowy, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h z wyłączeniem ciągnika rolniczego, który należy do osobnej grupy.

Aby móc kierować pojazdem wolnobieżnym, jakim jest kombajn, należy posiadać prawo jazdy kategorii T, B, C1, C, D1 lub D. Najmłodsza osoba, która może obsługiwać kombajn, musi mieć przynajmniej 16 lat. W tym przypadku niezbędne jest posiadanie przez tę osobę prawa jazdy kategorii T, które można otrzymać już w tym wieku. Warto pamiętać, że młodzi kierowcy posiadający te uprawnienie mogą kierować nie tylko kombajnem, ale także innymi pojazdami wolnobieżnymi z przyczepą lub ciągnikiem.

Aby uzyskać prawo jazdy kategorii T trzeba oczywiście przejść odpowiedni kurs i zdać egzamin państwowy. Możliwe jest rozpoczęcie kursu w wybranym ośrodku szkolenia kierowców już 3 miesiące przed ukończeniem minimalnego wieku na kategorię T, czyli 16 lat. Uczniowie szkół o profilu rolniczym, których program obejmuje szkolenie przygotowawcze do zdania egzaminu na kategorię T, mogą rozpoczynać kurs już 12 miesięcy przed ukończeniem 16 lat. W przypadku osób niepełnoletnich niezbędne jest także uzyskanie zgody na rozpoczęcie kursu od opiekunów prawnych.

Ubezpieczenie kombajnu

Bardzo ważne jest również ubezpieczenie kombajnu, które w myśl przepisów zawartych w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych jest niezbędne, ale tylko w przypadku maszyn, które wyjeżdżają na własnych kołach na drogi publiczne.

Kombajny, które garażowane są na terenie gospodarstwa rolnego i wyjeżdżają jedynie bezpośrednio na pole w celu wykonania niezbędnych prac, nie muszą posiadać polisy OC. W przypadku gdy nasze pole znajduje się dalej i aby do niego dojechać musimy korzyć z dróg publicznych, wykupienie ubezpieczenia OC jest obowiązkowe, a jego nieposiadanie może skutkować nałożeniem mandatu na kierowcę.

Na szczęście towarzystwa ubezpieczeniowe wychodzą naprzeciw potrzebom rolników i w ich ofercie możemy znaleźć krótkoterminowe polisy na takie pojazdy jak kombajn. Rozwiązanie to jest wygodnie i dużo bardziej opłacalne niż wykupienie ubezpieczenia na cały rok.

Kombajny zazwyczaj użytkuje się jedynie podczas żniw, więc w bardzo krótkim okresie czasu. Z tego względu dużo lepszą opcją jest uzyskanie ubezpieczenia tylko na czas prac, a nie koniecznie na cały rok.

uprawnienia na kombajn

Dodatkowe kursy

Kierowcy kombajnów nie muszą przechodzić żadnych dodatkowych kursów i szkoleń. Wymagane jest jedynie posiadanie odpowiednich uprawnień, czyli prawa jazdy kategorii T, B, C1, C, D1 lub D. Jednak każdy odpowiedzialny rolnik, który zamierza obsługiwać kombajn, powinien odbyć taki kurs doszkalający w zakresie obsługi kombajnu zbożowego, po to, aby potrafić go użytkować w sposób bezpieczny i zgodny z przepisami.

Takie szkolenia dodatkowe znacznie podnoszą umiejętności i dostarczają sporo przydatnej wiedzy. Dzięki temu rolnik może dużo szybciej i sprawniej prowadzić prace przy użyciu kombajnu, a to wszystko przy zachowaniu odpowiednich zasad bezpieczeństwa. Tego typu kursy skierowane są zazwyczaj do osób pełnoletnich, które posiadają prawo jazdy kategorii T lub B oraz wykształcenie minimum podstawowe. Szkolenie składa się zazwyczaj z części teoretycznej oraz praktycznej.