Buty, w które zakładamy do uprawiania sportu przede wszystkim powinny być bardzo wygodne. Muszą mieć rozmiar odpowiednio dopasowany do naszej stopy. Jest to warunek konieczny, ponieważ w niewygodnych, za dużych lub za małych butach, mogą znacznie spaść nasze wyniki oraz komfort jazdy. Dlatego buty na rower, zwłaszcza te droższe, najlepiej jest przymierzyć. Jednak w sytuacji, gdy nasze wymarzone buty można zakupić jedynie przez Internet – musimy dokładnie zmierzyć swoją stopę i porównać z rozmiarami butów ze strony.

Przy dokonywaniu wyboru, musimy zwrócić uwagę na każdy element butów. Wybór bowiem nie zawsze należy do najprostszych, jednak posiadając odpowiednią wiedzę na ten temat, możemy mieć pewność, że wybierzemy odpowiednie dla nas obuwie. Ważną sprawą jest to, czy buty są zapinane na rzepy czy sznurowane. Większość dobrych butów rowerowych jest zapinana na rzepy. Jest to bowiem wygodniejsza opcja – łatwo i szybko można je rozpiąć i zapiąć. Sznurówki mogą przeszkadzać w jeździe, tak samo jak zbyt długie rzepy. Producenci firm, które oferują nam buty rowerowe oparte na wymaganiach klientów, najczęściej wywiązują się ze swojego zadania. Dlatego też wybierając buty rowerowe, warto jest zwrócić uwagę na firmę, która je produkuje.

Specjalistyczne obuwie rowerowe powinno być przede wszystkim wodoodporne, jeżeli chodzi o warstwę zewnętrzną. Jest to ważne, zwłaszcza podczas tras dość wymagających. Buty nie powinny również sięgać za kostkę – naraża to naszą nogę na liczne obtarcia, przez co w konsekwencji możemy pogorszyć swoje wyniki.

Buty rowerowe dla profesjonalistów
Bardzo ważne w doborze odpowiednich butów na rower, ważna jest twardość podeszwy. Powinna być ona odpowiednio twarda (to zależy od dyscypliny sportu). Jeżeli bierzemy udział w bardzo długich trasach mających charakter wyczynowy, będą nam potrzebne buty o dość twardej podeszwie. Natomiast, jeżeli jeździmy rowerem hobbistycznie, a trasy to przeważnie miejskie ulice – możemy zdecydować się na buty o bardziej miękkiej podeszwie.

Kto może nam pomóc w dokonani wyboru?

Jeżeli jesteśmy amatorami i nie wiemy kompletnie nic o butach na rower, warto jest zasięgnąć informacji z Internetu lub od specjalistów, którzy od lat pasjonują się różnego rodzaju kolarstwem. Łatwiej nam będzie wybrać buty, jeżeli uprawiamy jedną z dyscyplin rowerowych. Warto jednak dowiedzieć się o różnych typach obuwia rowerowego – jest to sprawa kluczowa. Buty bowiem zapewniają nam nie tylko ochronę, ale też wygodę, dzięki czemu pedałowanie jest o wiele łatwiejsze. Ponadto, dobrze dobrany but – jeżeli chodzi o twardość podeszwy – pomaga nam w odpowiedni sposób naciskać na pedały. Ważne jest to, byśmy wykorzystywali całą siłę naszych nóg – dobrze dobrane buty rowerowe nam w tym pomogą. Dlatego też wybierając się do sklepu po zakup dobrych butów na rower, możemy zabrać osobę znającą się na tym temacie. Zawsze możemy dowiedzieć się wielu przydatnych rzeczy na temat butów i dopasować je do odpowiedniej dyscypliny rowerowej.

Gdzie je dostaniemy?

Dobre buty rowerowe możemy zakupić w porządnych sklepach, które oferują szeroki asortyment sprzętu sportowego. Możemy również zamówić takie buty przez Internet. Wszystko zależy od tego, jaka firma lub model nas interesuje. Zamawianie rzez Internet jest nieraz ryzykowne, więc należy dokonywać zakupów uprzednio zmierzywszy dokładnie wymiary naszej stopy. Jednak w dzisiejszych czasach na rynku polskim możemy liczyć na bogate oferty wielu sklepów. My polecamy wam sklep PM Bike, gdzie zakupicie buty między innymi takich producentów jak Bontrager, Exustrar, Northwave czy Scott.