Regularna dezynfekcja pojazdów jest niezbędna przede wszystkim tam, gdzie w pojeździe na co dzień przewozi się wiele osób lub gdzie ryzyko pojawienia się różnego rodzaju wirusów, bakterii czy grzybów jest największe. O jej przeprowadzanie powinni dbać nie tylko zarządcy komunikacji miejskiej i zbiorowej, ale także właściciele taksówek, busów przewozowych, karetek czy samochodów dostawczych zajmujących się przewozem zwierząt i różnego rodzaju towarów. Dezynfekcję warto też od czasu do czasu przeprowadzać w samochodach prywatnych, dbając o najwyższy poziom higieny wnętrza. Jak wygląda dezynfekcja pojazdów i kiedy warto zlecić ją profesjonalistom?

Jakie pojazdy wymagają regularnej dezynfekcji i odkażania?

Samochód prywatny użytkowany jest zwykle przez jednego lub dwóch kierowców oraz ich pasażerów, którymi najczęściej są domownicy. Często nie zdajemy sobie jednak sprawy, że nawet w prywatnym aucie dość łatwo o rozprzestrzenianie i namnażanie się wirusów i bakterii, które wniesiemy do środka na podeszwach butów, na dłoniach czy na siatkach z zakupami. Zamknięty obieg powietrza w wentylacji i klimatyzacji stanowią dodatkową pożywkę dla różnych drobnoustrojów, grzybów i bakterii, sprawiając że z czasem w aucie wyczuwalny jest dość nieprzyjemny zapach starego powietrza i nawet wietrzenie nie daje długotrwałych efektów. Pełna dezynfekcja pojazdów, a optymalnie także ozonowanie są niezbędne, jeśli chcesz zachować bezpieczeństwo i higienę w swoim aucie.

Grupą pojazdów, która będzie wymagała dezynfekcji znacznie częściej, niż samochody prywatne są:

  • busy,
  • autobusy,
  • taksówki,
  • karetki,
  • tramwaje ,
  • inne pojazdy stosowane na co dzień do przewozu ludzi, zwierząt lub towarów.

Ryzyko przenoszenia się bakterii i wirusów wzrasta w nich kilkukrotnie w stosunku do samochodu prywatnego, a w okresie pandemii szansa na skażenie pojazdu jest jeszcze wyższa. Jedynie regularne odkażanie powierzchni oraz ozonowanie wnętrza pojazdów może zapewnić właściwy poziom higieny zgodny z aktualnym reżimem sanitarnym.

Dezynfekcja pojazdów krok po kroku

Samodzielną dezynfekcję samochodu warto przeprowadzać regularnie, korzystając ze środków odkażających i przecierając nimi wszelkie elementy, z którymi mamy styczność najczęściej: klamki, kierownicę, skrzynię biegów, schowek, przyciski na desce rozdzielczej. Dezynfekcję warto oczywiście przeprowadzać ostrożnie, aby nie uszkodzić elementów elektroniki, stosując roztwór z minimum 60% zawartością alkoholu.

Dezynfekcja pojazdu powinna obejmować także oczyszczenie klimatyzacji i wentylacji z użyciem specjalistycznych środków do tego przeznaczonych. Ich działanie pozwoli zneutralizować bakterie, wirusy i grzyby mające doskonałe siedlisko i mikroklimat właśnie wewnątrz klimatyzacji.

Alternatywą dla samodzielnej dezynfekcji samochodu i rozwiązaniem wykorzystywanym szczególnie często przez osoby obsługujące pojazdy wymagające częstszego odkażania jest dezynfekcja przez ozonowanie. Firma Vector realizuje tego typu usługi korzystając z odpowiednio dostosowanego do wnętrz samochodu stężenia ozonu. Po uruchomieniu wentylacji samochodowej i szczelnym zamknięciu pojazdu jesteśmy w stanie przeprowadzić pełną dezynfekcję przez ozonowanie nie tylko wnętrza samochodu i wszystkich, łatwo dostępnych powierzchni, ale też automatyczne odkażanie klimatyzacji i wentylacji oraz neutralizację nieprzyjemnych zapachów. Ozonowanie polecamy wykonać przynajmniej raz w roku (w prywatnych samochodach), a w pojazdach o większym ryzyku przenoszenia wirusów (szczególnie w okresie pandemii), odpowiednio częściej.

Dlaczego warto tez dezynfekować prywatne samochody?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak doskonałym środowiskiem dla bakterii, wirusów, grzybów, alergenów i innych drobnoustrojów są wnętrza samochodów. Zawsze zamknięte, wietrzone najczęściej podczas jazdy, ale też narażone na gromadzenie się wilgoci, bakterie przynoszone na dłoniach i butach czy rozwijające się w resztkach jedzenia, które spadło pod fotel – samochody to doskonały mikroklimat, który niestety nie wpływa najlepiej na zdrowie i dobre samopoczucie człowieka. W czasie pandemii ryzyko stało się jeszcze większe, bo przy każdym powrocie do samochodu z przestrzeni publicznej (np. sklepu) ryzykujemy skażenie auta koronawirusem. Regularne dezynfekowanie powierzchni, których dotykamy najczęściej to jedyna szansa na zmniejszenie ryzyka zarażenia się groźnymi chorobami. Czystość samochodu ma też bezpośredni wpływ na nasze dobre samopoczucie – kto lubi podróżować w zaniedbanym, brudnym samochodzie?