Nowe rekomendacje Światowej Organizacji Zdrowia dotyczące aktywności fizycznej osób w różnych grupach wiekowych wyraźnie wskazują na zależność między siedzącym trybem życia, aktywnością fizyczną, a zdrowiem człowieka. Dotyczą one dzieci powyżej piątego roku życia, osób dorosłych i starszych, a także kobiet w ciąży, osób cierpiących na choroby przewlekłe i niepełnosprawnych. Okazuje się, że korzyści z aktywności fizycznej są zdecydowanie większe niż szkody, jakie ewentualnie mogłyby się pojawić. Każda aktywność fizyczna jest lepsza niż jej brak, dlatego leniwym zaleca się stopniowe wprowadzanie ćwiczeń lub ruchu. 

Zalety treningu na skakance

Skakanka jest prostym przyrządem do ćwiczeń, znanym każdemu z dzieciństwa. To sznurek z rączkami. Skakanie jest zabawą niezwykle lubianą przez dzieci. Ze względu na korzyści, jakie przynosi organizmowi ten rodzaj ćwiczenia, zaleca się go również osobom dorosłym. Systematyczne korzystanie ze skakanki ma wiele zalet, między innymi:

  • Zwiększenie wydolności organizmu, co związane jest z poprawą krążenia. Należy pamiętać, aby nie zaczynać od intensywnych ćwiczeń, gdyż może to spowodować problemy z ciśnieniem, stać się przyczyną pogorszenia samopoczucia. Serie należy stopniowo wydłużać. 
  • Utrata nadmiaru kilogramów. Dzięki ćwiczeniom można w szybki sposób pozbyć się także oponki, a sylwetka ulegnie poprawie i stanie się bardziej wysmukła, co jest marzeniem każdej kobiety. Rytmiczne podskoki powodują szybsze spalanie kalorii, a także poprawę wyglądu skóry i jej elastyczność. 
  • Wzmocnienie mięśni. Systematyczne ćwiczenia z czasem przyczyniają się do uwidocznienia mięśni, które są bardziej napięte. Podczas skakania pracują praktycznie wszystkie z nich, od łydek, przez uda, pośladki, brzuch, aż po ramiona, które ulegają wzmocnieniu.
  • Poprawa funkcjonowania stawów i koordynacji ruchowej.
  • Pozbywanie się toksyn z organizmu wraz z potem. Nagromadzenie ich może powodować gorsze samopoczucie, co przekłada się na gorsze funkcjonowanie na co dzień. 
  • Zwiększenie pojemności płuc, co ma miejsce w czasie intensywnych ćwiczeń.
  • Poprawa samopoczucia, odprężenie i relaks.

Jak efektywnie trenować na skakance?

Niezwykle istotną kwestią ćwiczeń na skakance jest ich systematyczność. Efekty są widoczne już przy codziennym skakaniu przez dziesięć minut. Należy stopniowo wydłużać trening aż do godziny. Codzienne godzinne skakanie przynosi spektakularne efekty. Osoby podejmujące tego rodzaju ćwiczenia powinny pamiętać o wyborze skakanki o odpowiedniej długości, gdyż musi być dopasowana do wzrostu użytkownika. W celu ustalenia jej prawidłowej długości wystarczy na niej stanąć i sprawdzić, czy uchwyty nie sięgają powyżej pach. Podczas skakania musi ona delikatnie dotykać podłogi. Istotna jest także odpowiednio duża przestrzeń do treningów, a podłoże musi zapewnić stabilność w celu ochrony kręgosłupa przed przeciążeniami. Każda osoba podejmująca trening ze skakanką powinna zaopatrzyć się w strój, który nie będzie krępował wszelkich jej ruchów, a przy tym był przewiewny. Podczas ćwiczeń na świeżym powietrzu należy zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie amortyzujące wstrząsy podczas podskoków. 

skakanka

Czy do treningów potrzebna jest specjalistyczna skakanka?

Skakanka jest sprzętem sportowym coraz częściej wykorzystywanym do treningów crossfit, których celem jest wzmocnienie siły i masy mięśni. Przy zakupie skakanki dla dzieci należy zwrócić uwagę na jej długość oraz materiał, z jakiego została wykonana. Rynek oferuje tego rodzaju sprzęt z lekkiego sznurka wyposażonego w miękkie rączki dla lepszego chwytu i wygodnego trzymania. Skakanki sznurkowe doskonale poruszają się w powietrzu, umożliwiając koordynację ruchów niezbędną podczas skakania. Ich delikatność gwarantuje to, że dziecko nie zrobi sobie krzywdy przypadkowo uderzając się skakanką w kostki przy nieudanym skoku. Rynek oferuje także bardziej rozbudowane skakanki sportowe, które przystosowane są do potrzeb dorosłych i lepiej wpisują się w plan treningowy. Nowoczesne egzemplarze mogą być wyposażone w licznik obrotów. Wykonuje się je często z dodatkowym obciążeniem w rączkach w celu zwiększenia wysiłku podczas wykonywania podskoków, a zadaniem łożysk jest wspomaganie nadgarstków. Lina w skakance sportowej może być wykonana ze sznurka, skórzanego rzemienia lub linki stalowej, co zwiększa jej szybkość i umożliwia pracę nad tempem skoków podczas intensywnego treningu.