Magazyn jest budynkiem, który służy do przechowywania różnych towarów. Są różne typy magazynów i każdy służy do przechowywania innego rodzaju towarów. Magazyn chroni produkty i towary przed szkodliwymi dla nich warunkami atmosferycznymi. Dzielą się one według towarów, które mają być w nich przechowywane. Nie każdy magazyn może posiadać w przechowywaniu te same towary, ze względu na to, że niektóre towary nie są w ogóle odporne na warunki atmosferyczne i wtedy taki towar należy umieścić w magazynie zamkniętym lub specjalnym.
Rodzaje magazynów
Rodzaje magazynów dopasowywane są do towarów, które są w nich aktualnie przechowywane. Jednym z rodzajów jest magazyn otwarty – jest to typ magazynu znajdujący się na przestrzeni, posiadający tylko twardą nawierzchnię. W takich magazynach przechowuje się towary odporne na wszystkie warunki atmosferyczne – czyli na przykład wyroby hutnicze, piasek albo wodę. Kolejnym rodzajem magazynu jest magazyn półotwarty. Magazyny takie posiadają okrycie w postaci dachu oraz dwie lub maksimum trzy ściany. Służy to przechowywaniu towarów, które są znacznie bardziej odporne na wszelakie warunki atmosferyczne. Takimi magazynami są na przykład zbiorniki Abo wiaty. Magazyny zamknięte natomiast są pomieszczeniami mającymi wszystkie ściany oraz dach. Są one podzielone na parę dodatkowych pomieszczeń, jednak często również magazyn zamknięty stanowi jedną, wielką halę. Magazyny zamknięte mogą być naziemne, podziemne, przyziemne. Mogą także dzielić się na piętrowe lub parterowe. Są też magazyny specjalne, które służą do przechowywania żywności, lub materiałów i towarów, które potrzebują konkretnych warunków. W owych magazynach mogą także znajdować się materiały łatwopalne. Wszystkie ich rodzaje znajdziemy na stronie http://dchrs.com.pl/gielda/powierzchnie-do-wynajecia/ dostępnej dla każdego hurtownika.
Budowa magazynu
Każdy magazyn może wyglądać inaczej i być zbudowanym z zupełnie innego tworzywa. Zależy to od rodzaju magazynu i od tego, jakiej wielkości ma on być. Najczęściej do budowy magazynu służą panele stworzone z blachy. Nawierzchnia jest zazwyczaj z twardego, kamiennego lub betonowego tworzywa, żeby zapewnić bezpieczeństwo podczas przewożenia bardzo ciężkich towarów równie ciężkimi maszynami. Magazyny najczęściej posiadają wielką powierzchnię w celu pomieszczenia jak największej ilości różnych towarów.
Kogo zatrudnia się w magazynie?
Jeżeli chodzi o pracowników magazynu, najlepiej jest podzielić magazyny na rodzaje – małe, średnie i duże. W małych i średnich magazynach najczęściej pracuje magazynier, pakowacz, operator wózka widłowego oraz wydawca. Ilość pracowników zależy z jakim towarem mamy do czynienia. Dużo także ustanawia właściciel owego magazynu. W dużych magazynach możemy dodatkowo spotkać kierownika całego magazynu.
Jakie są dozwolone wielkości magazynów?
W małych magazynach wielkość zaczyna się zazwyczaj od 500 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Wysokość natomiast wynosi od około 5 do 7 metrów. W przypadku magazynu składowego, który jest halą, jego wysokość może sięgać najwyżej 12 metrów.