W ostatnim czasie bardzo dobrze prosperuje moda na aranżację wnętrz w konkretnym stylu. Nic w tym dziwnego, jest do bowiem sposób na fajne zaplanowanie wnętrza w oparciu o konkretne cechy charakterystyczne i wymogi danego stylu, dzięki czemu nie ma możliwości, że jakiś element nie będzie współgrał z innym. Prym wśród pomysłów na aranżację pomieszczeń wiedzie styl loftowy, jednak jest on dość wymagający i czasem ciężko dobrać do niego odpowiednie dodatki, by wszystko do siebie pasowało. Najlepiej więc dowiedzieć się czym wyróżnia się tzw. loft.

Na czym polega styl loftowy?

Styl industrialny, bo tak też można inaczej mówić na loft, jest bardzo zbliżony estetycznie do pomieszczeń dawnych fabryk pracowniczych. Polega więc on na aranżacji wnętrza w jak najprostszy i wręcz surowy sposób. Nie oznacza to jednak, że mieszkanie w takim stylu nie może być przytulne, ponieważ odpowiedni dobór mebli znacznie ociepli wystrój, ale warto pamiętać, żeby całe wyposażenie było w jak najbardziej podstawowym wyglądzie.

Czym charakteryzuje się loft?

Aby nadać wnętrzu tego industrialnego charakteru, należy pamiętać o kilku prostych rzeczach. Przede wszystkim loft sprawdzi się w dużych i przestrzennych mieszkaniach, jednak nie jest to reguła, ponieważ mniejsze pomieszczenia również można optycznie powiększyć.

Kolory dominujące we wnętrzu powinny być jak najbardziej podstawowe i neutralne, dlatego najlepiej postawić na czerń, biel, szarość, brąz, a dla odważnych nawet czerwień. Można oczywiście testować różne odcienie tych barw, ale w taki sposób, by nie przyciągały one zbyt mocno uwagi.

Loft to także naturalność, a więc materiały takie jak cegła, beton, szkło itp. To właśnie dzięki nim można w bardzo fajny sposób urozmaicić jednostajne barwy ścian czy podług bez konieczności wprowadzania bardziej oryginalnych mebli i dodatków.

Jakie drzwi sprawdzą się w stylu loftowym?

Wybór drzwi dla loftu to chyba jeden z najczęstszych problemów podczas tworzenia projektów na wnętrze. W tym stylu wszystko musi do siebie pasować, dlatego nawet drzwi nie mogą się w żaden sposób wyróżniać od charakterystycznych industrialnych cech.

W wyborze odpowiednich drzwi najważniejsze jest to, by nawiązywały one do kolorystyki i dominujących materiałów w pomieszczeniu. Mogą one być pokryte okleiną imitującą beton, mogą być czarne, matowe, a nawet białe, jeśli to właśnie ta barwa dominuje w meblach.

Drzwi nie powinny jednak zawierać szczególnie wyróżniających się elementów, dlatego też klamki i zawiasy powinny być w kolorach skrzydeł drzwiowych. W tym aspekcie dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie drzwi przesuwnych, które nie posiadają klamek, a elementy mocujące nie są widoczne.

drzwi szklane

W ostatnim czasie największą popularnością cieszą się jednak drzwi szklane, aczkolwiek w tym wypadku warto wiedzieć kilka znaczących rzeczy.

Czy szklane drzwi to dobry wybór?

W tym aspekcie liczy się nie tylko wygląd, ale i pomieszczenie, do którego miałyby one prowadzić. Przeszklonych drzwi na pewno nie warto montować w łazience czy sypialni, gdzie prywatność jest kluczowa, natomiast w stylu loftowym każde drzwi powinny być do siebie podobne, więc czy to znaczy, że lepiej w ogóle ich nie montować?

Otóż nie, współczesne rozwiązania pozwalają na stworzenie drzwi z czarną lub matową szybką, przez którą nic praktycznie nie widać, a która za to idealnie wpasowuje się w loftowy styl. Ponadto umieszczając takie drzwi do łazienki czy sypialni, nie ma powodu, by w innych pomieszczeniach zamontować całe szklane drzwi np. z czarną ramą lub matowym pasem szkła na środku. W ten sposób wszystkie modele drzwi będą się ze sobą łączyć, a szklana szyba znacznie powiększy nam całą przestrzeń loftowego mieszkania.

Podsumowanie

Jak więc można zauważyć, wymagania dotyczące projektowania wnętrz w stylu loftowym są bardzo charakterystyczne. Czasem ciężko jest się w nie wpasować, zwłaszcza w doborze drzwi, jednak w tym aspekcie warto postawić na prostotę i naturalność. Najlepsze będą jednolite barwy i naturalne materiały, które skradły serca praktycznie wszystkim projektantom, dlatego drzwi szklane we Wrocławiu są coraz częściej spotykane, a sam styl loftowy coraz częściej obecny w mieszkaniach i miejscach publicznych.