Rozwój i popularyzacja drukarek 3D pozwala na ułatwienie nam codziennego życia. Drukarki 3D świetnie sprawdzają się podczas tworzenia modeli i prototypów produktów docelowych, dlatego też zyskały ogromną popularność w przemysłach medycznych, a także w przemyśle motoryzacyjnym. W ofercie filamentów znajdziemy zarówno niezawodne filamenty ABS, jak i wykonane z surowców naturalnych, biodegradowalne filamenty PLA, a także filamenty PET-G. To doskonały wybór, kiedy chcemy wydrukować cienkie elementy.
Filament PLA
Wśród najpopularniejszych filamentów do drukarek 3D wykorzystujących technologię FDM jest filament PLA. PLA to materiał biodegradowalny. Jest tworzony z naturalnych składników. W procesie produkcji wykorzystuje się skrobię kukurydzianą, a także trzcinę cukrową. O filamencie PLA mówi się niekiedy „zielony plastik” — to właśnie za sprawą składników, z których został wykonany. Ogromną zaletą tego filamentu jest to, że nie wydziela szkodliwych oparów podczas drukowania. Możemy wiec wykorzystywać ów filament w pomieszczeniach, w których przebywają ludzie. Dlatego też filament PLA wykorzystuje się do celów edukacyjnych — na przykład podczas pokazów drukowania 3D w szkołach. Filament PLA charakteryzuje się perfekcyjnym wydrukiem, który ma charakter pokazowy. Dlatego świetnie sprawdza się przy wytwarzaniu prototypów o dużych rozmiarach. Jest wytrzymały, jednak nie tak silnie jak filament ABS. Wśród cech fizycznych filamentu PLA warto zwrócić na dwie istotne: niska temperatura druku — czyli od 180 do 220 stopni Celsjusza, jest nierozpuszczalny.
Filament ABS
Filament ABS to sztuczny polimer, który podczas procesu drukowania 3D wydziela intensywne opary, szkodliwe dla ludzi i zwierząt. Podczas każdego drukowania drukarkami 3D należy zapewnić dobrą wentylację w pomieszczeniu. Jednak w przypadku druku filamentem ABS, należy zwrócić szczególną uwagę na tę kwestię. Ten termoplastyczny kopolimer cieszy się dużą popularnością jako filament ze względu na swoją wytrzymałość przy tak naprawdę niskim koszcie. Jednak druk filamentem ABS może nastręczyć problemów. Oprócz intensywnych oparów filament ABS charakteryzuje się dużym skurczem materiału. By zapobiec temu procesowi wykorzystuje się temperaturę od 240 do 260 stopni Celsjusza, a także podgrzewany stół roboczy do temperatury od 80 do 110 stopni Celsjusza. Jednak filament AB charakteryzuje się wysoką wytrzymałością — wyższą niż filament PLA. Dodatkowo doskonale sprawdza się, kiedy przygotowujemy części ruchome. Jest też od PLA elastyczniejszy i posiada wyższą odporność termiczną. Jest jednak rozpuszczalny w acetonie.
Filament PET-G
Filament PET-G zawdzięcza swoją nazwę sposobowi wytwarzania. Ten materiał poliestrowy wytwarzany jest z PET oraz Glicerolu i posiada szeroki zakres zastosowań. Jeśli otrzymamy odpowiednie certyfikacje — nasz wydruk wykonany filamentem PET-G będzie mógł miec styczność z żywnością. Naczelną zaletą PET-G są wysoka wytrzymałość materiału oraz elastyczność. Co istotne — filament PET-G wykazuje wysoką wytrzymałość na uderzenia. Podczas procesu produkcji wymagany jest podgrzewany stół, jak w przypadku filamentu ABS, jednak skurcz materiału jest znacznie mniejszy od tego w ABS. Dodatkowo filament PET-G jest nierozpuszczalny. Użycie filamentu PET-G wymaga dobrania odpowiednich parametrów.
Filamenty do drukarek to już powszechny i ogólnodostępny produkt. Kiedy zamierzamy wykonać druk 3D — zastanówmy się, w jakich okolicznościach mamy zamiar go wytwarzać. A także do jakich celów. W przypadku druków pokazowych — najlepszym wyborem będzie filament PLA, ze względu na brak oparów podczas druku. Jeżeli zaś zależy nam na tym, by wydrukowane elementy miały styczność z jedzeniem — wybierzmy filament PET-G.