Decydując się na budowę własnego, wymarzonego domu należy liczyć się z wieloma przeciwnościami oraz trudnościami, które można napotkać w trakcie budowy. Nie tylko wybór odpowiedniego miejsca budowy, ale także jej wykończenie i meblowanie są bardzo pracochłonne oraz kosztowne. Podejmując się tak trudnego zadania, należy także wiedzieć jaki rodzaj szalunku wybrać podczas budowy oraz kiedy można go zdjąć, a także z jakiego materiału powinien być wykonany.

Płyta szalunkowa – do czego służy?

Jest to bardzo ważny element każdej budowy – zarówno tej większej jak i mniejszej. Prawidłowe wykonanie konstrukcji i licznych elementów budynku nie byłoby możliwe bez ich wykorzystania. Szalunki są wykorzystywane niemalże na każdym etapie budowy np. podczas stawiania fundamentów. Krótko mówiąc, szalunki są montowane tam, gdzie wykonuje się elementy konstrukcyjne wykonane z betonu. Szalunek jest swego rodzaju formą dla odlewu betonowego, który można zdjąć po zastygnięciu się całej konstrukcji. Cały proces trwa do około 4 tygodni schnięcia. 

Warto wiedzieć, że zastosowania płyt szalunkowych wymagają betonowe cokoły ogrodzeń, nadproża, wieńce oraz fundamenty. Warto wiedzieć, że prawidłowo wykonany fundament jest najważniejszym czynnikiem, który ma bezpośredni wpływ na późniejsze, prawidłowe funkcjonowanie budynku oraz jego bezpieczeństwo. Szalunek, jest więc koniecznością do wykonania w prawidłowy sposób elementów betonowych.

Z czego wykonywane są płyty szalunkowe?

Tego typu wyroby są wykonywane z drewnianych desek lub płyt sklejkowych, które są wodoodporne. W skrajnych przypadkach są też produkowane z metalu, jednak nie jest to częste zastosowanie, ze względu na ich wagę. Najczęściej jednak stosowane są konstrukcje, które wykonane są z płyt wodoodpornych – czyli inaczej sklejki. Jest to najtańsze rozwiązanie, które pozwala na szybką budowę szalunku oraz jego łatwy demontaż po zaschnięciu się wylanego betonu. Warto także wiedzieć, że elementy szalunkowe są ze sobą łączone za pomocą sztywnych ram metalowych.

montaż wynajętych płyt szalunkowych

Jaki materiał wybrać na szalunek?

Zadając sobie takie pytanie należy przyjrzeć się właściwością każdego z nich. Sam wybór materiału na szalunek jest uzależniony od wielu czynników. Głównym czynnikiem, który wpływa na to z czego wykonany będzie szalunek jest rodzaj gruntu, na jakim postawiona będzie budowla oraz z jakich materiałów będzie wykonywana. Należy także zwrócić uwagę na fakt, iż na rynku dostępne są szalunku ścienne, słupowe, stropowe oraz fundamentowe. 

Obecnie najpopularniejsze są jednak szalunki wykonane z desek, szczególnie ze względu na ich cenę. Najczęściej stosowane są deski sosnowe, które pozwalają na dość prosty sposób ich montażu. Wadą tego rozwiązania może być fakt, że zużywa się do tego celu ogromne ilości desek. Jeśli chodzi o samą cenę szalunku z desek, należy liczyć się z wydatkiem rzędu od 4 do 9 złotych za sztukę. 

Zalety płyty szalunkowej

Płyty szalunkowe są dobre, ponieważ wykonuje się je o wiele szybciej aniżeli te z desek, a dodatkowo są one wodoodporne. Ta metoda jest najczęściej wykorzystywana podczas szalowania stropów betonowych. Płyty, które są obcinane do wykonania formy mogą być także ponownie wykorzystywane co przemawia za wykorzystaniem właśnie tego typu materiału, ponieważ pozwala to znacznie zaoszczędzić czas i pieniądze.

Należy jednak pamiętać, że płyty ze sklejki mogą być jednak mniej wytrzymałe niż inne rodzaje materiałów na szalunki. Warto jednak każdorazowo zwrócić uwagę na wykorzystywany materiał, tak aby zminimalizować koszty i dopasować go najlepiej do danej sytuacji.