Każda aktywność fizyczna wymaga odpowiedniego stroju, który nie będzie ograniczał ruchów, a jednocześnie będzie dobrze odprowadzał pot. Nie inaczej jest w przypadku odzieży rowerowej. Wybór odpowiedniego stroju na rower może być trudnym zadaniem szczególnie gdy szukamy czegoś na jesień, zimę lub wiosnę. W lecie wybór ten jest zdecydowanie prostszy, ale należy wiedzieć czym się kierować podczas wyboru i zakupu odzieży rowerowej, aby spełniała ona swoje zadanie.

Koszulka rowerowa

Koszulka rowerowa to bez wątpienia jeden z najważniejszych elementów stroju rowerzysty. Jej wybór będzie uzależniony głównie od tego jak jeździmy na rowerze. Czy jest to jazda rekreacyjna, czy może bardziej sportowa, a nawet wyczynowa? Do weekendowej rekreacyjnej jazdy można założyć zwykły T-shirt jednak na pewno nie da on takiego komfortu jak koszulka rowerowa.

Główną zasadą, jaką należy się kierować przy wyborze koszulki rowerowej, jest to, z jakiego materiału jest ona stworzona. Ogólnie zaleca się unikania bawełny w odzieży przeznaczonej do uprawiania sportu. Bawełna o ile jest bardzo wygodna i praktyczna w codziennym użytkowaniu, o tyle podczas większego wysiłku koszulka bawełniana będzie chłonęła pot, a jazda z mokrą koszulką nie należy do zbyt komfortowych doznań. Dużo lepszym rozwiązaniem jest wybieranie koszulek z materiałów sztucznych, które posiadają dobre właściwości oddychające i odprowadzające pot.

Warto zainwestować także w koszulki rowerowe posiadające właściwości antybakteryjne. Dzięki temu zachowają one świeżość na długo czas, co docenią na pewno osoby mające dotychczas problemy z nieprzyjemnym zapachem odzieży po wysiłku. Koszulki rowerowe występują zazwyczaj w bardzo różnych wzorach i kolorach, dlatego każdy rowerzysta znajdzie bez problemu produkt odpowiadający jego preferencją.

Spodenki rowerowe

Spodenki rowerowe to drugi element podstawowego stroju rowerzysty. W zależności od preferencji można wybrać spodenki z luźnym krojem, ale także mocno dopasowane do ciała spodenki rowerowe. Wygląd czy krój spodenek to kwestia preferencji. Duża ważniejszym elementem jest wkładka rowerowa. Spodenki rowerowe posiadają wbudowaną wkładkę, najczęściej żelową, która zapobiega otarciom i zwiększą komfort podczas jazdy.

Ważne, aby wkładka wbudowana w spodenki miała również właściwości antybakteryjne. Dzięki temu dłużej utrzyma świeżość i będzie to rozwianie bardziej higieniczne. Dobrej jakości spodenki rowerowe z wkładką to niezbędna część stroju każdego rowerzysty. Spodenki tak samo jak w przypadku koszulek, powinny być wykonane z oddychających i odprowadzających pot tkanin syntetycznych.

Odzież rowerowa

Rękawiczki

Rękawiczki mogą wydawać się złym pomysłem w upalne letnie dni. Jednak należy pamiętać o tym, jaką rolę one pełnią. Jazda bez rękawiczek może nas narazić na różnego rodzaju otarcia, szczególnie gdy dużo jeździmy na rowerze. Rękawiczki są także odzieżą ochronną, która zabezpiecza nasze dłonie przed uszkodzeniem podczas upadku. Rękawiczki na lato powinny być dobrze dopasowane do dłoni oraz zapewniać dobrą wentylację, jednocześnie chroniąc wewnętrzna część dłoni przed otarciami. Na letnie jazdy najlepiej wybierać rękawiczki bez palców, zapewnią one lepszą wentylację.

Bielizna termoaktywna

Bieliznę termoaktywną powinien posiadać każdy rowerzysta. W upalne dni wystarczająca jest zwykła koszulka oraz spodenki rowerowe. Jednak w sytuacji, gdy temperatura jest trochę niższa, przydaje się dodatkowa warstwa, która dociepli lekko rowerzystę, jednocześnie nie powodując większego pocenia.  Bielizna termoaktywna idealnie sprawdzi się w takiej sytuacji. Jest ona wykonana z dobrze oddychających oraz odprowadzających pot materiałów. Bardzo ważne jest, aby ubierać bieliznę termoaktywną bezpośrednio na ciało, a nie na inne części ubioru. Tylko wtedy będzie ona spełniać swoje zadanie.

Wybór odpowiedniej letniej odzieży na rower może nie być tak skomplikowany jak jej wybór na wiosenne, jesienne lub zimowe jazdy, jednak warto wybierać dobrej jakości produkty, które zagwarantują komfort podczas jazdy. Bardzo ceniona wśród rowerzystów, jest odzież Trek, głównie za wysokiej jakości materiały, nowoczesne wzory i kolorystykę, a także bardzo dobre właściwości oddychające i odprowadzające pot. Szukając odzieży na rower warto zainteresować się ofertą marki Trek, która posiada w swoim asortymencie wiele ciekawych i wartych uwagi produktów.