Zalania to dość częsty problem, szczególnie w miejscach narażonych na podtopienia przy intensywnych opadach deszczu lub z przyczyny wylewania pobliskiej rzeki. Oczywiście nie są to jedyne przyczyny takiego zdarzenia, ponieważ zalanie może być spowodowane również uszkodzeniem rury, zapchaniem koalicji czy też błędami domowników. Jednak bez względu na przyczynę zalania, najczęściej cierpią na tym piwnice, ponieważ to one są najniższą kondygnacja budynków mieszkalnych i nie tylko, przez to w przypadku zalania budynku to właśnie one gromadzą cały nadmiar wody, a jej samoistnie usunięcie nie jest niemożliwe i niezbędna okazuje się profesjonalna pomoc.

W jakich budynkach piwnice są szczególnie narażone na zalanie i podtopienia?

Zalanie może się przytrafić praktycznie w każdym miejscu. Jednak z pewnością narażone na to są starsze budynki, które mają już mocno podniszczoną instalację kanalizacyjną, wodną oraz system ogrzewania. W takich obiektach częściej dochodzi do uszkodzeń rur, czego konsekwencją jest zalewanie m.in. piwnic.

Oprócz tego narażone na zalanie są również piwnice w budynkach znajdujących się na terenach zalewowych oraz w miejscach, gdzie podczas intensywnych opadów deszczu lubi gromadzić się woda. Spore znaczenie ma tutaj także projekt budynku. Jeśli architekt popełnił jakieś błędy lub ekipa budowlana wykonała coś w nieprawidłowy sposób, może dochodzić do przeciekania ścian w piwnicy, gromadzenia się wilgoci, a nawet delikatnego jej zalewania podczas opadów deszczu lub roztopów na wiosnę.

Sprzątanie po zalaniu piwnic

Jak zabezpieczyć się przed zalaniem?

Po pierwsze należy unikać zakupu i budowania domów na terenach zalewowych lub podmokłych. Często tego typu działki są tańsze, przez co oferta wydaje się bardziej atrakcyjna, jednak warto przemyśleć czy jest to dobra decyzja, ponieważ podczas intensywnych opadów deszczu może dochodzić do regularnego zalewania piwnicy. Kolejną ważną rzeczą jest odpowiednie zaprojektowanie piwnicy, w taki sposób, aby zabezpieczyć fundamenty szczelną izolacją przeciwwodną, co zapobiegnie zawilgoceniu ścian i przenikaniu wody do wnętrza budynku. Na etapie projektowania spore znaczenie ma również odpowiednie poprowadzenie instalacji kanalizacyjnej, dzięki czemu unikniemy jej zapchania i powstania tzw. cofki podczas intensywnych opadów deszczu i powodzi.

Doraźnymi sposobami na ochronę przed zalaniem np. podczas powodzi jest układanie worków z piaskiem w miejscach, przez które woda może przedostać się do wnętrza piwnicy np. okna, drzwi. Jednak takie rozwiązanie to już ostateczność i zdecydowanie lepiej odpowiednio wcześniej zapobiegać zalaniu, aby nie musieć uciekać się do takich sposobów.

Co zrobić w sytuacji gdy doszło do zalania piwnicy?

Jeśli doszło już do zalania piwnicy, w pierwszej kolejności należy zadbać o odłączenie dopływu prądu do tego pomieszczenia i postarać się zabezpieczyć lub wynieść wszelkie przedmioty i sprzęt, które mogłyby ulec zniszczeniu na skutek zalania. Na tej czynności kończą się nasze możliwości i resztę zadań mogą wykonać jedynie profesjonaliści. Z tego względu warto jak najszybciej poinformować firmę specjalizującą się w realizacji usług sprzątania, dezynfekcji i osuszania zalanych pomieszczeń o tym zdarzeniu.

Sam proces profesjonalnego sprzątania po zalaniu piwnic składa się z wielu bardzo istotnych etapów takich jak:

  • Opróżnianie piwnicy z wszelkich przedmiotów, mebli, sprzętu, śmieci, gabarytów itd.
  • Usuwanie wody, szlamu, ścieków, fekaliów przy pomocy specjalistycznej pompy.
  • Mycie i odkażanie termiczne powierzchni zabrudzonych.
  • Kompleksowa dezynfekcja pomieszczeń po zalaniach.
  • Dezodoryzacja (usuwanie nieprzyjemnych zapachów).
  • Specjalistyczne osuszanie zalanej piwnicy.
  • Ozonowanie po zalaniu.

W przypadku gdy dom i przynależąca do niego piwnica objęta jest ubezpieczeniem, warto poinformować o tym zdarzeniu ubezpieczalnie. Dzięki temu możliwe będzie uzyskanie zwrotu poniesionych kosztów związanych z usuwaniem skutków zalania.

Sprzątanie po zalaniu piwnic

Co zrobić, aby sytuacja się nie powtórzyła?

Podstawą jest znalezienie przyczyny zalania i jej wyeliminowanie. Jeśli była to uszkodzona rura, należy rozważyć remont instalacji, ponieważ taka sytuacja może się powtórzyć. Jeśli zalanie spowodowała powódź, warto pomyśleć o systemie pozwalającym na odprowadzenie wody z działki oraz piwnicy w przypadku intensywnych opadów deszczu, a także zadbać o odpowiednią izolację wodą fundamentów budynku.

Zalana piwnica? Koniecznie skontaktuj się z firmą Vector.

Kontakt
Tel: +48 725 392 578
Mail: uslugi.sprzatajace@onet.pl
https://vector-uslugi.pl/
Usługi realizowane są na terenie całej Polski!