Gruz jest jednym z najbardziej kłopotliwych odpadów. Zawsze pojawi się on przy rozmaitych remontach czy budowach, jest to nieuniknione, dlatego trzeba wiedzieć, w jaki rozsądny (i legalny!) sposób można się go pozbyć.

Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firmy specjalizującej się w podstawianiu i odbieraniu kontenerów na gruz i inne rodzaje odpadów pod wskazany przez klienta adres. Każda firma wywożąca odpady posiada w swojej ofercie przynajmniej kilka rozmiarów kontenerów na gruz, który to możemy dopasować do naszych potrzeb.

Kontenery na gruz

Na przykład kontenery o pojemności 3,5m3 świetnie sprawdzą się w przypadku niewielkich remontów czy porządkowania piwnicy, strychu, garażu, przydomowej komórki etc. Nieco większe kontenery na odpady, o pojemności 5,5m3 czy 7m3 będą idealne do dużych remontów lub budowy budynków, domów, niekiedy kontenery o takiej pojemności są podstawiane na stałe przy niektórych firmach, które cały czas generują wiele odpadków. Do największych kontenerów zaliczają się te o pojemności, na przykład, 36m3 polecane są do generalnych remontów, dużych budów oraz na śmieci o dużych gabarytach.

Czym należy się kierować wybierając firmę, która będzie mieć za zadanie odebrać od nas gruz? Należy mieć na uwadze wiele czynników. Z pewnością zalicza się do nich cena, którą firma jest gotowa nam sobie policzyć za swoje usługi. Warto z uwagą przestudiować cenniki wielu firm, by mieć porównanie oraz wiedzieć, ile mniej więcej wynosi średnia opłata za usługi, których potrzebujemy. Istotna jest także różnorodność oraz ilość kontenerów, jakie posiada firma. Kontenery na gruz mogą mieć różne przeznaczenie, dlatego musimy mieć wybór. Pojemności poszczególnych kontenerów na gruz muszą odpowiadać pracom, jakie wykonujemy/ odpadom, jakie chcemy zgromadzić.

Bezpieczny wywóz odpadów

Powinniśmy także upewnić się, czy firma, którą chcemy wybrać, recyklinguje odpady w bezpieczny dla środowiska naturalnego sposób. Jest to bardzo ważne, by nie wspierać przedsiębiorstw, które za nic mają sobie sprawy ekologii. Obecnie, coraz więcej firm po odebraniu odpadów, transportuje kontener na gruz do zakładu utylizacji. Jeśli nie mamy pewności co do utylizowania odpadów, w prosty sposób możemy sprawdzić tę informację w internecie. Wybierając porządną i sprawdzoną firmę możemy mieć pewność, że kontener na gruz lub inne odpady nie pojedzie na nielegalne wysypisko lub do lasu.

Ważny jest również czas realizacji zamówienia – w porządnych, godnych zaufania firmach nie powinien on wynosić więcej niż 24 godziny od chwili złożenia zamówienia. Czasami zdarza się, że źle wyliczymy ilość odpadków których musimy się pozbyć i kontener na odpady okazuje się być za mały – warto więc też sprawdzić, w jakim czasie firma będzie w stanie podstawić nam nowy, dodatkowy kontener.

Zanim wybierzesz sprawdź dokładnie firmę

Zainteresować powinno nas także, czy firma ma obowiązkowe zezwolenia na utylizacje i wywóz śmieci i czy odpadki na pewno trafiają na specjalnie wyznaczone w tym celu składowiska. Istotną sprawą jest też zapoznanie się z flotą aut dostępnych w firmie – jeżeli okaże się, że na całe wielkie miasto firma dysponuje zaledwie dwoma ciężarówkami służącymi do wywozu i podstawiania kontenerów, to nie najlepiej świadczy o danej firmie i wróży długi czas oczekiwania na podstawienie, odebranie bądź wymianę kontenera. Koniecznie trzeba dowiedzieć się, jaką formę płatności dana firma preferuje w celu uniknięcia nieprzyjemności, gdy podjedzie kontener i okaże się, że można płacić tylko gotówką, podczas gdy my liczyliśmy na możliwość przelewu.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PINK SKIP.