Wbrew pozorom uświadomienie dziecku przynależności narodowej jest niezwykle istotnym elementem jego wychowania.

W czasach, gdzie każdy może mieszkać w dowolnym miejscu na świecie, a kultury wielu narodowości zaczynają się ze sobą przeplatać, ważne jest uświadomienie dziecku skąd pochodzi oraz jaka jest jego historia. To właśnie nowe pokolenia będą musiały zadbać o to, aby pamięć o naszym narodzie przetrwała proces globalizacji.

Jak zatem kształtować poczucie patriotyzmu w małych dzieciach? Wyjaśnienie dziecku samego pojęcia, które może się dla niego wydawać abstrakcyjne, jest trudne samo w sobie. Warto zatem sięgnąć po wszystkie możliwe środki, aby wzbudzić w swoim dziecku uczucia patriotyczne, a także przywiązanie do kraju, w których się urodził on oraz cała jego rodzina.

Patriotyzm u dzieci – jak budować poczucie przynależności narodowej?

Wychowanie w duchu patriotycznym wydaje się czymś staroświeckim i raczej mało atrakcyjnym dla dziecka, które nie do końca rozumie to pojęcia. Jednakże wychowywanie dziecka w zgodzie z kulturą czy historią naszego kraju ma ogromne znaczenie we współczesnych czasach. Już w przedszkolu dzieci uczą się symboli patriotycznych, pierwszych zwrotek hymnu czy wierszyków, które mają mu uświadomić przynależność do narodowości polskiej. Jednak maluch, aby w pełni zrozumieć znaczenie tego słowa, powinien również być wychowywany w tym nurcie przez rodziców.

W jaki sposób można nauczyć dziecku patriotyzmu? Jak wyjaśnić mu, czym właściwie patriotyzm jest? Uświadomienie dziecku, że jest częścią dużej grupy (narodu) jest ważne dla jego rozwoju, a także poglądów w przyszłości. Nie chodzi tylko o to, aby wiedziało, że jest Polakiem, ale również poznało wszystkie obyczaje i tradycje regionu, czy historię powszechną i najważniejsze wydarzenia kraju.

Przynależność narodowa oznacza zrozumienie, że na świecie istnieją inne kraje, gdzie mówi się w innym języku, a jego obywatele mogą wyglądać i zachowywać się zupełnie inaczej od niego. Wychowanie patriotyczne to także kreowanie w dziecku szacunku do innych narodowości.

Czym patriotyzm jest dla dzieci?

Dzieci patriotyzmu można uczyć na wiele sposobów poprzez zabawę i naukę. Przekazanie podstawowych wartości patriotycznych powinno rozpocząć się już na wczesnym etapie wychowania, aby dziecko wraz ze zdobywaniem coraz większej wiedzy w szkole, lepiej rozumiało to pojęcie.

Rodzice i opiekunowie powinni natomiast dawać dzieciom przykład tego, jak zachowują się patrioci. Warto zatem uczestniczyć z maluchem w wydarzeniach państwowych bądź celebrować święta w domu. Dobrze jest również wytłumaczyć dziecku obowiązki obywatela i zabierać je na przykład na wybory.

Wychowanie patriotyczne dziecka może również opierać się na nauce hymny oraz zabawie. Obecnie w sklepach dostępne są różnego rodzaju książeczki patriotyczne czy gry planszowe, dzięki którym dziecko będzie mogło rozwijać swoją wiedzę i kształtować własne poglądy.

flaga polski

Odzież patriotyczna jako pomoc w budowaniu świadomości u dziecka

Wychowanie w duchu patriotyzmu oznacza także noszenie podczas ważnych wydarzeń państwowych odpowiedniej odzieży. Odzież patriotyczna w konkretny sposób określa przynależność do kraju, a także jest wyrazem miłości do własnego kraju. Koszulki w barwach biało-czerwonym lub z symbolicznym nadrukiem, to nie tylko chwilowa moda, ale również sposób na pokazanie swojej przynależności. Warto zadbać o to, aby dziecko rozumiało ważne dla naszego kraju hasła oraz symbole.

Koszulki patriotyczne sprawdzą się nie tylko jako element ubioru podczas ważnych świąt państwowych. Ze względu na szeroki wybór tego typu odzieży, bez problemu można znaleźć T-shirty czy bluzy nadające się do noszenia podczas meczy piłki nożnej i innych rozgrywek sportowych jako formy wsparcia dla zawodników.

Koszulki patriotyczne to dla wielu Polaków dowód przynależności do narodu. Hasła mające ogromne znaczenie w naszej historii, a także klasyczna kolorystyka wzbudzają wiele uczuć nie tylko w osobach je noszących, ale również w młodym pokoleniu, które obserwuje swoje najbliższe otoczenie. Dlatego warto zdecydować się na kupno i noszenie koszulek z nadrukiem symboli patriotycznych zarówno podczas celebracji świąt państwowych, jak i w dniu powszednim.