Park linowy to miejsce idealne dla każdego w tym również rodzin z dziećmi. Spędzony razem czas i aktywność fizyczna to świetny sposób na to, aby nieco się zmęczyć. W parku dostępne są trasy o różnych poziomach trudności, dzięki czemu z atrakcji tej mogą skorzystać osoby w każdym wieku. Korzystając jednak w parku linowego, należy przestrzegać określonych zasad i przede wszystkim prawidłowo się przygotować, jeżeli chodzi o ubiór.

Jak ubrać się do parku linowego?

Korzystanie z parku linowego, powinno odbywać się w sposób bezpieczny i komfortowy. Obowiązek założenia kasku oraz szelki i lina zabezpieczająca to podstawa. Należy jednak dodać, że tutaj niezwykle ważny jest też ubiór. Dla większej wygody, warto wybrać dres lub inne luźniejsze ubrania, które nie będą w żaden sposób ograniczać ruchów. Zbyt obcisła odzież może spowodować, że pokonanie trasy będzie trudne i mało komfortowe z uwagi na mniejszą możliwość ruchu.

Ciało powinno być zakryte, aby nie doszło do powstania otarć, czy innych urazów. Ma to ogromne znaczenie głównie w przypadku dzieci, które nie są jeszcze tak skoordynowane, jak dorośli i w każdej chwili mogą doznać jakichś urazów. Nie należy zapominać też o wygodnym obuwiu. Buty sportowe muszą mieć twardą podeszwę, dzięki czemu pokonywanie przeszkód będzie dużo łatwiejsze, a stopa bardziej stabilna. Często do wspinaczki zakładane są też rękawice, które poprawią komfort podczas pokonania toru. Ręce się nie ślizgają, a więc nie ma tutaj powodów do obaw, że dojdzie do uszkodzeń skóry dłoni. Ciekawostką jest to, że w stalowe liny są znacznie bezpieczniejsze dla dłoni, gdyż ryzyko urazu jest tu naprawdę małe.

Dopasowanie ubrań do warunków atmosferycznych

Podczas przygotowywania nie należy zapomnieć o sprawdzeniu pogody. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z parku w czasie, gdy będzie zachmurzenie, czy wiatr, ale trzeba wiedzieć, jakie ubrania wtedy założyć. Odpowiednie dopasowanie ubioru do panujących w dany dniu warunków atmosferycznych ma ogromny wpływ na komfort i wygodę osoby pokonującej tor.

Jeżeli temperatury są wysokie, warto postawić na przewiewne ubrania, które umożliwią oddychanie skórze podczas większego wysiłku. Ponadto dobrze jest zakryć ciało, aby w przypadku dużego słońca nie doszło do oparzeń skóry, gdyż do przejścia trasy zazwyczaj potrzeba trochę czasu.

park linowy

Niższe temperatury są natomiast wskazaniem do tego, aby założyć nieco cieplejszą odzież, ale pamiętając o zachowaniu przy tym umiaru. Jeśli ubierzemy się zbyt ciepło będzie to mało komfortowa sytuacja, gdyż podczas pokonywania tras w parku linowym nie mamy możliwości się rozebrać.

Tory parku linowego znajdują się na świeżym powietrzu, dlatego dobre przygotowanie i zadbanie o każdy szczegół to priorytet.

Jakich ubrań unikać, aby było bezpiecznie i wygodnie?

Niestety bardzo często w parku linowym można spotkać dorosłych i dzieci ubranych w niedostosowany do danej sytuacji strój. Do ubrań, których powinniśmy unikać, wybierając się do parku linowego zaliczamy: sukienki, spódnice, krótkie spodenki, czy obcisłe ubrania krępujące ruchy. Niezalecane jest też zakładanie japonek, klapek lub butów na koturnie, czy obcasie, co niestety wciąż się spotyka.

Dobre przygotowanie do korzystania z parku linowego to gwarancja świetnej zabawy, bez obaw o jakiekolwiek wypadki spowodowane niedostosowanym strojem. Pokonywanie przeszkód często wymaga siły i różnych pozycji ciała. Zakładając więc ubrania, które są nieodpowiednie do danych warunków, może uniemożliwić pokonanie niektórych przeszkód. Należy wspomnieć, że często przyczyną otarć lub innych uszkodzeń ciała może nie być wyłącznie sama wspinaczka, ale też stosowane zabezpieczenia, czyli szelki. Zbyt krótkie spodenki lub spódnica spowoduje, że ciało będzie odkryte, a założone szelki doprowadzą do podrażnienia skóry, a w konsekwencji nieprzyjemnego bólu.

Zasady ubierania, jeżeli chodzi o korzystanie z parku linowego, dotyczą zarówno osób dorosłych, jak i dzieci. Najmłodsi w szczególności powinni być odpowiednio przygotowani, ponieważ są oni bardziej narażeni na otarcia lub skaleczenia. Jeśli będziemy stosować się do zasad bezpieczeństwa park linowy w Jedlinie sprawi, że spędzony tam czas będzie dla nas niezapomnianą chwilą.