Lato w pełni a wraz z nim sezon na sporty wodne. Surfing, windsurfing czy kitesurfing staja się coraz bardziej popularne także w Polsce, co zawdzięczamy niewątpliwie ocieplającemu się klimatowi i coraz dłużej trwającym upałom. Jak jednak ubrać się na surfing?

Wygoda i styl mogą iść w duecie

Choć tradycyjne pianki surfingowe kojarzą się z nudnymi, czarnymi kombinezonami zasłaniającymi całe ciało, a każdy sport wodny ma swoje określone wymogi co do stroju, istnieje pewna doza swobody i wolności na jaką pozwala choćby kitesurfing. Lycra z długim rękawem to chyba jeden z lepszych przykładów modnych, stylowych i niezwykle kolorowych elementów wyposażenia każdego kitesurfera, sprawdzający się doskonale zarówno latem, jak i zimą. Rozciągliwa lycra kitesurfingowa pozwala na pełną kontrolę i sprawność ruchów górnych partii ciała, tak ważne przecież podczas pływania na desce. Materiał jest jednocześnie przepuszczalny, gwarantując swobodne oddychanie skóry i odporny na promienie UV, chroniąc ciało przed jego szkodliwym działaniem. Dodatkowo, lycra kitesurfingowa to doskonałe zabezpieczenie pianki. Ta, szczególnie przy bardzo dynamicznym operowaniu rękoma może przecierać się i niszczyć – lycra zabezpiecza ją i gwarantuje dłuższą żywotność stroju. Co jednak najważniejsze, w ciepłe dni możesz nosić ją swobodnie zamiast pianki, nie dopuszczając do przegrzania się organizmu, a jednocześnie odpowiednio go chroniąc.

A co na dół?

odzież surferskaPianki to oczywiście nie tylko ochrona dla górnej, ale i dolnej części ciała. W przypadku windsurfingu, szorty z siatką lub tak zwane boardshorty to doskonała opcja zarówno dla tych, którzy pływają w naprawdę ciepłym klimacie, jak i tych stosujących na co dzień pianki surfingowe. Kolorowe i stylowe spodenki doskonale komplementują klimat surfingowy i sprawdzają się jako modny element ubioru surfera, jednak spełniają także szereg praktycznych funkcji.

Przede wszystkim, podobnie jak w przypadku lycry kitesurfingowej, szorty z siatką sprawdzają się jako ochrona dla pianki przed przetarciami, dzięki czemu pozwalają zachować ją w dobrym stanie znacznie dłużej. Co jednak ważniejsze, szorty można z powodzeniem nosić bez pianki, gwarantując sobie przewiewność i luz, tak niezbędne podczas trzydziestostopniowych upałów. Siatka pod spodem to dodatkowy element przepuszczający powietrze i pozwalający skórze oddychać, podczas gdy wierzchnia część spodenek chroni przed promieniami słońca i jest szybkoschnąca. Spodenki do windsurfingu i wszelkich sportów wodnych konstruowane są tak, by jak najlepiej trzymały się pasa i nie zsuwały się podczas upadku do wody czy poruszania się.

O czym należy pamiętać?

Wybierając odzież surfurską, na windsurfing czy kitesurfing pamiętaj, że nawet ciepłe akweny i stosunkowo wysoka temperatura wody potrafią wychłodzić organizm podczas dłuższego kontaktu. Jeśli więc dopiero trenujesz i dość często wpadasz do wody, albo też wiesz doskonale że czeka cię ekspozycja na wiatr, pamiętaj by zabezpieczyć swoje ciało dodatkowymi warstwami. Pianki neoprenowe, wykonane z dość grubej warstwy materiału doskonale sprawdzają się właściwie przez cały sezon, jednak latem mogą okazać się zdecydowanie zbyt ciepłe. Tu właśnie do gry wchodzą pianki letnie, z krótkim rękawem, a często nawet w formie samych spodenek. Zestawienie ich z lycrą kitesurfingową czy windsurfingowymi szortami z siatką z pewnością ułatwi uprawiane sportu, zwiększy komfort cieplny organizmu i przede wszystkim ochroni cię przed szkodliwym promieniowaniem UV oraz wszelkiego rodzaju otarciami i przetarciami pianki.