Wśród różnorodnych materiałów do ogrzewania ekogroszek jest jednym z najpopularniejszych, dlatego, jeśli szukasz dobrego opału, koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Piszemy o tym, jak rozpoznać najlepszy ekogroszek, jakie cechy powinien mieć idealny materiał do ogrzewania oraz czym się ten konkretny opał charakteryzuje. Warto sprawdzić, jakie zalety ma ekogroszek, bo bardzo często zdarza się, że przez wiele lat używamy tylko takich materiałów, które dobrze znamy, a nie wiemy, że możemy je zmienić na znacznie lepsze.

ekogroszek-wroclaw

Charakterystyka ekogroszku

Prawdopodobnie nie każdy ma świadomość, że ekogroszek to opał pochodzący z węgla kamiennego. Występuje on najczęściej w formie brył o różnej wielkości, charakteryzuje się bardzo niską zawartością siarki i pozostawia znikome ilości popiołu po spaleniu. Cechą charakterystyczną tego opału jest również piec retortowy, w którym musi być spalany – wówczas spalanie zachodzi w prawidłowy sposób. Piec taki służy przez wiele lat.

Ogromną zaletą ekogroszku, która często decyduje o wyborze tego paliwa, jest ekologiczne działanie tego opału. Wydziela on bardzo mało dwutlenku węgla i siarki, a oprócz tego, jak zostało wspomniane, pozostawia po sobie naprawdę niewiele popiołu. Wszystko to sprawia, że środowisko jest nieco zdrowsze, a ludzie mieszkający wokół również nie są narażeni na nieprzyjemne zapachy, ani szkodliwe substancje. Z tego względu jest to paliwo wybierane coraz częściej.

Jak wybrać dobry ekogroszek?

Wiesz już, że ekogroszek to paliwo niezwykle wartościowe, ale jak mieć pewność, że wybierasz najlepszy ekogroszek workowany? Jedną z podstawowych kwestii jest suchość danego opału – ekogroszek powinien być jak najbardziej suchy, aby mógł się dobrze spalać w piecu. Jeśli kupujesz to paliwo w postaci workowanej, prawdopodobnie będzie ono wystarczająco suche. Lecz jeśli nie, warto sprawdzić, czy dany ekogroszek workowany jest wystarczająco suchy. Na pewno należy również zwrócić uwagę na to, aby kupować tyle ekogroszku, ile zostanie spalone i aby nie narażać zapasów na wchłanianie wilgoci znajdującej się w poszczególnych pomieszczeniach.

 

ekogroszek-workowany

Podczas wyboru ekogroszku bardzo ważne jest również zwrócenie uwagi na firmę, która go oferuje. Dlaczego? Ponieważ w ten sposób sprawdzasz jego jakość. Jeśli nie wiadomo, skąd ekogroszek pochodzi, lepiej go nie wybierać, ponieważ może być podróbką pełnowartościowego opału. Warto wiedzieć, że wiele firm otrzymuje certyfikaty potwierdzające wysoką jakość ekogroszku i warto tych oznaczeń certyfikatów szukać, aby mieć pewność, że kupuje się to, co najlepsze. Koniecznie zwróć uwagę również na to, aby kupić jednocześnie dobry i tani ekogroszek. Nie jest to paliwo bardzo drogie, dlatego warto porównać ceny, aby niepotrzebnie nie przepłacić, bo za dobrą cenę kupisz ekogroszek najwyższej jakości.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Jeśli chodzi o dodatkowe kwestie związane z tym paliwem, warto wiedzieć, że używanie go jest niezwykle łatwe i wygodne. Po pierwsze, wystarczy go uzupełniać w piecu co kilka dni, w zależności od zapotrzebowania. Dobre piece posiadają automatyczny podajnik, który dodatkowo to ułatwia. Oprócz tego ekogroszek workowany zostawia bardzo mało popiołu, co oznacza, że wystarczy ten popiół usunąć również raz na jakiś czas, nie ma potrzeby ciągłego sprzątania przestrzeni w środku, ani wokół kotła. Jeśli chcesz kupić trochę ekogroszku na zapas, przechowywanie go nie jest trudne. Z łatwością może stać w wielu miejscach, o ile nie ma tam dużej wilgoci. Kierując się tymi radami, z pewnością wybór ekogroszku workowanego będzie dla Ciebie znacznie łatwiejszy, a używanie go sprawniejsze.