Choć pogoda potrafi być kapryśna, nie da się ukryć, że sezon grillowy już się rozpoczął. Wielbiciele spędzania czasu na świeżym powietrzu w otoczeniu bliskich i spożywania potraw przygotowywanych nad paleniskiem zacierają ręce z satysfakcją.

Jest to najlepszy czas, by kupić nowy grill, który sprawi, że gotowanie i jedzenie produktów przyrządzonych na ruszcie będzie jeszcze przyjemniejsze.

Jak działa grill wahadłowy?

Grill wahadłowy to zyskująca na popularności odmiana grilla węglowego, która może stanowić atrakcyjną alternatywę dla wersji tradycyjnej. Jego konstrukcja jest bardzo prosta, przez co jest łatwy w obsłudze i lubiany przez amatorów grillowania. W wahadłowym grillu węglowym ruszt podwieszony jest na trójnogu, który rozstawia się nad misą paleniskową. Takie rozwiązanie pozwala nie tylko na przygotowanie pysznych dań, lecz także stworzenie klimatu ogniska, którego wielu osobom brakuje w trakcie użytkowania innych typów grillów.

Na rynku dostępne są różne modele grillów wahadłowych różniące się wielkością, wagą oraz budową rusztu i dodatkowymi elementami. Każdy z modeli ma też odrobinę inny wygląd, użytkownik może więc wybrać taki, który najlepiej odpowiada jego poczuciu estetyki.

Zalety węglowych grillów wahadłowych

Węglowe grille wahadłowe posiadają wiele zalet. Jedną z podstawowych jest bardzo prosta i wytrzymała konstrukcja ułatwiająca rozstawianie i ograniczająca możliwość powstawania uszkodzeń. Niezwykle przydatnym w procesie przygotowywania potraw na grillu jest mechanizm umożliwiający regulację wysokości rusztu. Można go podnosić i opuszczać wedle uznania, dzięki czemu istnieje opcja dopasowania stopnia wysmażenia potraw w zależności od jej typu i upodobań osoby jedzącej.

Kolejną zaletą jest to, że grill węglowy wahadłowy daje poczucie spędzania czasu przy ognisku przy równoczesnym braku niebezpieczeństwa wystąpienia pożaru. Jest to możliwe przez umieszczenie materiału opałowego w misie, która chroni podłoże i najbliższą okolicę przed działaniem płomieni.

Dodatkowe cechy węglowych grillów wahadłowych 

Grille tego typu zajmują mniej miejsca od tradycyjnych grillów węglowych, dzięki czemu są znacznie łatwiejsze w przechowywaniu. Nowoczesne modele posiadają w zestawie ochronne płyty zabezpieczające podłoże przed wysokimi temperaturami, co chroni roślinność w wypadku rozstawienia grilla na powierzchni trawiastej. Niektóre grille wahadłowe wyposażone są ponadto w podwójny ruszt i boczne półki, które ułatwiają przyrządzanie potraw oraz stwarzają miejsce do trzymania przyborów i przypraw.

Wielkość misy paleniskowej oraz powierzchni grillowania zależy od modelu – na rynku dostępne są urządzenia duże, umożliwiające przygotowanie posiłku nawet dla dwunastu osób oraz konstrukcje mniejsze, wystarczające dla sześciu osób. Grille wahadłowe różnią się także pod względem wagi, która waha się od pięciu do dwudziestu kilogramów.

Podłoże grilla wahadłowego

Gdzie sprawdzi się grill węglowy wahadłowy?

Węglowy grill wahadłowy sprawdzi się dla osób ceniących sobie nowoczesne rozwiązania i lekką, fantazyjną konstrukcję o wysokich walorach estetycznych. Doskonale nadaje się do ogrodu zarówno w formie paleniska rozstawionego na stałe, jak i w wersji przenośnej, w zależności od modelu. Duże, cięższe konstrukcje to idealny wybór do przydomowego ogrodu, w którym grill znajdzie stałe miejsce i będzie stanowił element nie tylko użytkowy, ale również ozdobny.

Konstrukcje lekkie o mniejszym ruszcie wspaniale nadają się do okazjonalnego rozstawiania w małym ogrodzie z brakiem stałego miejsca do grillowania, jak i do zabierania w podróż i użytkowania podczas podmiejskich wypadów weekendowych. Wahadłowy grill węglowy sprawdzi się ponadto w wypadku osób, które chcą przygotować jedzenie dla dużej ilości gości jednocześnie.

Przygotowanie ogrodu do ustawienia i rozpoczęcia korzystania z węglowego grilla wahadłowego

Dzięki misie paleniskowej i płycie ochronnej zabezpieczającej podłoże przed działaniem wysokich temperatur węglowy grill wahadłowy jest bezpieczny i nie wymaga specjalnego przygotowywania stanowiska. Mimo sprawianych pozorów, konstrukcja urządzenia jest niezwykle stabilna i sprawdza się nawet na nierównym podłożu. W celu zapewnienia maksymalnej stabilizacji warto zdecydować się na model o większej wadze. Ustawiając węglowy grill wahadłowy należy więc pamiętać wyłącznie o tym, by miejsce było osłonięte od wiatru.

Węglowy grill wahadłowy to doskonała propozycja dla wszystkich amatorów grillowania. Przyrządzanie potraw na ruszcie jeszcze nigdy nie było tak proste i stylowe.