Systemy fotowoltaiczne ostatnimi czasy zyskały bardzo na popularności. Bardzo wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie we własnym domu i coraz częściej widuje się dachy budynków jednorodzinnych, które posiadają zainstalowane panele słoneczne.

Fotowoltaika – nowoczesne i ekologiczne rozwiązanie dla domów jednorodzinnych

Fotowoltaika niezmiernie szybko się rozwija i o branży tej słyszał już chyba każdy. Panele słoneczne umożliwiają wytworzenie energii elektrycznej, dzięki czemu pozwalają na znaczne obniżenie miesięcznych rachunków. System fotowoltaiczny jest w stanie w pełni zaopatrzyć gospodarstwo domowe w energię, którą można ogrzać całe mieszkanie, jak i wodę. Panele słoneczne wytwarzają prąd, który jest niezbędny w każdym domu – aktualnie większość urządzeń działa na energię elektryczną, a opłaty za nią stale rosną. Doskonałą alternatywą, która jest niezwykle nowoczesnym rozwiązaniem, to inwestycja w panele fotowoltaiczne, które są bardzo ekonomiczne i opłacalne. W dodatku fotowoltaika jest w pełni ekologiczna – panele słoneczne pobierają energię prosto ze słońca, które jest jednym z największych źródeł ciepła na naszej planecie. Inwestycja w ten system jest strzałem w dziesiątkę i dzięki niej można znacząco obniżyć koszty rachunków, jak i chronić naszą planetę przed postępującą degradacją.

instalacje fotowoltaiczne dla domu

Pożary paneli fotowoltaicznych – czy jest się czego obawiać?

O fotowoltaice słyszy się na każdym kroku – jedni są nią zachwyceni, inni mają sceptyczne podejście. Wiele osób opowiada się przeciwko panelom słonecznym, gdyż co jakiś czas mówi się o pożarach tych urządzeń. Dlaczego tak się jednak dzieje i czym pożary paneli fotowoltaicznych są spowodowane? 

Odpowiedź jest prosta – większa ilość działających instalacji fotowoltaicznych ma wpływ na wzrost ilości występowania awarii, np. pożarów paneli słonecznych. Według ekspertów sytuacje te są incydentalne i zdarzają się niezwykle rzadko. Jak z każdym innym pracującym systemem zdarzają się wypadki, jednakże ryzyko pożaru paneli fotowoltaicznych jest naprawdę niewielkie. Najczęściej sytuacje te mają miejsce, gdy system fotowoltaiczny został nieprawidłowo zainstalowany. Zazwyczaj zdarza się to, gdy panele zostały zamontowane niezgodnie z obowiązującymi normami technicznymi, jakościowymi lub przeciwpożarowymi – ma to miejsce przy nieprawidłowym dokręceniu śrub, źle wykonanych rozdzielnicach, niepoprawnym zaprojektowaniu paneli lub podczas zastosowania złego sposobu ich montowania. Ponadto na wywołanie pożaru mogą wpłynąć źle doprowadzone przewody, brak uziemień lub nieprawidłowe połączenia w systemie. 

montaż instalacji fotowoltaicznych

Inną przyczyną, która może spowodować pożar paneli fotowoltaicznych, są czynniki zewnętrzne. Najczęściej są to wyładowania atmosferyczne – burze z piorunami. Sytuacja ta zdarza się niezwykle rzadko i pożary spowodowane czynnikami zewnętrznymi w Polsce są prawie niemożliwe. 

Jak zapobiec pożarom paneli fotowoltaicznych?

Jedynym sposobem, który pozwoli na zminimalizowanie ryzyka pożaru paneli słonecznych niemalże do zera, jest wybranie profesjonalnej firmy, która specjalizuje się w  montażu paneli fotowoltaicznych. Niezwykle istotny jest dobór systemu odpowiednio do typu dachu i prawidłowe jego zainstalowanie. Ważne, aby tym procesem zajęli się profesjonalni technicy, którzy wykonają projekt i odpowiednio zamontują panele fotowoltaiczne. Niezmiernie istotna jest precyzja, która wiąże się z zachowaniem odpowiednich zasad technicznych, które powinny zostać spełnione. Prawidłowe zainstalowanie systemu fotowoltaicznego jest kluczowe, aby działał on prawidłowo – wówczas jest o wiele mniejsze ryzyko ewentualnych awarii, podczas jego pracy. Panele słoneczne są zakupem długoterminowym, dlatego tylko odpowiednie zamontowanie systemu pozwoli na jego bezawaryjną i długoletnią żywotność. Bardzo istotne jest zatem wybranie firmy, która posiada doświadczenie w instalacji systemów fotowoltaicznych. Tylko profesjonaliści są w stanie zapewnić odpowiedni projekt i montaż. Prawidłowo zainstalowane panele fotowoltaiczne są gwarancją niezawodności i zadowolenia klienta.