Wymagania, jakie narzuca nam współczesny pęd cywilizacyjny powodują, że żyjemy w bezustannym stresie. Nasza aktywność fizyczna – oczywiście nie u wszystkich – spada do minimum i ogranicza się do wstania z łóżka, by zaraz potem wsiąść do auta, a następnie spędzić większość dnia   w pozycji siedzącej za biurkiem. A po powrocie z pracy zalegamy na kanapie, żeby „ odpocząć”.

Kręgosłup dużo zniesie, ale ma również granice swojej wytrzymałości… Kiedy już ma dość, reaguje bólem i zmęczeniem. I co wtedy? Najczęściej łykamy po prostu tabletki przeciwbólowe, te ogólnodostępne, bez recepty. Jeśli działają słabo- lub wcale, ruszamy do lekarza. Zazwyczaj otrzymujemy wtedy specyfiki przeciwzapalne, rozkurczowe, zalecenia, by więcej się ruszać, nie stresować, chodzić na różnego rodzaju zabiegi, czasem lekarz zauważy, że warto byłoby zrzucić parę kilogramów…

Endoskop
Źródło: wikimedia.org

Takie działania najczęściej pozwalają na  odzyskanie swobody ruchów, jednak  istnieje grupa pacjentów (np. z dużymi zmianami zwyrodnieniowymi), dla których ratunkiem może być tylko zabieg operacyjny. Jeszcze 15-20 lat temu operacja uwalniająca od bólu kręgosłupa lub chociażby redukująca ten ból do minimum nierozerwalnie połączona  była      z koniecznością rozległej ingerencji w tkanki, mięśnie i więzadła, pozostawiała szereg blizn   i przykurczy, a pacjent wymagał długotrwałej rehabilitacji.

Obecnie medycyna oferuje zabiegi, które przy bardzo małej inwazyjności w struktury ciała pozwalają na szybkie przywrócenie sprawności i maksymalną redukcję lub nawet całkowite wyeliminowanie bólu.

Nowoczesna metoda endoskopowa.

 To metoda, która wykorzystując najnowocześniejsze narzędzia medyczne, tzw. endoskopy pozwala na przeprowadzanie szybkich (trwających około godziny) zabiegów uwalniających ludzi od  dolegliwościami bólowymi ze strony kręgosłupa.

Endoskop to podłączona do monitora elastyczna, bardzo cienka rurka wyposażona w specjalistyczną kamerę  i źródła światła, która wprowadzana jest przez niewielkie nacięcie w skórze i rozwarstwione mięśnie do wnętrza ciała i kręgosłupa.

Za jego pomocą lekarz, w zależności od potrzeb,  może np. wstawić implant lub odbarczyć nerw.

Metoda endoskopowa jest doskonałą alternatywą dla tzw.    „ operacji tradycyjnych”.

Jak podaje klinika KCM: Pozwala na zminimalizowanie uszkodzeń  tkanek ciała,  bardzo szybki powrót pacjenta do zdrowia i sprawności, ogranicza ryzyko ewentualnych powikłań pooperacyjnych i ilość utraconej w trakcie zabiegu krwi.

Czy można wykonać taki zabieg w ramach NFZ?

Tak, ale należy liczyć się z faktem, że na taki  innowacyjny zabieg przyjdzie nam raczej czekać kilka lat, ponieważ w Polsce można go wykonać tylko w kilu miejscach (listę placówek można znaleźć w Internecie). Gdy wyczerpany zostanie limit zabiegów refundowanych, możemy zdecydować się na wersję płatną, ale wówczas przyjdzie nam zapłacić sporą sumę (ceny wahają się od 7 do 12 tysięcy złotych).