Aby obuwie nie straciło walorów estetycznych i służyło jak najdłużej, niezbędna jest właściwa pielęgnacja – nawilżanie skóry, odżywianie, a także impregnacja. Zastanawiasz się, jak przedłużyć żywotność ulubionej pary butów? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, czym kierować się przy wyborze środków do pielęgnacji i ochrony oraz jak ich używać.

Pielęgnacja obuwia – od czego zacząć?

Częstotliwość konserwacji zależy od rodzaju skóry, pory roku, pogody oraz od tego, jak często użytkuje się daną parę obuwia. Pielęgnację należy rozpocząć od czyszczenia powierzchniowego. Przy użyciu wilgotnej szmatki usuwa się wszelkie zabrudzenia z kurzu, błota lub soli. Następnie, na osuszoną powierzchnię buta nakłada się cienką warstwę pasty, przeznaczonej do konkretnego rodzaju materiału – skóry naturalnej, lakierowanej, nubuku, zamszu, itp. Do skór gładkich poleca się pastę do butów na bazie naturalnych wosków. Nakłada się ją na oczyszczoną powierzchnię buta, po czym pozostawia do wyschnięcia, a na sam koniec poleruje.

Środki do pielęgnacji obuwia – rodzaje

Wysokiej jakości środki do pielęgnacji obuwia powinny mieć w składzie naturalne tłuszcze, które przeciwdziałają przesuszaniu oraz przemakaniu. Coraz bardziej popularne są kremy z woskiem pszczelim i lanoliną, które od lat ma w swojej ofercie marka Kazar. Nie tylko natłuszczają skórę, ale także nadają jej elastyczność i połysk. Można używać je do obuwia wykonanego ze skór gładkich, naturalnych, jak i syntetycznych.

W sezonie jesienno-zimowym bardzo ważne jest zabezpieczenie obuwia przed wodą oraz wilgocią. Używa się do tego środków impregnujących w sprayu, które zapobiegają absorpcji wilgoci, a ponadto chronią materiał przed zabrudzeniem. Przed użyciem należy wstrząsnąć pojemnik i rozpylać spray w odległości ok. 20 cm, po czym odstawić buty do wyschnięcia. Jeśli chodzi o środki w aerozolu, ciekawą alternatywą dla tradycyjnej pasty do butów jest spray nabłyszczający. Oprócz tego, że nadaje połysk, chroni skórę przed pękaniem oraz przenikaniem wody. Może być używany zamiast impregnatu.

Nubuk oraz zamsz wymagają specjalistycznej pielęgnacji. Ze względu na delikatną strukturę, oba materiały są bardzo podatne na zabrudzenia oraz wilgoć. Do konserwacji tego rodzaju obuwia dobrze używać specjalistycznej pianki czyszczącej lub sprayu, który nie tylko odnawia kolor, ale także chroni przed plamami oraz działaniem wilgoci.

Warto wiedzieć

Jeżeli chcesz jak najdłużej cieszyć się z użytkowania ulubionej pary butów, warto stosować się do kilku podstawowych wskazówek:

  • Zużyte wkładki w butach wymieniaj na nowe.
  • Dobieraj środki konserwujące do konkretnego rodzaju skóry.
  • Przed pierwszym użyciem zaimpregnuj nowo zakupione buty.
  • Dbaj o prawidłowe przechowywanie butów, których aktualnie nie nosisz.
  • Pamiętaj o rozsznurowaniu butów przed założeniem oraz przy zdejmowaniu.
  • Jeżeli przemoczysz buty, susz je w temperaturze pokojowej, z dala od źródła ciepła.

Zastanawiasz się na jaki środek do konserwacji i czyszczenia obuwia się zdecydować? Marka Kazar oferuje szeroką gamę produktów, z którymi możesz zapoznać się online:

http://www.kazar.com/pl/sklep/pielegnacja


Grafika: kazar.com