Czym jest CB radio? – Jest to specjalne urządzenie, z którego korzystają kierowcy. Dzięki niemu, możemy szybko i sprawnie wymieniać się informacjami na temat wydarzeń na drogach. W CB radiu, możemy usłyszeć o utrudnieniu na drogach, korkach czy wypadkach.
Często CB radio może być odpowiednim urządzeniem, które posłuży nam do wezwania szybkiej pomocy. Warto jednak dodać, że należy umieć korzystać z niego w prawidłowy sposób. Poniżej wymieniamy sposoby, które pozwolą nam nie tylko łatwo i sprawnie korzystać z CB radia, ale i nie utrudniać wymianie informacji pomiędzy innymi kierowcami.
Zasady korzystania z CB radia
Po pierwsze – CB radio, pomimo swej nazwy, nie służy do słuchania muzyki lub wiadomości. Musimy zatem być pewni, czy kanał, z którego korzystamy jest wolny. Dodatkowo, istotne jest zadbanie o to, by nasza łączność nie została przerwana ani na chwilę. Należy więc upewnić się, że cały mechanizm działa jak należy.
Drugą, istotną zasadą korzystania z CB radia, jest przestrzeganie tzw. zasady simplex. Oznacza ona, iż na danym kanale może mówić tylko jedna osoba w konkretnym momencie.
CB radio, w znacznej większości przypadków, posiada 40 kanałów. Który z nich jest najczęściej wykorzystywany? – Otóż, polscy kierowcy (i nie tylko) najczęściej korzystają z kanału nr 19.
Warto dodać, że CB radio nie służy do odbywania dłuższych rozmów. Wszystkie wskazówki i informacje muszą być więc przekazywane krótko i zwięźle. Często, użytkownicy radia powtarzają dwukrotnie swoje informacje.
W dzisiejszych czasach niemalże każdy zawodowy kierowca posiada na wyposażeniu pojazdu CB radio. Uważa się, że jest to nierozłączny element pracy kierowcy. Jeżeli jeździsz zawodowo autem osobowym, busem, ciężarówką lub autobusem i potrzebujesz dobrego CB radia to zachęcamy do sprawdzenia oferty sklepu Kajtech.
Rodzaje kanałów
Jednak kanał 19 nie jest jedynym, z którego korzystają kierowcy. Służy on głównie do przekazywania informacji o utrudnieniu na drogach, wypadkach, korkach czy kontrolach policyjnych. Równie znanym, jest kanał nr 28, czyli tzw. kanał wywoławczy.
Jest to kanał ogólny, na którym nie należy rozmawiać . Jest on od tego, by kierowcy spotykali się na nim, by móc przejść na inny, wolny kanał. Z kolei kanał 9 służy do wzywania pomocy medycznej oraz służb ratunkowych.
Warto również pamiętać, że nasze rozmowy i wskazówki mogą usłyszeć wszyscy kierowcy nie tylko na polskich drogach, ale także i za granicami naszego kraju.
Dlatego szczególnie istotną wskazówką do prawidłowego korzystania z CB radia, jest odpowiednie słownictwo oraz kultura i słuchanie siebie nawzajem. Rolą CB radia jest przekazywanie różnych pomocnych informacji, a czasem niesienie pomocy. W tym celu, musimy więc być szczególnie uważni.
Kierowcy, korzystając z CB radia, nie zwracają się do siebie nawzajem na ‘pan/ pani’. Wówczas, stosuje się raczej zwrot ‘kolego/ koleżanko’. Ciekawy jest również sposób, w jaki można włączyć się do rozmowy.
Otóż, aby zacząć rozmawiać, należy użyć zwrotu ‘BREAK’. Osoby, które prowadzą, muszą szybko dopuścić ‘brejkującego’ kierowcę do głosu, mówiąc ‘daj/ proszę brek’. Jednak w sytuacji, gdy na obecną chwilę nie można przerwać rozmowy, używane są zwroty takie jak ‘zaczekaj brek’.
Zwrot, który ma bezwzględne pierwszeństwo, to ‘RATUNEK’. Trzeba jednak pamiętać, że nie można nadużywać ani zwrotu ‘BREAK’, ani ‘RATUNEK’.
Popularne zwroty
Istnieje wiele haseł, jakimi szczególnie często posługują się kierowcy na drogach. Korzystając z CB radia, dość często będziemy mogli usłyszeć zwroty zarezerwowane dla konkretnych sytuacji. Przykładowo, Mobil, to samochód, który jest wyposażony w CB radio.
Często można również usłyszeć przeróżne określenia na kontrole policyjne. Są to np. federalni, misie z suszarką, miśki, niebiescy, gumisie czy pieczarki.
Z kolei, dość znanym określeniem na Inspekcję Transportu Drogowego, określa się mianem ‘krokodyli’. ‘Suszarka’, albo ‘patelnia’, oznacza radar ręczny. Niekiedy, kierowcy stosują określenie ‘mierzyć temperaturę’, ‘miśki na hulajnogach’ czy ‘miśki na odkurzaczach’ – zwroty te odnoszą się do policjantów na motocyklach.
Warto również dodać, że również konkretne modele samochodów mają swoje określenia. Na przykład, ciężarówka MAN to popularny ‘Maniek’, Jelcz to ‘Jelonek’, Scania to ‘Skakanka’, a Renault, nazywany jest potocznie ‘Renią’.