Choć operacja zaćmy jest mało inwazyjna i pozwala na opuszczenie szpitala jeszcze tego samego dnia, rekonwalescencja po zabiegu może trwać znacznie dłużej. Oko to wrażliwy narząd, który najłatwiej porównać do otwartej rany nieustannie wystawionej na czynniki środowiskowe. Nie można więc dziwić się, że po operacji usunięcia zaćmy konieczne będzie zachowanie szczególnej ostrożności i sumienne stosowanie się do wszelkich zaleceń lekarza. Operacja to tylko pierwszy krok do zdrowia – o tym, czy oko dobrze się zaleczy decyduje również pacjent. Jak należy postępować po zabiegu usunięcia zaćmy?
Przebieg zabiegu
Świadomość czynności wykonywanych przez lekarza podczas zabiegu usunięcia zmętniałej soczewki i wstawienia w jej miejsce nowej to pierwszy krok do zrozumienia jak istotne jest zachowanie po operacji wszelkich środków ostrożności. Sama operacja zaćmy jest niemalże bezbolesna i nie trwa zwykle dłużej niż 30 minut – podaje OneDayClinic, klinika wykonująca ponad 300 operacji zaćmy każdego miesiąca.
Operacja odbywa się w znieczuleniu miejscowym, a więc pacjenci zgłaszający się na umówioną wizytę potrzebują jedynie zgody na zastosowanie znieczulenia od swojego lekarza rodzinnego oraz oczywiście odpowiedniego skierowania na zabieg. Podczas operacji lekarz nacina oko tworząc mały, 2,2 milimetrowy otwór, przez który rozbija i usuwa zmętniałą soczewkę metodą fakoemulsyfikacji, a następnie wstawia w jej miejsce nową. Po wstawieniu soczewki operacja jest już właściwie zakończona, gdyż rany po mikroskopijnym cięciu nie wymagają szwów. Lekarz zakleja oko pacjenta specjalnym opatrunkiem, by uchronić je przed zanieczyszczeniem i zatarciem. Pacjent jest gotowy do opuszczenia szpitala i może udać się do domu lub pozostać w hotelu w pobliżu szpitala celem stawienia się na badanie kontrolne w dniu następnym.
Tuż po operacji
Pierwsze dni, a nawet godziny po operacji usunięcia zaćmy są bez wątpienia najważniejsze. Po zabiegu lekarz zaklei oko specjalnym opatrunkiem, który ochroni je przed kurzem i zanieczyszczeniami na zewnątrz. Opatrunek powinien pozostać na oku przez 24 godziny i zostać zdjęty przez pielęgniarkę przed badaniem kontrolnym w dniu następnym. Ważne, by nie podejmować się samodzielnego zdejmowania opatrunku – czynność ta powinna być wykonana w przeznaczonym do tego celu sterylnym pomieszczeniu w celu uniknięcia jakiegokolwiek zagrożenia bakteryjnego.
Podczas pierwszych godzin po operacji, ale również już po powrocie do własnego domu, pacjentom zaleca się przede wszystkim odpoczynek. Warto pamiętać, by w pierwszych tygodniach unikać przeciążania się, gwałtownego schylania oraz spania na brzuchu oraz operowanej stronie. Unikanie przemęczenia to najlepszy sposób na to, by nie nastąpił gwałtowny wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego, które dla zoperowanego oka może być niezwykle niebezpieczne. Warto jednak zaznaczyć, że dzięki postępowi medycyny i nowoczesnym metodom operowania zaćmy, pacjenci szybko dochodzą do formy – całkowite rezygnowanie z podstawowych czynności i codziennych zajęć nie jest konieczne, a wręcz nie wskazane. Zdrowy tryb życia w połączeniu z ostrożnością to ekspresowa droga do zdrowia.
O czym jeszcze warto pamiętać po operacji usunięcia zaćmy? Pacjent po zabiegu zostaje odesłany do domu z konkretnymi wytycznymi od lekarza prowadzącego zabieg. Wytyczne te mogą różnić się z uwagi na stan zdrowia poszczególnych pacjentów oraz inne choroby, na które mogą cierpieć. Zawsze jednak wśród zaleceń znajdą się krople przeciwzapalne, które należy stosować zgodnie z zapisem na recepcie. Krople te mają za zadanie zminimalizować obrzęk w operowanym oku, pozwalając w ten sposób na szybie dojście oka do zdrowia. Ponadto lekarz może zalecić stosowanie kropli z antybiotykiem, aby zapobiec ewentualnej infekcji oka. Oko po operacji będzie prawdopodobnie swędziało, jednak pod żadnym pozorem nie należy go pocierać – jeśli swędzenie utrzymuje się zbyt długo, konieczne będzie zgłoszenie się do prowadzącego lekarza okulisty.
Kobiety przechodzące zabieg usunięcia zaćmy powinny pamiętać też, by przez co najmniej kilka, a nawet kilkanaście dni bezwzględnie unikać makijażu oka. Niebezpieczne związki zawarte w kosmetykach i konieczność ścierania kosmetyków wieczorem mogą spowodować groźne dla operowanego oka podrażnienia, prowadzące często do znacznie trudniejszych komplikacji.