Specjaliści alarmują, że studia medyczne w Polsce wciąż prezentują niekorzystny stosunek nauczania teorii do realizowania praktycznych zajęć, które przygotowują młodych lekarzy do interakcji z pacjentami. Wielu medyków zastanawia się, jak zwiększyć swoje umiejętności w zakresie stosowania nowoczesnych metod diagnostyki i leczenia lub pracy na zaawansowanym sprzęcie.

Kolejną motywacją do poszerzania kwalifikacji medycznych może być chęć zdobycia zatrudnienia w prywatnej, oferującej wyższe płace przychodni zdrowia. Czasem tak samo ważna jest ucieczka przed rutyną, w którą można popaść, spędzając kilka godzin dziennie w tym samym gabinecie. Niektórzy uważają również, że lekarz powinien stale się dokształcać, ponieważ medycyna nie przestaje się rozwijać.

Obowiązek doskonalenia zawodowego i punkty edukacyjne

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 października 2004 roku w sprawie sposobów dopełnienia obowiązku doskonalenia zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów nakłada na lekarzy i stomatologów obowiązek nieustannego poszerzania swojej wiedzy i umiejętności. By wywiązać się z tego obowiązku, należy zdobyć w okresie rozliczeniowym liczącym czterdzieści osiem miesięcy (czyli trzy lata kalendarzowe) minimum 200 punktów edukacyjnych. Niedopełnienie opisywanej powinności zostaje każdorazowo odnotowywane w okręgowym rejestrze lekarzy.

Jak dentyści i lekarze zdobywają punkty edukacyjne? Są one przyznawane za udział w kursach, szkoleniach, konferencjach i zjazdach oraz za odbywanie praktyk. Podnoszenie kwalifikacji medycznych jest zatem nie tylko czynem godnym pochwały, ale także koniecznością wpisaną w praktykowanie zawodu lekarza.

Sposoby na poszerzenie medycznych horyzontów

Do doszkalania się w wykonywanym zawodzie warto podejść z pomysłem. Ważne jest, by korzystać nie tylko z możliwości, które gwarantują nam punkty edukacyjne, ale planować swój rozwój w spójny i zorientowany na dobro pacjenta sposób. Oto kilka inspiracji:

Prenumerata czasopism medycznych

Według Wikipedii w Polsce funkcjonuje aż siedemdziesiąt pięć specjalistycznych czasopism medycznych. Ich ideą jest przedstawianie najnowszych doniesień ze świata medycyny, prezentowanie wyników badań i ciekawych przypadków klinicznych. Zapoznając się z tymi treściami zyskujemy aktualną wiedzę i szersze spojrzenie na prezentowaną przez nas gałąź medycyny.

Udzielanie się na forach medycznych

Medycy nierzadko jednoczą się w tematycznych grupach na Facebooku lub na forach internetowych. To miejsca, w których zdecydowanie warto być obecnym. Dochodzi tam do stymulującej intelektualnie wymiany doświadczeń i dyskusji na interesujące tematy. Z pewnością znajdziesz tam również wiele ogłoszeń o ciekawych wydarzeń adresowanych do Twojej grupy zawodowej.

Udział w webinarach

Webinar to nic innego jak seminarium prowadzone na żywo za pośrednictwem Internetu. Jego organizatorzy mogą wykorzystać na przykład platformę Zoom. Korzystając z webinarów, możesz wyszukiwać interesujące Cię panele, nie martwiąc się o konieczność dojazdu w dalekie miejsce. Uczestnictwo w wykładzie na własnej kanapie z kubkiem ulubionej kawy to olbrzymia wygoda. Internetowe seminaria są interaktywne i zapewniają możliwość zadawania pytań prowadzącym.

Szkolenia i kursy dla medyków

Rewelacyjnym narzędziem zdobywania nowych kompetencji medycznych kursy i szkolenia. Oferują one wiedzę z określonej konkretnie dziedziny, która najbardziej interesuje Cię jako kierunek zawodowego rozwoju. Organizatorzy kursów i szkoleń to zazwyczaj osoby doświadczone nie tylko w medycynie, ale i w dydaktyce, dzięki czemu przedstawiają wiedzę w przyswajalny sposób.

Dobrym przykładem jakościowych szkoleń dla medyków może być oferta Fundacji Medelight, którą znajdziesz na stronie https://medelight.pl. Celem Medelight jest poszerzanie horyzontów zawodowych zarówno lekarzy, jak i studentów medycyny. Podczas organizowanych przez nią kursów, nie tylko poszerzysz swoją wiedzę, ale będziesz mieć także szansę odpocząć w myśl zasady work-life balance. Nie zapomnij też wykorzystać możliwości nawiązania wartościowych kontaktów w branży.

Jedną z najbardziej pożądanych umiejętności wśród lekarzy jest profesjonalna obsługa sprzętu diagnostycznego i wnikliwa interpretacja jego odczytów. W odpowiedzi na tę potrzebę Fundacja Medelight przygotowała kursy ultrasonografii. Ze specjalistycznych kursów USG mogą skorzystać zarówno lekarze pierwszego kontaktu, jak i ortopedzi oraz okuliści. W cyklu szkoleń Rusz Głowicą znajdują się bowiem między innymi:

  • Kurs USG tarczycy;
  • Kurs USG jamy brzusznej;
  • Kurs USG stawów;
  • Kurs USG gałki ocznej i oczodołu.