Oczywistym wydaje się fakt, że każdy pracownik, ale także i uczeń musi posiadać stanowisko pracy. Dla żaków jest nim biurko, dla dentystów profesjonalnie wyposażony gabinet stomatologiczny, a dla architektów pracownia architektoniczna. Każda musi mieć odpowiednią przestrzeń do wykonywania w jaki najowocniejszy sposób swoich obowiązków. Każdy na pewno zdaje sobie sprawę, że gabinety stomatologiczne są stacjonarne, jeszcze nikt nie wymyślił mobilnego miejsca pracy dentysty. Wszystko jednak przed nami.
Zacznijmy od podstaw – elementy wyposażenia
Czego jednak nie udało się dokonać w stomatologii, udało się na pewno w budownictwie. A wszystko za sprawą tego, że pracownia architektoniczna może być zorganizowana tam, gdzie jej właśnie trzeba. Oczywiście dobrze jest, aby każdy architekt posiadał swoje stacjonarne biuro, gdzie ze spokojem mógłby tworzyć własne projekty, są jednak sytuacje ekstremalne, które wymagają pełnego zorganizowania w każdych warunkach. Wypada jednak zacząć w jaki sposób winno być urządzone biuro architekta. Przede wszystkim musi się w nim znaleźć biurko, takie duże- naprawdę bardzo duże, bo trzeba na nim pomieścić całkiem sporo rzeczy: od wszelkie maści przyborów piśmienniczych, przez zwoje papierów, do komputera, liniałów i tak dalej. Dodatkowo samo rysowanie projektów wymaga odpowiedniego miejsca do ich wykonania, gdyż niejednokrotnie wykonywane są one na papierze o rozmiarze większym niż duży blok szkolny. A na to trzeba sporej powierzchni.
Znajdź również miejsce na dodatki
Wspomniane zostało, że na stole znajdującym się w pracowni architektonicznej powinno być miejsce na komputer, dlatego od razu ważne jest, aby zaznaczyć, że do wykonywania projektów wymagany jest program komputerowy, który obowiązkowo trzeba zainstalować na służbowym sprzęcie. Wracając jednak do pracowni, każdy architekt koniecznie musi pamiętać o odpowiednim oświetleniu- nie chodzi wyłącznie o moc żarówki, ale także o taką lampę, która obejmie swym zasięgiem cały obszar, na którym wykonywany jest projekt, a przy tym nie będzie zawadzać przy wykonywaniu pracy. Zatem zwyczajna, biurowa lampka całkowicie odpada. Jak radzi nam architekt Design Atelier – pracownia architektoniczna powinna zawierać również wszelkiej maści regały, pułki z teczkami i segregatorami oraz szuflady. Dzięki temu w biurze nie będzie wrażenia nieładu, gdyż wszystkie pomoce łatwiej uda się poukładać w odpowiednie sfery. I z racji tego, że praca architekta jest w zasadzie siedząca, powinien on zadbać, by jego gabinet wyposażony był w odpowiedni, ergonomiczny fotel. Praca dzięki temu stanie się dużo przyjemniejsza, a kręgosłup na pewno nie będzie zanadto obciążony. Tyle w kwestii wyposażenia.
Wracając do punktu wyjścia można na podstawie tego opisu dojść do wniosku, że utworzenie mobilnej pracowni architektonicznej nie powinno sprawiać problemu. Zatem, jeśli praca odbywa się gdzieś w plenerze, dobrze jest mieć w zanadrzu jakieś biurko (odpowiednio mniejsze) i przybory piśmiennicze, które w łatwy sposób będzie można załadować w razie potrzeby do samochodu. Z takim wyposażeniem praca na świeżym powietrzu nie będzie tak przerażająca, a może być to całkiem miła odmiana.