Po kilkunastu, a czasem nawet po kilku miesiącach starań o upragnione dziecko mężczyzna może zacząć zastanawiać się, czy wszystko z nim w porządku. Choć na zapłodnienie czasem trzeba poczekać to wątpliwości, co do płodności obu partnerów są uzasadnione i powinny być sprawdzone. W przypadku mężczyzny jest to proste i nieinwazyjne, a pierwszy test można wykonać w domu.

Domowy test nasienia

Zanim udamy się do lekarza warto za kilkadziesiąt złoty zakupić domowy test nasienia, który w kilkanaście minut rozwieje nasze wątpliwości. Jego cena jest nieporównywalnie niższa niż koszt wizyty i badania w wyspecjalizowanej klinice, więc jest dobrym wyborem jako pierwsza rzecz, która możemy zrobić.

Warto zaznaczyć, że w przypadku testu domowego tak naprawdę sprawdzamy ilość plemników nasieniu mężczyzny. Ich ilość jest kluczowa do poczęcia, jednak nie jest jedynym czynnikiem, jaki na to wpływa po stronie partnera.

Popularne testy porównują ilość plemników do ogólnie przyjętej normy ustalonej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) na poziomie >15 milionów plemników na każdy mililitr spermy. Wynik pozytywny będzie więc oznaczał wynik powyżej normy, negatywny zaś poniżej. Testy dostępne w aptece mają wiarygodność na poziomie około 97%, a więc są naprawdę wiarygodne.

Należy postępować zgodnie z instrukcjami umieszczonymi na ulotce dołączonej do testu, jednak podstawową zasadą jest wykonanie go w odpowiednim, kilkudniowym odstępie od ostatniego wytrysku. Wyniki są niemal natychmiastowe. Warto jednak powtórzyć test, aby mieć całkowitą pewność, że na jego rezultat nie wpłynął na przykład alkohol spożywany w ciągu kilku dni przed testem czy mniej zdrowa dieta.

Zarówno w przypadku pozytywnego wyniki, jeśli nadal nie dochodzi do poczęcia, jak i negatywnego może okazać się potrzebna wizyta u specjalisty

Badania krwi

Innym testem, który możemy przeprowadzić bez zalecenia lekarza to morfologia krwi. Niedobory składników mineralnych, witamin czy kwasów tłuszczowych mogą zmniejszać szanse na poczęcie. W przypadku mężczyzn nie jest również dobry nadmiar żelaza, które odkłada się w narządach, w tym w jądrach i wpływa negatywnie na produkcję nasienia. Nieprawidłowe wyniki są zawsze wskazaniem do konsultacji andrologiem bądź urologiem.

Wizyta u lekarza

Jeśli domowy test wykazał nieprawidłowości, bądź wręcz przeciwnie – wszystkie wyniki badań są w porządku a nadal nie dochodzi do poczęcia zalecana jest wizyta u lekarza, najlepiej w klinice specjalizującej się w leczeniu niepłodności. Lekarz na pewno powtórzy badanie spermy, jednak w warunkach laboratoryjnych można będzie zbadać więcej jej właściwości. Specjaliści przyjrzą się więc nie tylko liczebności plemników, ale także ich kształtowi, szybkości z jaką się poruszają, lepkości, a nawet kolorowi i zapachowi.

płodność u mężczyzny

Wszystkie te czynniki mogą wpływać na jakość spermy, a więc na płodność mężczyzny. Lekarz również może ponownie zlecić badania krwi pogłębiając diagnostykę w kierunku witamin i minerałów, które najbardziej wpływają na problem, z którym boryka się pacjent.

Genetyka

Jeśli para nadal bezskutecznie stara się o potomstwo specjalista może zlecić badania genetyczne. W przypadku mężczyzn niepłodność powodować może mutacja w genie CFTR. To ten sam gen, który odpowiada za mukowiscydozę i w kontekście starania się o dziecko powoduje produkcję podobnego śluzu, jednak nie w płucach, jak u chorych na mukowiscydozę, a zatykającego nasieniowody. Nie jest to częsta mutacja, jednak dla pewności warto również sprawdzić nasze genetyczne uwarunkowania.

Domowy test jest dobrym początkiem diagnostyki i może uspokoić wielu mężczyzn co do jakości ich nasienia. Jest wygodny i dyskretny. Dodatkowo dostępny w niemal każdej aptece i nieskomplikowany w wykonaniu w domowych warunkach. W razie wątpliwości nie należy zwlekać z jego przeprowadzeniem.

Jeśli wynik będzie pozytywny możemy uniknąć stresu; w przypadku wyniku negatywnego szybciej będzie można podjąć leczenie niepłodności, a w rezultacie szybciej zobaczyć upragnione dwie kreski na teście ciążowym. Należy pamiętać o prowadzeniu zdrowego trybu życia, zbilansowanej diecie, a w razie potrzeby nie wahać skonsultować się ze specjalistą, aby starania o dziecko zakończyły się sukcesem.