Odpowiednio dobrane metody leczenia trądziku różowatego pomagają uniknąć częstych nawrotów i zaostrzenia objawów. Nie pozostaje to bez znaczenia dla samopoczucia i codziennego funkcjonowania chorego. Na czym polega terapia? Jakich zaleceń możemy się spodziewać?

Czym jest trądzik różowaty?

Trądzik różowaty jest zapalnym schorzeniem skóry. Typowe objawy, takie jak wykwity rumieniowe, krosty i grudki, manifestują się na całym obszarze twarzy. Według specjalistów przypadłość ta dotyczy zaledwie 10% populacji. Najczęściej występuje u dorosłych powyżej 30. roku życia. Ponieważ pojawienie się pierwszych zmian negatywnie wpływa na samoocenę i codzienną aktywność pacjentów, ogromne znaczenie ma wczesna diagnoza. Trądzik różowaty ma przewlekły, nawracający charakter z okresami remisji. Właściwy sposób postępowania zależeć będzie od kilku różnych czynników, takich jak natura dolegliwości i przebieg choroby. W przypadku kobiet symptomy mogą zaostrzać się między innymi w okresie menopauzy, jajeczkowania, miesiączki lub w czasie ciąży. Najcięższą, guzkową postać obserwuje się jednak u mężczyzn.

Niektóre czynniki mogą zwiększać ryzyko wystąpienia stanu zapalnego i innych, typowych objawów. Należy do nich między innymi:

  • stosowanie niektórych leków i preparatów,
  • przewlekły stres,
  • częste picie alkoholu,
  • spożywanie ciężkostrawnych potraw.

Do możliwych przyczyn trądziku różowatego należą natomiast zaburzenia naczyniowe, immunologiczne lub hormonalne. Nie można przecenić również wpływu codziennych nawyków, diety i stylu życia.

Leczenie trądziku różowatego – zalecenia dla pacjentów

Wszystkie niepokojące zmiany w obrębie twarzy powinny skłonić nas do wizyty u dermatologa. Leczenie trądziku różowatego jest czasochłonne i wymaga od pacjentów odpowiedniego podejścia. Najważniejsze, aby jego przebieg był odpowiednio dobrany do wyjątkowej sytuacji chorego, a także rodzaju i stopnia zaawansowania przypadłości. Najlepsze efekty przynosi wszechstronne, kompleksowe podejście, które łączy terapię ogólną i miejscową, a także sugerowaną przez specjalistę zmianę nawyków. Niezbędne będzie przestrzeganie odpowiedniej diety i wykluczenie czynników, które przyczyniają się do zaostrzenia objawów. O czym jeszcze warto pamiętać?

Ogromne znaczenie dla przebiegu trądziku różowatego ma odpowiednia pielęgnacja skóry. Podstawowym zadaniem kosmetyków jest łagodzenie podrażnień, poprawienie komfortu i eliminowanie rumienia. Szczegółowe zalecenia pacjenci otrzymają już podczas pierwszej wizyty u dermatologa. Koniecznie trzeba też przestrzegać pozostałych zaleceń, takich jak zakaz palenia papierosów lub picia alkoholu. Niewskazana będzie długotrwała ekspozycja na słońce, a także gorące kąpiele, intensywny wysiłek fizyczny i gwałtowne zmiany temperatury. Lepiej unikać również wizyt w saunie lub solarium.

Jak leczyć trądzik różowaty?

Niezależnie od postaci trądziku różowatego podstawowym sposobem działania jest leczenie miejscowe, które odbywać się może przy użyciu kilku różnych preparatów. Pacjentom zazwyczaj przepisuje się sprawdzone, bezpieczne preparaty. Króluje wśród nich metronidazol, który okazuje się bardzo skuteczny w walce ze stanem zapalnym, krostkami i grudkami i może mieć formę kremu, żelu lub emulsji. Popularnością cieszy się również kwas azelainowy, który ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Systematycznie stosowany może między innymi zmniejszyć uciążliwe przebarwienia lub zapobiegać ich występowaniu. Alternatywą dla metronidazolu mogą być między innymi kremy z iwermektyną.

trądzik

W leczeniu trądziku różowatego często wykorzystywane są również lasery naczyniowe. Korzystne efekty przynosi również terapia światłem LED. W zależności od ich rodzaju mogą one działać przeciwzapalnie i bakteriobójczo, a także stymulować mikrokrążenie lub przynieść ukojenie podrażnionej skórze twarzy.

Trądzik różowaty – kiedy konieczny będzie zabieg chirurgiczny?

Istnieje wiele różnych metod leczenia miejscowego, które charakteryzują się dobrą skutecznością i tolerancją. W niektórych przypadkach może się też okazać konieczna terapia ogólna. Co jeszcze może nam przepisać lekarz? Preparatem, który ma kluczowe znaczenie w walce z trądzikiem różowatym, pozostaje oczywiście metronidazol. Niestety może on wywoływać uporczywe skutki uboczne, wśród których wymienia się najczęściej bóle głowy, nudności i metaliczny smak w ustach. Właśnie dlatego coraz częściej zastępuje go grupa antybiotyków o szerokim spektrum działania, czyli tetracykliny, które mają działanie przeciwzapalne. Nieco inne substancje poleca się natomiast kobietom w okresie rozrodczym. Negatywnego wpływu na ciążę czy karmienie piersią nie ma między innymi erytromycyna. Jeśli pacjentki skarżą się na określone niepożądane dolegliwości, można stosować ją zamiennie z azytromycyną.

Wprowadzenie odpowiednio dobranych sposobów leczenia trądziku różowatego na dłuższą metę może przynieść bardzo dobre efekty. Tradycyjne rozwiązania nie sprawdzą się jednak u wszystkich pacjentów. Najcięższą postacią schorzenia jest guzowaty przerost nosa, czyli rhinophyma. W zależności od jego stopnia zaawansowania zalecane bywają metody chirurgiczne. Zazwyczaj polegają one na usunięciu nadmiaru tkanki przy użyciu skalpela, lasera CO lub noża elektrycznego. Więcej informacji o wskazaniach do zabiegu przekaże dermatolog dla pacjentów z Kostrzyna. Zachęcamy ich do skorzystania z porady polecanych specjalistów, zatrudnionych w Centrum Medycznym Jerzykowo. Zauważyłeś pierwsze niepokojące objawy, a może naprawdę widoczne zmiany przeszkadzają Ci w codziennym funkcjonowaniu? Umów się na wizytę, aby uzyskać profesjonalną pomoc.