Monitoring, a więc system kamer skutecznie chroni wybrany obiekt – zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz.  Coraz częściej stosowany i stale udoskonalany, pozwala sprawniej kontrolować to, co dzieje się z naszym mieniem. Zdalny podgląd przez dwadzieścia cztery godziny, rejestrowanie wszystkich obrazów siedem dni w tygodniu i uchwycenie każdej niepokojącej sytuacji, która wyświetli się w czasie rzeczywistym, to spore udogodnienie dla tych, którym zależy na stałej kontroli.

Najistotniejsze zalety monitoringu zewnętrznego

Podstawową i największą zaletą tego rodzaju rozwiązania jest przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa. Dzięki kamerom mamy przecież nieprzerwaną kontrolę nad miejscem, które z jakiś powodów jest dla nas ważne. Co więcej, monitoring pozwala obserwować wiele jego zakamarków jednocześnie.

Niektórzy uważają, że przy ochronie danego obiektu lepiej sprawdza się stróż lub strażnik. Nie do końca jest to prawda. Kamera przewyższa zdolności przeciętnego człowieka. Nie potrzebuje bowiem przerw w pracy. Co więcej, do raz zarejestrowanego obrazu, zawsze można wrócić. Przeanalizować wszystkie jego szczegóły i dojść niekiedy do zaskakujących wręcz wniosków. Poza tym, kamery działają na zasadzie szerokokątnego obiektywu, a to oznacza, że ich pole widzenia jest znacznie szersze, niż oko ludzkie. No i oczywiście najważniejsze – kamery można umieszczać dosłownie wszędzie. Na przykład wysoko na elewacjach. A przecież miejsca zapewniające najdokładniejszą widoczność często nie są dostępne dla człowieka.

To, co przemawia na korzyść monitoringu, to również zapis konkretnych wydarzeń. Gdy dojdzie do przestępstwa – zapis może posłużyć, jako materiał dowodowy. Nic więc dziwnego, że w kamery wyposaża się już nie tylko chronione obiekty, ale również samochody. Dzięki temu kierowca posiada szczegółową wiedzę o  przebiegu ewentualnych, groźnych zdarzeń drogowych.

Jak działa monitoring?

Jednym z rodzajów monitoringu jest monitoring cctv. Jego nazwa podchodzi od angielskich słów Closed Circuit Tele Vision. Oznacza zatem połączoną w układzie zamkniętym telewizję. Istota monitoringu cctv polega na tym, że stanowi zespół idealnie współpracujących ze sobą urządzeń różnego przeznaczenia. A więc tych do odbioru, przekazywania, przetwarzania, archiwizacji, no i oczywiście wyświetlania obrazu i dźwięku. W skład tego rodzaju monitoringu wchodzą kamery przemysłowe, urządzenia które rejestrują obraz, zasilacze, monitory, obiektywy, przewody transmisyjne i obudowy czy uchwyty.

Działanie monitoringu cctv opiera się na wciąż rozwijającej się technologii. Jest to zatem jedno z najnowocześniejszych rozwiązań w tej materii. Nieograniczony niczym zasięg, doskonała jakość obrazu, a także duża odporność na niesprzyjające warunki zewnętrzne – to właśnie te kwestie stanowią o jego niezawodności i doskonałej wręcz funkcjonalności.

montaż kamer CCTV przez specjalistę
montaż kamer CCTV przez specjalistę z firmy obserwuj.com

Kupno i montaż monitoringu cctv – czy trzeba zająć się tym samodzielnie?

Monitoring cctv w swojej ofercie ma firma obserwuj.com Proponowany przez nią system doskonale sprawdza się, jako zabezpieczenie ważnych obiektów – banków, instytucji prywatnych i publicznych czy sklepów. Pozwala bowiem na rozpoznawanie twarzy, a co za tym idzie – identyfikację osób, które z jakichś przyczyn stały się zagrożeniem dla chronionego obiektu lub przebywały na jego terenie nielegalnie. Co więcej, oferta ta obejmuje również montaż monitoringu cctv. My, jako kupujący nie musimy więc martwić się jego założeniem. Całość zamówienia realizuje bowiem firma. Jest to niezwykle istotne, bo przy zakładaniu kamer tego rodzaju pod uwagę należy wziąć kolejno: czułość kamery, rozdzielczość, typ konkretnej kamery, sposób jej sterowania, a także automatykę.