Panele szklane to rodzaj okładziny ściennej, która składa się z kilku warstw szkła.

Są one wysoce odporne na uszkodzenia mechaniczne, a także trwalsze i łatwiejsze w utrzymaniu czystości niż płytki ceramiczne. Mogą być używane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Są bardziej odporne na zarysowania i szkodliwe promieniowanie słoneczne, w porównaniu do płytek ceramicznych. Ponadto, panele szklane mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb, takich jak kolory, wzory i tekstury. Panele szklane są obecnie popularnym elementem wystroju wnętrz. Są trwałe, odporne na zarysowania, a przy tym nadają wnętrzu ciekawy, nowoczesny wygląd. Jako element dekoracyjny zyskują uznanie, ponieważ są bardzo łatwe w pielęgnacji i oferują wiele możliwości personalizacji wnętrza – można je dopasować w zasadzie do każdego pomieszczenia i stylu. 

Panele szklane – bezproblemowe w utrzymaniu?

Panele szklane są odporne na wilgoć i inne niekorzystne warunki. Wykonane są z wysokiej jakości szkła hartowanego, które jest odporne na wodę, uszkodzenia mechaniczne, promieniowanie UV i inne czynniki środowiskowe. Zdecydowanie ogromną zaletą paneli szklanych jest brak fug, które spędzają sen z powiek wielu osobom podczas czyszczenia kuchni czy łazienki. 

Aby jednak jak najdłużej cieszyć się dobrym stanem paneli szklanych, musisz pamiętać o kilku ważnych wskazówkach. Oto kilka porad, jak o nie zadbać. 

Czym czyścić panele szklane?

Panele szklane są łatwe w utrzymaniu w czystości. Wystarczy czyścić je wilgotną ściereczką, zmoczoną uprzednio w ciepłej wodzie. Dla wzmocnienia efektu możesz użyć odpowiedniego detergentu do czyszczenia szkła. Są to środki tanie i powszechnie dostępne w drogeriach i marketach. Uwaga! Bezpieczniej będzie wystrzegać się stosowania detergentów, które zawierają silne środki chemiczne, nawet jeśli są one przeznaczone do czyszczenia szkła. Nie wolno również stosować środków do czyszczenia, które zawierają alkohol lub inne silne środki chemiczne. Do mycia paneli szklanych nie należy używać zwykłych środków czyszczących, takich jak mydło lub detergenty. 

Wycieranie paneli szklanych po wyczyszczeniu – czym to robić?

Po umyciu paneli szklanych należy je wytrzeć miękką, suchą szmatką. Najlepiej, by ściereczki używane do czyszczenia paneli szklanych na mokro oraz do przecierania na sucho były wykonane z naturalnego materiału, który nie zarysuje szkła. Lepiej natomiast unikać używania szmatek z włókna sztucznego, które mogą powodować drobne zarysowania szklanych powierzchni. Wyjątkiem jest tutaj mikrofibra. Należy unikać stosowania ostrych przedmiotów, takich jak szorstkie gąbki lub szczotki. 

Preparaty do ochrony paneli szklanych

Dbając o panele szklane, należy pamiętać o stosowaniu preparatów do impregnacji i ochrony szkła, aby zapobiec powstawaniu zabrudzeń i uszkodzeń. Stosowanie takich produktów będzie zdecydowanie zmniejszać ryzyko uszkodzenia powierzchni panelu szklanego. 

Co, gdy nie można samodzielnie doczyścić paneli szklanych?

Jeśli panel szklany zostanie uszkodzony lub zabrudzony w taki sposób, że nie da się go usunąć zwykłymi środkami czyszczącymi, należy skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy czyszczącej. Firmy takie posiadają specjalistyczny sprzęt i preparaty, które pozwalają usunąć zabrudzenia i uszkodzenia z powierzchni panelu szklanego. 

panele szklane

Ochrona przed uszkodzeniem mechanicznym – folia ochronna na szkło

W przypadku poważnych uszkodzeń panelu szklanego może być konieczna jego wymiana. Aby uniknąć konieczności wymiany panelu szklanego z powodu uszkodzenia, należy dbać o panel i chronić go przed urazami. Aby wzmocnić ochronę panelu szklanego, można zastosować specjalne folie ochronne. Folia ochronna tworzy na powierzchni panelu szklanego warstwę ochronną, która zapobiega uszkodzeniom, a także zmniejsza ryzyko przyciemnienia powierzchni szklanej. Specjalne folie ochronne do paneli szklanych możesz kupić u producenta paneli lub w sklepach internetowych. 

Przestrzeganie powyższych wskazówek zapewni długotrwałe zadowolenie z użytkowania paneli szklanych. Musisz jednak wiedzieć, że bardzo ważny dla utrzymania odpowiedniego stanu paneli szklanych jest ich właściwy montaż. Najlepszym sposobem jest przyklejenie paneli, które zagwarantuje, że nie powstaną wolne przestrzenie pomiędzy panelami a ścianą. Zadbaj o to, by montażem zajęli się doświadczeni fachowcy. Warto też wybrać odpowiedniej jakości materiał – wysokiej jakości panele szklane we Wrocławiu znajdziesz w sklepie Magic & Style.